Slovensko zaplatilo Rusku najviac spomedzi všetkých členov EÚ

  • Rusko inkasovalo z predaja fosílnych palív denne až 1 miliardu eur. Dnes je to o 360 miliónov menej.
  • Slovensko stalo najväčším dovozcom ruských fosílnych palív spomedzi členov EÚ.
  • Rusko malo pred vojnou od EÚ až 63 % príjmov z predaja palív. Dnes je to už len 13 %.
Ekonomika Slovensko je v rámci EÚ najväčším importérom fosílnych palív z Ruska
Slovensko je v rámci EÚ najväčším importérom fosílnych palív z Ruska. Zdroj: shutterstock.com/max.ku/Grigorii Pisotsckii
Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

Pred inváziou Rusko inkasovalo z predaja fosílnych palív denne až 1 miliardu eur, zatiaľ čo za december 2023 to bolo už len 640 miliónov, uvádza Pravda. Dôvodom sú západné sankcie, ktoré predstavujú pre Rusko vážny škrt cez rozpočet. Napriek tomu ruský prezident Vladimir Putin tvrdí, že sankcie sú bezúčinné a krajina im úspešne odoláva.

Slovensko je top importérom v EÚ, má to však háčik

Najväčší podiel príjmov malo Rusko z vývozu fosílnych palív. Európa ale začala postupne tento import nahradzovať alternatívami. Len pre porovnanie, Rusko importovalo do Európskej únie pred vojnou až 28 % ropy a 45 % zemného plynu. Dnes tieto čísla klesli na 18 a 16 %.

Nedávno sme informovali o tom, ako sa Európa snaží úplne odstrihnúť od ruského plynu. Súčasťou tejto iniciatívy je vertikálny koridor, ku ktorému sa pripojí aj Slovensko. Spolu s Moldavskom a Ukrajinou sme sa pripojili k spolupráci medzi Gréckom, Bulharskom, Rumunskom a Maďarskom, ktorá vznikla ešte v roku 2016. Pre Slovensko je v hre aj grécky LNG, potrubie z Azerbajdžanu alebo Čierneho mora.

Odkiaľ do Európy prúdil plyn v roku 2023

Odkiaľ do Európy prúdil plyn v roku 2023. Zdroj: Bruegel/Pravda

Zaujímavým porovnaním je podiel ruských dodávok palív naprieč krajinami EÚ. Na základe údajov CREA sa práve Slovensko stalo najväčším dovozcom ruských fosílnych palív v EÚ. Za december 2023 sme zaplatili za import 316 miliónov eur. Za ropu sme zaplatili 189 miliónov a za plyn 127 miliónov eur.

Pri tomto porovnaní je potrebné spomenúť, že dochádza k obchádzaniu sankcií. To znamená, že v skutočnosti je dovoz do iných členských štátov väčší. Ak sa napríklad ruská ropa spracuje v Indii a dovezie do Európy, evidovaná je ako ropa z Indie. Ak si porovnáme celosvetový import z Ruska, Slovensko je na 12. priečke. Prvá je Čína, nasleduje India, Turecko, Brazília a Malajzia.

98%

Už sa viac neboj o svoje peniaze.

Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.

Sponzorovaný obsah
Obchodovanie je riskantné a môžete pri ňom stratiť časť alebo celý investovaný kapitál. Poskytnuté informácie slúžia len na informačné a vzdelávacie účely a nepredstavujú akýkoľvek typ finančného poradenstva a/alebo investičného odporúčania.

Rusko nemá ako nahradiť export do Európy

Tesne pred vojnou malo Rusko od EÚ až 63 % príjmov z predaja palív. Dnes je to už len 13 %. Naopak, import do Číny stúpol z 10 % na 38 %. Do Indie importuje až 14 %, zatiaľ čo pred vojnou k obchodu vôbec nedochádzalo. EÚ nakupovala až 50 % ruskej ropy, dnes je to už len 7 %. Na druhej strane do Číny a Indie sa exportuje až 78 %.

Čísla hovoria jasne. Rusko len ťažko nahradí export, ktorý realizovalo do EÚ. Aj na túto situáciu ale existuje riešenie. Prepravca plynu Eustream uvažuje aj nad možnosťou, že kľúčovú úlohu by mohlo zohrať konzorcium európskych odberateľov. To znamená, že plyn by sa preberal priamo na rusko-ukrajinskej hranici. Ďalším krokom by bolo objednanie prepravy u tamojšieho prevádzkovateľa siete.

Mohlo by ťa zaujíma Biely dom oznámil zásadné rozhodnutie. Dodávky plynu do Európy sú ohrozené

Autor:
Marek Jendrál
Marek Jendrál

Vyštudoval financie, bankovníctvo a investovanie. O kryptomeny sa zaujíma od roku 2015. V článkoch sa špecializuje na technickú analýzu a sieťové dáta z blockchainu.