Tesla zažíva obrovský zostup. Zdroj: shutterstock.com/Sheila Fitzgerald/TY Lim
Tesla zažíva obrovský zostup. Zdroj: shutterstock.com/Sheila Fitzgerald/TY Lim

Tesla je jednoznačným lídrom na trhu s elektrickými vozidlami, no jej postavenie zo dňa na deň slabne. Podľa údajov z TradingView akcie TSLA klesli v čase písania článku až o 65,50 % v porovnaní s historickým maximom z novembra 2021. Čím je tento zostup spôsobený?

Spoločnosť Tesla bojuje so znižujúcim sa dopytom po elektrických autách. Navyše, cenové stropy a zavádzanie nových daňových úľav tlačí cenu elektrických vozidiel nadol. Kombinácia s narastajúcimi nákladmi na výrobu spôsobuje, že akcie Tesly dodnes klesajú. Viac o rizikách, ktorým bude čeliť nie len automobilový trh sa môžete dočítať v článku Riziká trhu v roku 2023: toto potrebujú investori vedieť.

Konkurencia pomaly dobieha lídra trhu s elektrickými vozidlami. Pokles cien spoločnosti Elona Muska má byť odpoveďou na získanie ešte väčšieho podielu na trhu. Okrem toho Tesla nedokázala splniť cieľ dodávok v poslednom kvartáli 2022. Napriek tomu, že sa firma vydala cestou úplnej elektrifikácie automobilového priemyslu ako prvá, konkurencia je čoraz väčšia.

Výrobcovia elektrických áut
Výrobcovia elektrických áut. Zdroj: Tridentechnology

Hrozbou pre automobilku je predovšetkým konkurencia z Číny. Čínsky priemysel sa zotavuje z nedávnej krízy dodávateľských reťazcov a smeruje aj do Európy. Ak táto dynamika bude pokračovať je pravdepodobné, že podiel Tesly bude aj naďalej klesať.

Prečítaj si tiež: Toto je najlepší čas na kúpu auta v roku 2023

Tesla zažíva najhorší prepad

Akcie TSLA sa nachádzajú o 65,50 % nižšie od svojho historického maxima. Pre porovnanie použijeme súčasný trend indexu Nasdaq, ktorý klesol “iba” o 30 % v čase písania článku. Tesla v podstate čelí viac ako dvojnásobnému poklesu v porovnaní s technologickým indexom, ktorého je súčasťou.

Tesla zažíva najväčší prepad akcií vôbec
Tesla zažíva najväčší prepad akcií vôbec. Zdroj: TradingView

Obrovská volatilita akcií v takomto rozmere nie je bežná. Súčasná situácia otvára otázku nadhodnotenia spoločnosti Tesla. Ak totiž technologický gigant zaznamená viac ako dvojnásobný prepad v porovnaní s indexom, akcie spoločnosti boli určite vysoko nadhodnotené. V prípade, že sa zaujímate o investovanie do akcíí, prečítajte si náš článok Akciové trhy ponúkajú rôzne príležitosti na nákup: oplatí sa investovať do akcií kryptomenových spoločností?

V čase písania článku sa akcie TSLA obchodujú na cenovej úrovni 143,75 dolárov. Podľa údajov CompaniesMarketCap dosahuje trhovú kapitalizáciu 453,92 miliárd dolárov a je 12. najhodnotnejšou firmou na svete.

Mohlo by ťa zaujímať: Globálny kolaps sa blíži, tvrdí americký analytik trendov