Prognóza pre Slovensko sa zmenila. Energie zdražejú o 30 % a inflácia tak skoro neklesne

Kategorie: Ekonomika
RRZ zmenila prognózu pre Slovensko
RRZ zmenila prognózu pre Slovensko. Zdroj: shutterstock.com/Alexandros Michailidis/Kollar Peter

Rast slovenskej ekonomiky bude v tomto aj budúcom roku veľmi mierny, tesne nad 1 %. Vyplýva to z aktuálnej septembrovej makroekonomickej prognózy Rady pre rozpočtovú zodpovednosť (RRZ). Predpokladá v nej hospodársky rast v tomto roku na úrovni 1,2 % a v budúcom roku 1,4 %. V obidvoch prípadoch ide o mierne zhoršenie oproti predchádzajúcej prognóze. Slovensko čakajú horšie časy, ako sme očakávali.

„Slovenská ekonomika je v tomto roku zasiahnutá nepriaznivým vývojom domáceho aj zahraničného dopytu. Spotrebitelia sa vysporiadavajú s vysokou infláciou obmedzením spotrebných výdavkov,” upozornila RRZ. Firmy tiež menej investujú, s výnimkou dobiehania investícii z končiaceho programového obdobia eurofondov. Na realitnom trhu dochádza k útlmu, čo je ďalším brzdiacim faktorom najmä stavebných investícií.

Pomerne pesimistické sú aj očakávania vývoja v eurozóne. „Znamená to, že export by mal v druhom polroku, po ukončení nevybavených objednávok z predošlého obdobia stagnovať, resp. ku koncu roka mierne klesať,” predpokladá rozpočtová rada.

Pre čitateľov sme vytvorili Discord komunitu, kde každý deň prispievame s hodnotným obsahom. Pridaj sa cez tento odkaz. Tie najaktuálnejšie novinky sleduj na našom Instagrame a Facebooku.

Slovensko čaká oživenie až v roku 2025

K výraznejšiemu oživeniu slovenskej ekonomiky dôjde podľa RRZ s predpokladaným oživením zahraničného prostredia a čerpania eurofondov až v roku 2025. Vtedy očakáva hospodársky rast na úrovni 2,9 %.

„Štvrťročný vývoj sa môže začať zlepšovať od polovice roka 2024. Naši exportéri pri externom oživení dobehnú svoje stratené podiely z aktuálneho obdobia, kedy sa im nie veľmi darí. Investície sa vo väčšej miere rozbehnú. Rast miezd bude naďalej dynamický a pri spomalení inflácie podporí domáci spotrebiteľský dopyt,” avizovala RRZ.

Inflácia podľa rady dosahuje naďalej nadštandardnú úroveň, ale postupne dochádza k jej výraznému spomaleniu. Znížené ceny komodít a prísnejšia menová politika majú podporiť zmierňovanie inflačných tlakov. Tento rok by mala inflácia podľa prognózy dosiahnuť 10,5 %, budúci rok sa spomalí na 5,1 %.

„Pre budúci rok momentálne odhadujeme nárasty regulovaných cien energií okolo 20 až 30 %, čím sa priblížia k strednodobým trhovým cenám a ďalšie výrazné nárasty už následne neočakávame,” predpokladá RRZ s tým, že celkový rast cien by mal klesnúť k inflačnému cieľu 2 % po roku 2025.

Prečítajte si aj: Guvernér NBS prezradil, kedy začnú klesať úrokové sadzby

Najčítanejšie články

1

Jeden z najväčších zamestnávateľov ohlásil masívne prepúšťanie

2

Na Slovensku vyrastie nové obchodné centrum. Poteší obyvateľov tohto mesta

3

Slováci, pozor. Falošný eshop je na nerozoznanie od originálu, no ide o podvod

4

Štát masívne zvyšuje dávky tej skupine ľudí, ktorá ich nepotrebuje

5

Známa banka porušila práva svojich klientov. Bez súhlasu presunula ich účty

PR články

Tento kryptomenový token bude pre slovenskú komunitu obrovským prínosom. Toto by ste o ňom mali vedieť

Marek Bednárik | 21. novembra 2023 Horúca novinka

V spolupráci s FinSystems. Globálny kryptomenový trh sa prebudil a viaceré indikátory naznačujú skorý rast Bitcoinu na nové tohtoročné maximá okolo 50 000 dolárov.

Kryptotrh rastie a Slováci sa tešia na zisky
Horúca novinka

Ultimátne spojenie sveta kryptomien a podnikania: Funkcie tejto appky vyrážajú dych

Henrieta Balázsová | 20. novembra 2023

V spolupráci s Wexo. Kryptomeny sa stále viac etablujú ako súčasť moderného obchodovania. Pre podnikateľov, ktorí chcú využiť túto príležitosť, je tu skvelá aplikácia umožňujúca obchodovanie s rôznymi typmi kryptomien.

Aplikácia Wexo Business je splneným snom každého podnikateľa