Minulý týždeň si akciový trh mierne oddýchol, ale tento na oplátku pokračuje s tvrdým poklesom. Samozrejme sa dosť špekuluje nad tým, ako môžu aktuálne prepady súvisieť s príchodom krízy. Vzhľadom k tomu, že posledná ekonomická kríza sa odohrala v roku 2008, máme tendenciu aktuálne správanie trhu porovnávať práve s tým obdobím. Je pravda, že týmito poklesmi sa celkom rýchlo blížime relatívne k tomu, čo sa na trhoch v roku 2008 odohralo. V každom prípade to, či je v ekonomike nejaký problém a akciový trh stále bude krvácať, dozvieme sa čoskoro.

Vzhľadom k tomu, že sme len obyčajný retail, sa to dozvieme ako úplne tí poslední. Tým chcem len povedať, že ak naozaj prichádza ďalšia kríza, tak môže mať úplne odlišný priebeh ako v roku 2008. Môže to byť horšie a dlhšie, ale aj znesiteľnejšie a kratšie. Alebo sa dokonca vďaka uvoľnenej monetárnej politike tomu podarí úplne zabrániť a krízu oddialiť. Určite sa ale treba mať na pozore a situáciu sledovať. Ak sa začne ukazovať, že veľké finančné inštitúcie majú problémy, môžeme si byť istí, že je to tu.

Aktuálna situácia na 1D TF S&P 500

S&P analýza

Keď sa dnes v USA otvorili burzy, nasledoval okamžitý prepad o 7 % a burzy na 15 minút automaticky zavreli. Ak to bude pokračovať, zopakuje sa to ešte raz. A keby bol prepad až príliš extrémny, došlo by k úplnému zatvoreniu. Ako sami vidíte, ten výplach za posledné tri týždne bol v absolútnych číslach extrémny. Od ATH došlo k poklesu o nejakých 600 bodov a relatívne je to skoro o 19 %.

Z grafu je zrejmé, že sa veľmi málo podarilo nabrať späť, ale to sa zasa pokojne môže vyliať. Posledný významný pokles bol v decembri roku 2018, ale vtedy to celkovo trvalo jednak dlhšie a relatívny prepad predstavoval 16 %. Podľa volume histogramu môžeme aj zaregistrovať, že sa z trhu vylialo celkom dosť kapitálu.

Aktuálna situácia na 1D TF DAX

DAX analýza

Ďalším pánom na holenie je nemecký DAX, ktorý je na tom ešte horšie. Od ATH tu máme prepad o 24 %, čo je veľmi hrozivé číslo. To, čo sa do toho trhu sypalo niekoľko mesiacov, sa počas troch týždňov následne vysypalo. Dnes tu vidieť akúsi malinkú snahu o vykúpenie, ale zatiaľ by som tomu veľkú váhu neprikladal.

Záver

Vedelo sa už dosť dlho o tom, že sú tie trhy príliš prepálené a musí sa to niekedy vyliať. Geopolitická situácia tomu v týchto chvíľach dosť nahrávala a koronavírus bol tým posledným klincom do rakvy. Tým nechcem povedať, že je tu nejaká kríza, pretože to s istotou neviem a nevie to vlastne nikto. Môžeme len sledovať hŕbu indikátorov a prikladať im rôznu váhu a podľa toho si urobiť nejaký záver.

Pravdou je, že ten bull run na finančných trhoch bežal historicky najdlhšie a prepláchnuť to chcelo. Ak sa to teda má stať tento rok, tak nech sa tak stane. Avšak veľkí páni v centrálnych bankách môžu mať iný názor a nemusia to nechať len tak padnúť.

Čo čítať ďalej?

08.03.2020 Technická analýza ETH/USD a LTC/USD – Pěkně škaredý bull trap, co se přihodilo?


Ako použiť túto analýzu?

Trading11 nie je stránka, na ktoré vám povieme, kedy nakúpiť a kedy predať. Naším cieľom je dať vám dostatok informácií, aby ste boli schopní urobiť správne rozhodnutie. Ak chcete vedieť, ako používať analýzy na našej stránke, prečítajte si tento článok.

Ak sa chcete naučiť lepšie obchodovať, skúste našu Školu (ZDARMA).

Ak nerozumiete nášmu krypto-trading-slangu, určite vám pomôže náš slovník.


Táto analýza je len orientačná a neslúži ako odporúčanie na kúpu alebo predaj. Situácia na trhu sa kedykoľvek môže zmeniť. Špekulatívne obchody na krypto trhoch sú veľmi rizikové !!

Preložené z českého originálu, ktorý pre vás pripravil Jaroslav J.

Leave a Reply

avatar
  Subscribe  
Notify of