Motoristi, prichádza ďalšia dobrá správa – Ceny benzínu a nafty ďalej klesajú

Ekonomika Benzín a nafta na Slovensku.
Benzín a nafta na Slovensku. Zdroj: shutterstock.com/lunopark
Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

Približne pred rokom zažívali ceny mnohých komodít šok. V marci 2022 sa podľa údajov z TradingView cena ropy pohybovala na úrovni nového maxima 126 dolárov. Rok po tejto udalosti môžeme zhodnotiť, že ropa klesla o 40 % na súčasnú cenu 76 dolárov. Ako sa to prejavilo na cenách benzínu a nafty na Slovensku?

Na grafe nižšie vidíme, že cena ropy začala stagnovať už od decembra a za ten čas sme boli svedkami rôzneho cenového vývoja benzínu a nafty. Ceny benzínu v roku 2023 zatiaľ stúpali, zatiaľ čo nafta dodnes klesá.

Cena ropy a medziročný pokles

Cena ropy a medziročný pokles. Zdroj: TradingView

Napriek tomu, že ropa klesla na predvojnovú úroveň, ceny pohonných hmôt sú stále mierne vyššie o zhruba 10 centov. Príčinou môže byť aj medziročný extrémny nárast inflácie, s ktorou centrálne banky bojujú dodnes. V prípade, že sa viac zaujímate o túto tému, odporúčame vám pozrieť sa na porovnanie inflácie a úrokov naprieč krajinami V4 v článku Inflácia a úroky na Slovensku sú najnižšie v celej V4. Nemáme sa na čo sťažovať.

Mohlo by ťa zaujímať: Slovákov čakajú dobré správy: Ceny energií výrazne poklesli

Prečo nafta klesla a benzín nie?

Čo ale spôsobilo nepomer cenového trendu nafty a benzínu? Zlacnenie nafty je predovšetkým výsledkom zníženého dopytu po vykurovacej nafte. Dôvodom je globálne otepľovanie naprieč celou Európou. Ďalším dôvodom je pokles ceny zemného plynu. Výsledkom je, že znížený dopyt po vykurovacej nafte spôsobuje pokles cien aj motorovej nafty.

Priemerná týždenná cena nafty sa počas 7. týždňa na Slovensku pohybovala na úrovni 1,552 eura za liter. Benzín medzitým mierne stúpol na cenu 1,569 eura za liter v prípade 95 oktánového a 1,762 eura za liter v prípade 98 oktánového. Tento nepomer môžeme vidieť podrobnejšie na stránke Statdat.statistics.sk.

Od 5. februára navyše platí zákaz dovozu ruských ropných produktov do EÚ a členské krajiny našli spôsob ako ich nahradiť. To spôsobuje nižšie úrovne cien pohonných hmôt, no ak sa objavia problémy s dodávkami, ceny okamžite opäť narastú. V najbližšom období ale očakávame pokles, o čom sa viac môžete dočítať v článku Motoristi, prichádza dobrá správa. Ceny pohonných hmôt padajú nadol.

Prečítaj si tiež: Sporiť ti nestačí – Toto by si mal robiť v čase vysokej inflácie

Autor:
Marek Jendrál
Marek Jendrál

Vyštudoval financie, bankovníctvo a investovanie. O kryptomeny sa zaujíma od roku 2015. V článkoch sa špecializuje na technickú analýzu a sieťové dáta z blockchainu.