Koľko budeme platiť za elektrinu a plyn v roku 2024?

Novinky Plyn a elektrina v roku 2024
Plyn a elektrina v roku 2024. Zdroj: shutterstock.com/yul38885/Kamil Zajaczkowski a Wikipedia
Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

Zmluva vlády so Slovenskými elektrárňami zabezpečuje, že Slováci budú platiť aj v roku 2024 polovičnú cenu za elektrinu. To však neplatí pre plyn. Navyše je neznáma výška ďalších poplatkov, ktoré tvoria až polovicu konečnej ceny elektriny, uvádza denník Pravda. Na čo sa preto musia slovenské domácnosti pripraviť?

Plyn a elektrina v roku 2024

Ceny energií v roku 2023 klesli, no ani zďaleka nie na úroveň spred pandémie koronavírusu. V prvom polroku stála elektrina na úrovni 50 až 60 eur za megawatthodinu, no v súčasnosti je to aj napriek nedávnemu poklesu 120 až 150 eur za megawatthodinu. To isté platí aj pre plyn. Regulované ceny by v roku 2024 mali klesnúť v prípade plynu o 20 % a v prípade elektriny o 8 %.

V súčasnosti sú ceny zafixované, no bude závisieť od vlády aké opatrenia príjme na rok 2024, čo ovplyvní aj koncové ceny energií pre domácnosti. Za elektrinu by sme mali stále platiť polovicu trhovej ceny, no v prípade plynu nevieme aké opatrenia vláda pripraví. Vieme však, že ak ku zmene nedôjde, čakajú nás dvojnásobné účty.

Cenu za elektrinu tvoria aj poplatky za distribúciu, prenos, TPS a TSS, no celý cenový reťazec je zo strany štátu zastropovaný. V prípade plynu by regulovaná cena za dodávku pre domácnosti v roku 2024 mala medziročne klesnúť o 25 %. Zároveň tvorí až 80 % celkovej regulovanej ceny za plyn. Zvyšok je tvorený poplatkami za prepravu a distribúciu, ktoré však momentálne ešte nepoznáme.

Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.
Sponzorovaný obsah

Cenový šok v ďalšom roku zatiaľ nemusí nastať

Nedávno sme informovali aj o tom, že Úrad pre reguláciu sieťových odvetví plánuje zvýšiť dohľad nad energetickým priemyslom. Dôvodom prísnejšej regulácie je nedostatočná flexibilita niektorých dodávateľov pri zmenách svojich cenníkov. Zverejnené ceny totiž predovšetkým u veľkých dodávateľov nedostatočne zohľadňujú pokles trhových cien v roku 2023 a sú podstatne vyššie.

Pre budúci rok sa odhaduje nárast regulovaných cien energií okolo 20 až 30 %. Tým sa ceny priblížia k trhovým hodnotám, uviedla Rada pre rozpočtovú zodpovednosť (RRZ). Aj keď sa vláda snaží zastropovať cenu elektriny, jej cena je tvorená aj ďalšími poplatkami, ktoré v roku 2024 zvýšia účty pre domácnosti. To isté platí aj pre plyn, ktorý však môže stúpnuť na cene omnoho viac v prípade, že vláda nezasiahne.

Mohlo by ťa zaujímať: Slováci môžu ešte stále získať dotáciu na energie. Prinášame vám presný postup

Pre čitateľov sme vytvorili Discord komunitu, kde každý deň prispievame s hodnotným obsahom. Pridaj sa cez tento odkaz. Tie najaktuálnejšie novinky sleduj na našom Instagrame a Facebooku.

Autor:
Marek Jendrál
Marek Jendrál

Vyštudoval financie, bankovníctvo a investovanie. O kryptomeny sa zaujíma od roku 2015. V článkoch sa špecializuje na technickú analýzu a sieťové dáta z blockchainu.