Hackovanie je čoraz populárnejšie
Hackovanie je čoraz populárnejšie. Zdroj: Shutterstock.com/Sergey Nivens

V októbri bolo ukradnutých zatiaľ najviac peňazí z kryptomenového trhu v roku 2022, pričom prešla iba polovica z tohto mesiaca. Bolo ukradnutých už vyše 718 miliónov dolárov a celková ukradnutá hodnota (TVL) prekonala aj hodnotu z marca 2022. Zdá sa, že hackovanie je čoraz lákavejšie a populárnejšie.

Všimnite si, že celá táto ukradnutá suma počas mesiaca október pochádza z niekoľkých rôznych protokolov DeFi. Spoločnosť Chainalysis zaoberajúca sa analýzou blockchainu uviedla, že po štyroch nedávnych hackoch je teraz október mesiacom číslo jeden z hľadiska ukradnutej celkovej sumy. Spomenutých 718 miliónov bolo ukradnutých z protokolov DeFi cez 11 rôznych hackov.

Chainanalysis navyše dodáva, že takýmto tempom rok 2022 prekonaná aj ten predošlý. 2021 je zatiaľ rokom, keď bolo ukradnutých najviac peňazí z kryptomien. V 2022 sa zatiaľ podarilo hackerom ukradnúť už vyše 3 miliardy dolárov v 125 rôznych hackoch.

Hacknuté sumy podľa rokov
Hacknuté sumy podľa rokov. Zdroj: Chainanalysis

Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.

Najviac hacknuté sú DeFi protokoly

Kryptomenový trh vždy čelil hackerom, no za posledné roky je ukradnutých prostriedkov čoraz viac. Odkedy sa na trhu objavilo DeFi, hackovanie začalo eskalovať. S tým sa zmenila aj povaha hackov, keďže v roku 2019 boli najzraniteľnejšie práve centralizované burzy. Potom sa hackeri začali zaujímať skôr o DeFi protokoly, ktoré sa stali najväčšími obeťami podvodov.

Mosty so skríženými reťazcami (tzv. cross-chain bridge) sú hlavným cieľom hackerov. Tento mesiac boli hacknuté 3 mosty, z ktorých bolo ukradnutých 600 miliónov dolárov, čo predstavuje až 82 % z celkovej ukradnutej sumy z októbra a 64 % z celoročnej sumy.

Hackerom sa taktiež podarilo ukradnúť 100 miliónov dolárov v tokenoch BNB, ako sme vás nedávno informovali. Podvod bol uskutočnený prostredníctvom krížového reťazca, ktorý spája BNB Beacon Chain (BEP2) a BNB (BEP20 alebo BSC).

Zdá sa, že sektor DeFi má vážne problémy s hackovaním a zlodeji dokážu využiť slabiny v oblasti bezpečnosti a štruktúry. Pokiaľ používate DeFi protokoly, buďte nanajvýš opatrní.

Mohlo by ťa zaujímať: V zdanení kryptomien sa na Slovensku črtajú veľké zmeny. Čo má priniesť zmena zákona?

Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance
Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance