Miliardár uvádza 4 dôvody, prečo kúpiť Bitcoin

  • Bitcoin je podľa miliardára veľmi dobrá investičná príležitosť z viacerých dôvodov.
  • Salinas uvádza 4 dôvody, prečo investovať práve do Bitcoinu. Dôvody sú racionálne.
  • Upozorňuje však aj na riziká investovania, čo je potrebné vnímať predovšetkým v oblasti kryptomien.
Novinky Bitcoin odporúča miliardár ako investíciu
Bitcoin odporúča miliardár ako investíciu. Zdroj: shutterstock.com/Allexxandar
Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

Ricardo Salinas je mexický miliardár, známy ako obhajca Bitcoinu, ktorý sa vyjadril k problematike dôvodov nákupu prvej a najväčšej kryptomeny. Dôvody sú predovšetkým ekonomické a mohli by zaujímať značnú časť investovaniachtivej populácie aj na Slovensku. Salinas je zástancom technologického pokroku a vníma svet okolo seba aj z inej perspektívy, na ktorú dosiahne bežný občan. Jeho finančné zabezpečenie mu umožňuje skúmať svet aj z iných pohľadov, a práve to môže byť dôvodom pre jeho súčasný úspech. Toto sú dôvody, prečo odporúča kupovať práve Bitcoin.

Bitcoin a dôvody nákupu

Dlhodobý rastový potenciál – miliardár uvažuje o horizonte 10 rokov. To je podľa neho určitá záruka rastu vzhľadom na historický vývoj ceny a jeho predpoklady do budúcna. Bitcoin vníma tak, že hoci je volatilný a riskantný, od svojho počiatku vykazuje pôsobivý rast. Tým spôsobom prekonal mnohé iné typy investícií, pokiaľ ide o výnosy. Považuje to za príležitosť stať sa súčasťou vznikajúcej technológie s potenciálom predefinovať globálny finančný systém.

Ľahký prístup a likvidita – prístup je daný celosvetovo prístupom k internetu. To je veľmi široký prístup. To súvisí aj s likviditou a existenciou mnohých búrz, ktoré pôsobia globálne, ale aj lokálne.

Diverzifikácia investičného portfólia – Bitcoin vníma aj ako prostriedok diverzifikácie. Je vhodný do portfólia investora práve vzhľadom na ostatné dôvody, ale aj ako samostatný dôvod. Investor môže týmto spôsobom dosiahnuť určité vyváženie svojho portfólia. Podiel by mal určovať na základe jeho zloženia.

Ochrana pred nezmyslami vládSalinas síce hovorí o konkrétnej vláde, ale dá sa to preniesť na všetky vlády jednotlivých krajín. Bitcoin svojim mierne inflačným nastavením určitým spôsobom zabraňuje napríklad takým úkazom, ako vidíme v súčasnosti v Turecku, historicky však v mnohých krajinách sveta. Znehodnocovanie meny je vlastne porovnávané a počítané priamo v pomere k Bitcoinu, čo znamená minimálne udržanie jeho hodnoty.

95%

Bitcoin vyrástol za posledný rok o 150 %.

Začni aj ty zarábať na raste.

Sponzorovaný obsah

Riziko

Uvedené štyri dôvody môžeme považovať za racionálne. Napriek odporúčaniu miliardár nezabúda na riziko tohto spôsobu investovania. A nemali by na to zabudnúť ani samotní investori. Ide o dôležitú súčasť nie len sveta kryptomien, ale sveta investovania vo všeobecnosti. Riziko je niečo, čo je prítomné vo všetkých investičných oblastiach. A to aj napriek tomu, že donedávna sa zdalo napríklad investovanie do dlhopisov ako bezrizikové. Bývalí zamestnanci Sillicon Valley Bank by o tom vedeli rozprávať.

Bitcoin a kryptomeny znamenajú väčšie riziko

Bitcoin a kryptomeny znamenajú väčšie riziko. Zdroj: shutterstock.com/Dmitry Demidovich

Riziko nie je možné vylúčiť, ako už píšeme vyššie, z investovania vo všeobecnosti. V oblasti kryptomien je vnímanie rizika mierne posunuté. To však neznamená, že je zanedbateľné pre investorov samotných. Možno práve vyššie riziko vo všeobecnosti je to dôvod, prečo v tejto oblasti má byť prioritou bezpečnosť. Možno práve to je to najdôležitejšie pri investícii do kryptomien.

To, že ide o nové odvetvie, znamená že to budú využívať rôzne nečestne uvažujúce skupiny a jednotlivci. Do istej miery sa to prejavuje aj na Slovensku a v Českej republike. Je potrebné si dávať pozor. 

Mohlo by Vás zaujať: Ako úspešne investovať – 5 zaujímavých rád

Autor:
Marek Rodák
Marek Rodák

Vyštudoval filozofiu a históriu. Počas svojho profesionálneho života skúsil viacero pozícií, od marketingu, cez učiteľa, asistenta až po zastupujúceho riaditeľa školy. Vo voľnom čase sa venuje kryptomenám. Píše od roku 2011.