Monero fork za dverami – hrozí dokonca prevzatie kryptomeny!

Novinky Monero fork za dverami.
Monero fork za dverami. Zdroj: shutterstock.com/24K-Production
Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

Značka kryptomeny nie je chránená žiadnou ochrannou známkou. Preto sa môže stať, že bude prevzatá pri nejakom forku. Na 6.apríla bolo naplánované vylepšenie Monera. Skupina, ktorá si zastáva ASIC ťažbu sa pokúša o hard fork. Podarí sa im prebrať značku Monera? Ako by ale vlastne vyzeralo pri prevzatí kryptomeny? To sa dozviete v tomto článku. 

Podľa market capu je mena Monero (XMR) jednou z troch hlavných anonymných mien. Práve teraz sa kapitalizácia tejto meny pohybuje okolo 2,6 miliardy dolárov. Na coinmarketcape sa iba o niekoľko priečok nižšie nachádza anonymný Dash (2,3 miliardy USD) a až okolo 30.miesta sa nachádza Zcash (636 miliónov USD).

Mohlo by vás zaujímať: Je coinmarketcap naozaj dôveryhodný?

Čo prinesie vylepšenie?

Podľa hlavných vývojárov existujú dva dôvody, prečo sa bude Monero vylepšovať. Prvým je potreba zvýšiť tzv. minimálny “ring size” na 7. Druhým, oveľa dôležitejším je ale zabrániť v ťažbe ASIC minerom, ktorí začali túto menu ťažiť na začiatku januára.

Kto je ale ASIC miner?

V tejto dobe funguje blockchain Monera na algoritme proof-of-work, ktorý je nazývaný CryptoNight. Ťažba tejto meny prebieha hlavne pomocou bežných CPU a GPU. Najmä vďaka mnohým minerom z rôznych kútom sveta je sieť skutočne decentralizovaná. Monero blockchain však nie je odolným voči takzvanému ASIC ťaženiu – “Application Specific Integrated Circuit.”

ASIC počítač má iba jednu jedinú úlohu (napríklad iba ťažba Monera). Práve kvôli tomu, sú dané prístroje oveľa výkonnejšie ako bežné procesory a grafiky. Ak teda začne ASIC v celej sieti pracovať, celkový výkon siete sa exponenciálne zvýši. Aby sa ale jeden blok ťažil stále rovnakou rýchlosťou, musí sa takisto zvýšiť aj náročnosť rovníc v algoritme PoW.

Ak by ale prišlo ku zvýšeniu náročnosti, CPU a GPU mineri by s výkonom nestíhali a z ťažby by odpadli. Potom by ale v sieti bolo pripojených málo (ale veľmi silných) počítačov. To by spôsobilo centralizáciu siete a preto by bol protokol oveľa zraniteľnejší. Preto sa tím vývojárov Monera rozhodol pre zrušenie prístupu ASIC počítačov do siete. Ich cieľ je pritom jasný. Chcú aby bola táto anonymná kryptomena ťažená iba pomocou štandardných CPU a GPU.

ASIC mineri chcú fork

Na druhej strane tohoto zákazu stoja ťažiari, ktorí si svoje ASIC počítače museli kupovať za nemalé peniaze iba na to, aby ťažili kryptomenu Monero. Od 6.apríla však tento drahý prístroj bude musieť zmeniť svoje zameranie. Bude musieť ťažiť inú anonymnú kryptomenu, ktorá funguje na algoritme CryptoNight- napríklad Bytecoin. Cena Bytecoinu je však iba na hodnote pár centov a preto by mineri pri ťažbe dali viac peňazí za elektrinu ako by reálne zarobili.

Aby sa teda minerom ich investícia do ASIC vyplatila, požadujú hard fork Monera. To však určite nie je jednoduchá záležitosť. Na druhú stranu to však nie je ani tak neskutočne zložité. Pokiaľ vám však príde email o hard forku a pod ním uvidíte logo známej kryptomeny, mali by ste sa o to zaujímať. Pokiaľ sa totiž k takému forku pripojí väčšina siete, tak pôvodné Monero s najväčšou pravdepodobnosťou takmer “zanikne” a tým pádom Monero Original, ktorý fork uskutočnil, akoby “ukradne” značku Monera samotného.

Tip z redakcie: Hard Fork Monera prináša riziká

Príklad emailu od Monero Original

Zdravíme, 

Kontaktujem Vás v mene vývojárskeho tímu stojaceho za projektom Monero Original (XMO). Monero Original je pôvodný blockchain Monera, ktorý budeme udržovať v službe aj po forku, ktorý je naplánovaný na 28.marca 2018 pri bloku č.1539500. 

Pteší nás, ak budete ďalej šíriť informácie o produkte Monero Original. Chceme tak zaistiť, aby čo najviac ťažiarov, búrz a peňaženiek malo z tohoto hard forku úžitok a aby podporovalo pôvodný Monero blockchain a dostávalo menu XMO. 

Prebratie loga známej kryptomeny

Napríklad názov Monero nemá žiadnu ochrannú známku. Táto platforma je totiž decentralizovaná a tak ju nikto nevlastní. Decentralizovaná skupina ľudí si totiž nemôže len tak na niečo nechať spraviť ochrannú známku. Preto môžete logo Monera používať voľne a s rozumne urobeným forkom môžete prebrať známku Monera napríklad aj vy.

Monero na Reddite

Monero tím na svojom Reddite poznamenal, že ich vylepšenie nie je fork, pretože ide iba o celkovú modernizáciu siete. Kvôli tomu nevznikne nová minca, ako sa stalo napríklad v prípade Bitcoinu. Na tejto sociálnej sieti tím takisto tvrdí, že tímu Monero Original sa značku Monero prebrať nepodarí. Nejakej inej, prepracovanejšej skupine by sa to však ale podariť mohlo.

Záver

O prevzatí kryptomeny sa tak často nehovorí, aj keď je hrozba reálna. Ale teraz seriózne, viete si predstaviť nejakú značku v hodnote niekoľko miliárd dolárov o ktorú by sa nestaral žiadny právnik? Blockchain nemôže byť hacknutý ale značka kryptomeny? To je o niečom inom. S istotou ale zatiaľ vieme iba to, že do budúcnosti nevieme nič. O ďalšom vývoji Monera a ostatných kryptomien rozhodne až budúcnosť.

Sledujte novinky z kryptosveta a navštívte náš Facebookprípadne Instagram, alebo Twitter. Neváhajte sa tiež prihlásiť na odber notifikácií. Inštrukcie získate po kliknutí na zvonček vľavo dole.

Zdroj:
bravenewcoin.com

Autor:
Redakcia Kryptomagazínu
Redakcia Kryptomagazínu

Na Kryptomagazine nájdete originálne spravodajstvo o kryptomenách tvorené odborníkmi, ktorí z tohto magazínu spravili najlepší zdroj informácií o digitálnych menách a decentralizovaných technológiách.