5 kryptomenových podvodov, ktorým sa musíte vyhnúť v roku 2022. Ľudí pripravili o milióny!

Novinky Kryptomenové podvody
Kryptomenové podvody. Zdroj: Shutterstock.com/Bits And Splits
Solaxy PC bannerBitmarkets

Rok 2022 môže byť pre kryptomeny zlomovým, a to nielen z hľadiska globálnej krízy, ale aj z dôvodu straty dôvery investorov. Obavy sú logické. Tento rok totiž ukázal, ako veľmi dokážu kryptomenové podvody ublížiť tomuto zraniteľnému sektoru. S návodom ako sa vyhnúť podvodom prišiel portál coinbureau.com.

Kryptomenové podvody v roku 2022

Vo všeobecnosti môžeme kryptomenové podvody rozdeliť na niekoľko skupín: môžu byť založené priamo na interakcii s ľuďmi, na systéme, alebo môžu vychádzať zo zvedavosti. V tomto článku sa pozrieme na 5 najnebezpečnejších podvodov, ktoré spadajú do vyššie spomenutých kategórií.

Podvodná investičná príležitosť či podpora

Už vás niekedy oslovil niekto za účelom biznisu či investičnej príležitosti? Ak áno, treba byť opatrní. Spôsobov, ako vás môže podvodník osloviť, je mnoho. Po nadviazaní kontaktu vám väčšinou bude človek na druhej strane venovať veľkú pozornosť, čím sa snaží o vytvorenie vzájomnej dôvery. Po určitej dobe podvodník prejde na vyšší level a začne si od vás vyžadovať osobné údaje. Väčšinou to zahovorí tým, že vám chce poslať darček.

Pozor na falošných investorov

Pozor na falošných investorov. Zdroj: Shutterstock.com/Elnur

Neskôr jeho záujem prechádza do nátlaku, keď sa snaží obeť prehovoriť na nepopulárne kroky, ako napr. založenie účtu na burze, kde vám bude spravovať vaše prostriedky. Takto jednoducho sa môžete stať obeťou schémy prania špinavých peňazí.

Čo v takomto prípade urobiť? Vyžadujte videohovor, nebojte sa klásť nepríjemné otázky a vyžadujte od podvodníka osobné údaje tak, ako on od vás. Ak bude nepríjemný a arogantný, je to jasný signál podvodu.

Prečítaj si tiež: Veľkí hráči na trhu vo veľkom nakupujú túto kryptomenu! Za posledný mesiac vzrástla o 58 %

Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.

Darovanie kryptomien

Pri prezeraní videí na YouTube ste si niekedy mohli všimnúť rôzne videá, ktoré spočiatku vyzerajú ako živý prenos s dôležitými osobami zo sveta kryptomien. Po dlhšom prezeraní však jasne vidieť, že ide o podvod.

Kryptomenový podvod na YT

Kryptomenový podvod na YT. Zdroj: YouTube

Nebolo by na tom nič zlé, ak by sa na takomto videu nenachádzali aj informácie, ktoré vás priamo navádzajú k darovaniu kryptomien. Podvodníci vám nasľubujú, že ak im pošlete tokeny, oni vám ich zdvojnásobia a pošlú späť. Dajte si veľký pozor. Aktuálne totiž ide o jeden z najpoužívanejších typov kryptomenových podvodov.

Ponziho schéma

Toto označenie asi nie je nutné nejako bližšie popisovať. Znaky tejto schémy sú vo väčšine prípadov rovnaké. Podvodníci vás nalákajú do ich projektu a nasľubujú vám obrovské výnosy. Najznámejším prípadom Ponziho schémy vo svete kryptomien bol projekt OneCoin z roku 2014.

Ponziho schéma OneCoin

Ponziho schéma OneCoin. Zdroj: Shutterstock.com/360b

Cieľom je vás nalákať do projektu, vytiahnuť z vás peniaze a následne bez slova utiecť. V období rastúceho trendu sa dokonca môže stať, že na takýchto projektoch zarobíte. Je to však veľmi nebezpečné a hlavne to nemôže trvať donekonečna.

Krypto-investičné schémy

Do tejto kategórie patria všetky projekty, ktoré sa spoliehajú na tretiu stranu vo forme investičnej spoločnosti, registrovaného makléra alebo experta. V podstate sa teda spoliehate na odborníka, ktorý vám poskytuje poradenstvo výmenou za poplatok. Samozrejme, nie každý finančný expert musí byť podvodník.

Je však dôležitá obozretnosť. Podvodníci vám môžu ponúkať výhodné akcie a rôzne bonusy za vysoké vklady. Dokonca existuje aj tzv. investičný tlak, ktorý ľudí núti okamžite investovať.

Pump and dump

Ďalšou známou a, bohužiaľ, aj úspešnou formou podvodu je schéma „pump and dump”. Určite ste už minimálne raz počuli slová ako „táto kryptomena rastie a nič nenasvedčuje tomu, že by sa mal rast zastaviť”.

Aj v tomto prípade je dôležitá opatrnosť. Skorí investori vystrelia cenu nahor a svojím perfektným marketingom prinútia ľudí, aby do tejto vlny naskočili. Následne po dosiahnutí určitého vrcholu podvodníci predajú všetko, čo majú v rukách, a spôsobia tak pád.

Stretli ste sa už niekedy s vyššie spomínanými podvodmi? O svoje skúsenosti sa podeľte v komentári.

Čítaj ďalej: Binance zriadil poradnú radu, ktorá sa bude orientovať na reguláciu kryptomien!

Wallstreetpepe PC banerFreedum fighter mobil