Cenzúra? Facebook vymazal správy od Zuckerberga a manažérov.
Cenzúra? Facebook vymazal správy od Zuckerberga a manažérov. Zdroj: shutterstock.com/JirapongManustrong

Pred pár mesiacmi predstavil Facebook svoju kryptomenu pod názvom Libra. Je to prvý gigant z radov FAANG (Facebook, Amazon, Apple, Netflix, Google), ktorý sa snaží preraziť na blockchain. Lenže z „veľkej päťky“ je to zatiaľ jediný veľký hráč a podľa zatiaľ dostupných vyjadrení sa nikto iný nechystá.

Bude Amazon ďalší na rade?

„AmazonCoin“ alebo „iCoin“ tak by sa mohli prípadne menovať kryptomeny od Amazonu či Applu. Dokonca obidve firmy testujú blockchain, ale žiadna z nich zatiaľ nevydala oficiálne vyjadrenie.

Spoločnosť Amazon napríklad patentovala v máji novú technológiu založenú na proof of work protokole. Ešte predtým v novembri získala od patentového úradu USA dva patenty súvisiace s blockchain technológiou. Vzhľadom k tomu, že Amazon prevádzkuje najväčšiu platformu internetového obchodu na svete, bol by to pre neho logický krok prejsť na blockchain, avšak stále nič oficiálne nevieme.

 Mohlo by vás zaujímať: Policajná razia v centrále TRON – Má čínska kryptomena zarobené na problém?

Apple a Google nechcú zostať pozadu

Apple ako jeden z najväčších distribútorov mobilných zariadení podal vo februári taktiež žiadosť komisii pre cenné papiere a burzy v USA. V žiadosti išlo o monitorovanie ponuky na ich internetových obchodoch pomocou blockchain technológie. Rovnako tak ako pri Amazone je veľká pravdepodobnosť, že Apple oznámi merch blockchain projekt, ale či pôjde o vlastnú mincu to nikto nevie.

Google má pod sebou tiež veľa online nákupných platforiem. A aj oni sa snažia držať krok s konkurenciou. Firma konkrétne pracuje na integrácii blockchain technológie vo svojich cloudových službách.

Veľký tlak zo strany Facebooku

Facebook svojím oznámením o vlastnej kryptomene znepríjemnil plány zvyšným firmám z FAANG. Tie teraz musia začať pracovať na vlastných projektoch, ktoré budú stavané na blockchaine. Ak by tak neurobili, zostali by pozadu a mali v budúcnosti problém. Z tejto päťky je na tom najlepšie Netflix ako firma, ktorá nemá online obchod, ale iba platby za monitorovanie ich obsahu.

Záver

Facebook tu prilial tzv. olej do ohňa a to razantným spôsobom. Aj keď oznámenie o príprave Libry avizoval už koncom minulého roka, ostatné firmy nečakajú taký rýchly spád. Samozrejme, nielen firmy z FAANG budú chcieť držať krok. Veľa firiem vstúpi do blockchainu a ten by tak konečne mohol nájsť využitie v bežnom použití a tým sa adaptoval spoločne s kryptomenami medzi normálnych ľudí.

Čo čítať ďalej?

Kryptomeny a blockchain MUSIA nahradiť banky – Neexistuje iná cesta! – Tu sú dôvody

Zdroj:
cryptonews.com

Preložené z českého originálu, ktorý pre vás pripravil Radovan C.

Nepremeškajte naše ďalšie spravodajstvo a prihláste sa na odber noviniek (návod nájdete tu). Nezabudnite nás tiež sledovať na našom Facebooku a najnovšie aj na Instagrame Twitteri.