pizza za 10 000 BTC

Krídelko alebo stehienko je názov nielen jednej skvelej francúzskej komédie s Louisom de Funésom, ale podobnú dilemu možno riešil aj programátor Laszlo Hanyecz. Len však namiesto hydinovej pochutiny dostal chuť na pizzu. A keďže bol a stále je veľkým fanúšikom Bitcoinu, napadlo mu za ňu zaplatiť práve touto menou. Historicky prvý nákup reálneho tovaru za BTC prebehol pred 10 rokmi – 22. mája 2010. Tento deň sa každoročne v kryptokomunite oslavuje ako Bitcoin Pizza Day.

Dve pizzy, ktoré vošli do histórie

Je 18. mája 2010 a na fóre bitcointalk.org sa objavuje prelomový príspevok. Istý Laszlo Hanyecz, programátor z Floridy, dostal chuť na pizzu a ponúkol 10 000 Bitcoinov tomu, kto mu dve veľké pizze pošle.

I’ll pay 10,000 bitcoins for a couple of pizzas.. like maybe 2 large ones so I have some left over for the next day. I like having left over pizza to nibble on later.

O 4 dni neskôr, 22. mája, pridáva ďalší príspevok:

I just want to report that I successfully traded 10,000 bitcoins for pizza. Thanks jercos!

Je to tu, historický okamih – po prvýkrát bola táto virtuálna mena použitá k nákupu niečoho reálneho. Málokto vtedy asi dokázal odhadnúť, o aký prelomový míľnik vlastne ide a ako veľmi Bitcoin behom niekoľkých rokov vyrastie. Každopádne, tento deň, 22. máj, už bude priaznivcami kryptomien navždy oslavovaný ako Bitcoin Pizza Day.

Bez čísiel to nejde

Fanúšik z Anglicka, ktorý mu vtedy pizze kúpil a pomocou služby Papa John’s nechal doručiť, za ne zaplatil cca 25 dolárov. Keby len tušil, aký skvelý obchod vtedy uzavrel! Oficiálne ATH, ktoré Bitcoin dosiahol, je nateraz cca 20 000 USD. Hodnota týchto desiatich tisíc Bitcoinov, za ktoré boli pizze obstarané, sa behom bitcoinovej horúčky z roku 2017 vyšplhala na 200 000 000 dolárov. V súčasnej dobe, kedy sa cena pohybuje okolo 10 000 USD za jeden Bitcoin, to činí približne 100 000 000 dolárov.

Vyjadrené v českej mene, bavíme sa o čiastke 4,3 miliardy CZK (v prepočte z USD – 170 520 EUR) v dobe ATH a 1,8 miliardy CZK (v prepočte z USD – 71 301 EUR) v dnešných cenách. V Českej republike obľúbený prepočet na Fabie znamená viac než 17 500 týchto nových automobilov pri ATH a dnes by si za ne mohol zaobstarať niečo málo cez 7 300 týchto áut. No ale čo by si nimi asi tak robil…

Mimochodom, vedeli ste, že existuje Twitter účet, ktorý pravidelne informuje o aktuálnej hodnote mincí použitých k nákupu týchto dvoch slávnych pochúťok?

Takto bohatí zarábajú na kríze – Okrádajú nás, pretože nerozumieme systému.

Záver

Existuje skutočne veľké množstvo rôznych dní a udalostí, ktoré si ľudia pripomínajú a oslavujú. Od tých celosvetových a solídnych až po recesistické a čisto lokálne. Ja si ako fanúšik kryptomien oslavu Bitcoin Pizza Day určite nenechám ujsť a jedinou nezodpovedanou otázkou pre mňa zostáva, akú pizzu si vybrať. Budem rád, ak sa k oslave tohto dňa pripojíte aj vy a veľmi ma poteší, ak sa v komentároch pod týmto článkom podelíte, na akej pizzi ste si pochutnali. Ak by ste chceli za pizzu tiež zaplatiť Bitcoinami, je to možné aj u nás. Mapu reštaurácií, ktoré Bitcoin akceptujú, nájdete tu.

Výzva

Poďme osláviť Bitcoin pizza day tým, že sa pokúsime objednať si túto skvelú pochúťku za BTC. Ak máte nejaké tipy, kde by to bolo možné, napíšte ich do komentárov.

Čo čítať ďalej?

Koreluje Bitcoin s akciami? Málokedy a preto ho miliardári nakupujú vo veľkom

Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance
Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance