Mám 1 000 eur. Ako ich správne investovať?

Novinky Investovanie čiastky 1 000 eur.
Investovanie čiastky 1 000 eur. Zdroj: shutterstock.com/D-VISIONS/NicoElNino
Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

Mnoho ľudí má mylné predstavy o investovaní a myslí si, že na začiatku je nevyhnutný veľký vstupný kapitál. Opak je ale pravdou a zarábať peniaze prostredníctvom investovania dokážete aj s čiastkou 1 000 eur. Možností je veľa, no pokúsime sa ich zhrnúť do základných bodov.

V prvom rade by si každý potenciálny investor mal dopredu zodpovedať otázku aký vzťah má k riziku, výnosu a likvidite. Čím je aktívum rizikovejšie, tým vyšší potenciálny výnos môže dosiahnuť a naopak. Na druhej strane musíte zvážiť aj vzťah k likvidite, ktorá predstavuje dobu za akú ste schopní premeniť dané aktívum na hotové peniaze.

Akcie

Akciový trh ponúka dve základné možnosti. Buď to investujete cez ETF do akciových indexov alebo si vyberiete konkrétne spoločnosti, ktorých akcie nakúpite. Ak zvolíte investovanie do celého trhu, všeobecne sa odporúča americký akciový trh, kde pôsobia známe indexy ako Standard and Poor’s 500 (S&P 500) alebo Nasdaq. Táto možnosť je pomerne výnosná a dlhodobo dokáže robiť až 10 % ročne, no zároveň aj znesiteľne riziková.

Ak totiž zvolíte investovanie priamo do konkrétnych akcií ako napríklad Apple alebo Microsoft, potenciálny výnos rastie spolu s rizikom. Spoliehate sa totiž na výkonnosť danej firmy, namiesto celého trhu. Je pravdou, že väčšinové zastúpenie v indexoch je tiež tvorené iba zopár spoločnosťami, no investovanie iba do niektorých vybratých predstavuje vyššie riziko.

Americké indexy za posledných 5 rokov.

Americké indexy za posledných 5 rokov. Zdroj: TradingView

Na Slovensku je populárna maklérska spoločnosť Európske investičné centrum (EIC), cez ktorú mnohí Slováci realizujú svoje investície za pomerne nízke poplatky. Najbežnejšou metódou je DCA, vďaka ktorej investujete pravidelne cez trvalý príkaz fixnú čiastku na mesačnej báze.

Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.
Sponzorovaný obsah

Dlhopisy

Keď sa znižujú úrokové sadzby, tak rastú ceny dlhopisov. Z tohto dôvodu sa im darilo práve v období do vypuknutia pandémie. Dlhopisy môžete nakupovať prostredníctvom dlhopisového fondu kde viete nakupovať napríklad vládne dlhopisy. Ďalšou možnosťou sú high-yield dlhopisy (s vysokým výnosom), ktoré prinášajú vyšší potenciálny výnos, ale aj riziko zlyhania. Rovnako ako v prípade akcií, obchodovať viete aj konkrétne dlhopisy. Výnosy takýchto dlhopisov sa niekedy dokážu priblížiť akciám.

V prípade investovania do dlhopisov alebo akcií platí, že čas je vás najlepší kamarát. Čím dlhšie odkladáte investovanie, tým vyšší ušlý výnos môžete mať. Inak povedané, aj keby ste naraz investovali vyššiu čiastku na vrchole trhu, mohla by vám z dlhodobého hľadiska priniesť lepší výnos ako investovanie tejto čiastky postupne.

Prečítaj si tiež: Top 5 odvetví, kam investovať v roku 2023

Kryptomeny

Ak ste začiatočník a chcete investovať menšie čiastky aj do kryptomien, odporúča sa predovšetkým bitcoin a ethereum. Digitálne meny sú extrémne volatilné a rizikové a preto s každou vloženou sumou musíte mať na vedomí, že ju možno vidíte naposledy.

