Bude mať cardano KYC?
Bude mať cardano KYC? Zdroj: shutterstock.com/ivan_kislitsin/Spyro the Dragon

Ekosystém cardano sa naďalej rozširuje a naďalej právom patrí k najaktívnejším projektom z hľadiska vývojovej aktivity. V komunite sa ale začína diskutovať o niečom, čo by výrazne nabúralo základnú myšlienku projektu. Portál u.today informoval o nedávnej výmene názorov zakladateľa siete Charlesa Hoskinsona, ktorý okomentoval kontroverzné plány. O čo ide?

Cardano a KYC?

V kryptomenovej komunite sa začína diskutovať o pomerne kontroverznom návrhu. Je ním pridanie tzv. KYC do prvej vrstvy blockchainu cardano.

Čo je to KYC? Portál Wikipedia uvádza, že ide o skratku názvu „Know your customer“, využívanú najmä v rôznych finančných službách. Ide o overenie identity na základe posúdenia vhodnosti a rizika spojeného s udržiavaním obchodných vzťahov. Tento systém overenia identity bol založený najmä v dôsledku boja proti praniu špinavých peňazí, čo je, žiaľ, vo svete kryptomien veľmi bežným javom.

Diskusia sa rozbehla po tom, čo vedúci inžinier projektu SundaeSwap Labs, Calvin Koepke uviedol, že bude KYC nevyhnutné pri globálnom prijatí kryptomien.

Príspevok vyvolal veľkú vlnu kritiky používateľov, podľa ktorých ide o zásadné porušenie myšlienky decentralizácia a anonymity. Následne reagoval i samotný Charles Hoskinson. Ten argumentuje rozdelením decentralizovaného protokolu na dve sféry, pričom jedna bude určená pre používateľov, ktorí prejdú overením identity.

Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.
Sponzorovaný obsah

Je centralizácia nevyhnutná?

Reakcia na Hoskinsona bola okamžitá a tvrdá. Používatelia ho obvinili, že chce cardano viesť centralizovaným spôsobom. Jedna vec je viac než jasná. Regulačné úrady urobia všetko pre to, aby bola čo najviac nabúraná anonymita kryptomenových sietí a tie sa zase budú musieť čo najviac prispôsobiť, ak chcú byť prijaté v globálnom meradle.

Zakladateľ ekosystému cardano pred nedávnom skritizoval konkurenčnú sieť ethereum, ktorej staking je podľa jeho slov problematický a môže poškodiť celému sektoru. Ten aktuálne čelí aj veľkému nátlaku zo strany Komisie pre cenné papiere a burzy.

Staking etherea je veľmi problematický. Dočasné odovzdanie svojich aktív niekomu inému, aby za ne následne dostal výnos, vyzerá veľmi podobne ako regulované produkty,“ uviedol Hoskinson.

Viac si môžete prečítať tu: Charles Hoskinson – Smerovanie etherea je veľmi problematické a môže uškodiť celému odvetviu