Koniec korelácie? Bitcoin sa hýbe odlišne ako cena akcií

Novinky Korelácia kryptomien a akcií.
Korelácia kryptomien a akcií. Zdroj: Shutterstock.com/limeartgroup.com
Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

Posledný halvingový cyklus Bitcoinu sa vyznačoval predovšetkým rastúcou koreláciou s akciovým trhom. Posledné týždne sú ale dôkazom toho, že trend sa mení a korelácia už nie je taká výrazná, keďže Bitcoin nedávno prudko klesol, zatiaľ čo akcie dosahovali zisky.

Všeobecne platí, že akcie aj kryptomeny sa zaraďujú medzi rizikovú triedu aktív a logicky správanie investorov by malo byť podobné na oboch trhoch. Ak je ekonomické prostredie stabilné a priaznivé, oba trhy by mali rásť, keďže investori sú pozitívne naladení. Rok 2022 je ale presným opakom, keďže retail disponuje menšou reálnou mzdou a dopyt je potlačený. 

Dôvodom silnej korelácie v súčasnom cykle Bitcoinu je nárast inštitucionálnych investorov do kryptomien. Len čo sa na trhu začne objavovať neistota, títo investori okamžite sťahujú svoje pozície z rizikových aktív.

Korelácia Bitcoin, SPX a Nasdaq

Korelácia Bitcoin, SPX a Nasdaq. Zdroj: TradingView/MJShahsavar

Hore môžeme vidieť koreláciu BTC s dvoma najznámejšími akciovými indexmi S&P 500 a NASDAQ. Silná korelácia sa začala prejavovať hlavne od pandémie COVID-19 v marci 2020. Napriek tomu, že trendy zostali dodnes pomerne rovnaké, volatilita ani zďaleka rovnaká neostala. Stále platí, že percentuálne výkyvy na kryptomenovom trhu sú omnoho väčšie v porovnaní s akciami.

Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.

Bitcoin klesol rovnako ako akcie stúpli

Posledné obdobie ale ukazuje zmenu v správaní a ústup korelácie trhov. S&P 500 dosiahol v čase písania článku rast 14,50 % za posledný mesiac a NASDAQ 13,50 % za rovnaké obdobie. Ak sa pozrieme na cenový vývoj Bitcoinu zistíme, že BTC klesol za posledných 30 dní o 13,20 %.

Protichodné správanie na týchto dvoch trhoch môže byť zapríčinené aj nedávnym krachom na burze FTX. Táto udalosť ovplyvnila iba investorov do kryptomien a nijako nesúvisí s akciovým trhom. Navyše, mesačné obdobie je veľmi krátkodobé na unáhlené závery. Ak ale podobné trendy budú pokračovať aj najbližšie mesiace, Bitcoin sa pravdepodobne odčlení od tradičných akcií ako to bolo pred 3 rokmi.

Prečítaj si tiež: Kiyosaki okomentoval nedávne udalosti. Stratil dôveru voči kryptomenám?

Autor:
Marek Jendrál
Marek Jendrál

Vyštudoval financie, bankovníctvo a investovanie. O kryptomeny sa zaujíma od roku 2015. V článkoch sa špecializuje na technickú analýzu a sieťové dáta z blockchainu.

Najčítanejšie články

1

Slovenské banky zatvárajú pobočky. V tomto meste nezostane už ani jedna

2

Vodiči, pozor. Pokuty za nedodržanie tejto povinnosti poriadne narastú

3

Najväčšie slovenské kníhkupectvo sa topí v takmer dvojmiliónovej strate

4

Robert Kiyosaki šokoval verejnosť svojou predpoveďou

5

Slovenská firma rozflákala prvé zisky na Porsche. Teraz jej súd rozpredáva majetok

PR články

Zarábaj s platformou Millionero s najúspešnejšími. Predstavujeme službu Copytrading

Marek Jendrál | 23. februára 2024

Copytrading je skvelá možnosť, ako si pasívne nechať zhodnocovať svoj kapitál, a zároveň pre skúsených obchodníkov príležitosť, ako speňažiť svoje know how i nadobudnuté skúsenosti.

Predstavujeme copytrading na platforme Millionero pre začiatočníka

Dobrý investičný plán vám môže zmeniť život. Tu je návod od A po Z na jeho vytvorenie

Henrieta Balázsová | 14. februára 2024 Horúca novinka

Žijeme vo svete, kde sú možnosti nekonečné, no predsa sa zdá, že cesta k finančnej nezávislosti je pre mnohých zahalená tajomstvom. Kľúčom k jeho odhaleniu je dobre zostavený investičný plán.

Dobrý investičný plán je základom úspechu
Horúca novinka