Nenechajte sa oklamať žiadnymi podvodmi a lákavými ponukami a kupujte iba tie najväčšie kryptomeny na najväčších obchodných platformách akými sú napríklad Binance alebo Coinbase. Nesnažte sa obchodovať počas vysokých cenových výkyvov, ale skôr nakupujte iba po väčších prepadoch.

Dlhodobá výkonnosť bitcoinu.

Dlhodobá výkonnosť bitcoinu. Zdroj: TradingView

Rovnako ako v prípade akcií aj do kryptomien viete investovať pravidelnou mesačnou sumou cez stratégiu DCA. Z dlhodobého hľadiska ide o najziskovejšiu triedu aktív posledného desaťročia. Nie je pravdepodobné, že kryptomeny nahradia súčasný platobný systém a preto ich považujte iba za špekulatívnu zložku svojho portfólia.

Pre čitateľov sme vytvorili Discord komunitu, kde každý deň prispievame s hodnotným obsahom. Pridaj sa cez tento odkaz. Tie najaktuálnejšie novinky sleduj na našom Instagrame a Facebooku.

Drahé kovy

Zlato a striebro sú najdôveryhodnejšie aktívum na svete. Dodnes plnia úlohu uchovávateľa hodnoty a navyše, dokážu úspešne ochrániť kapitál pred infláciou. Naposledy v roku 2022 klesali pomalšie v porovnaní s devalváciou tradičných peňazí a preto bolo výhodné vlastniť aj drahé kovy.

Do drahých kovov môžete investovať aj prostredníctvom šperkov, no často sú obľúbenou formou aj investičné mince. Musíte ale myslieť na to, že komodity vždy kupujete v danom momente drahšie ako je ich trhová cena. Úlohou zlata a striebra ale nie je dosiahnuť rýchle zisky, no udržať hodnotu svojich peňazí.

Zlato a striebro za posledných 5 rokov.

Zlato a striebro za posledných 5 rokov. Zdroj: TradingView

Viac sa o zlate a striebre dočítate v nasledujúcich článkoch:

Bankové produkty

Finančné produkty banky sú ďalšou možnosťou, ktorú môže zvážiť každý investor. Napríklad si viete sporiť peniaze na termínovanom vklade, no úrokové sadzby ani zďaleka nepokrývajú infláciu. Je to lepšia možnosť ako držať peniaze na bežnom účte, no zároveň najmenej výnosná. Na druhej strane existuje minimálne riziko zlyhania. Síce podobné bankové produkty sú vhodné pre začiatočníkov, už dávno nepredstavujú výnosnú investíciu.

Vlastný biznis

Čiastka 1 000 eur sa na prvé počutie zdá byť veľmi nízka, no často je dostačujúca aj pre začínajúcich podnikateľov. Spýtajte sa samého seba v čom ste dobrý a čo vás baví. Najhoršie čo sa vám môže stať je, že prídete o 1 000 eur. Samozrejme, musíte eliminovať z nápadov biznisy, ktoré vyžadujú obrovský vstupný kapitál.

Vlastný biznis je obzvlášť dôležitý pre vlastnú organizáciu času. Čas je najvzácnejšia komodita, ktorú si nedokážeme kúpiť a práve budovanie vlastného biznisu vám pomôže byť sám sebe pánom.

Samozrejme, existuje omnoho viac možností kam investovať peniaze, no my sme pre vás vybrali tie najzákladnejšie a najdostupnejšie. Na kúpu vyššie spomenutých aktív nepotrebujete žiadne odborné vzdelanie, no aj tak by ste si mali preštudovať o každom aktíve skôr než doňho investujete. A nezabúdajte na to, že diverzifikácia má byť súčasťou každého investičného rozhodnutia bez ohľadu na to, aké aktíva si zvolíte.

Mohlo by ťa zaujímať: Pri investičných rozhodnutiach vám pomôže umelá inteligencia

Autor:
Marek Jendrál
Marek Jendrál

Vyštudoval financie, bankovníctvo a investovanie. O kryptomeny sa zaujíma od roku 2015. V článkoch sa špecializuje na technickú analýzu a sieťové dáta z blockchainu.