Kanada sprísňuje daňové kontroly kryptoinvestorov – Čaká to aj nás?

Okazio PCOkazio mobil

Podľa Kylea Torpeya, kolumnistu magazínu Forbes, sa CRA Kanadská agentúra pre kontrolu príjmov v posledných týždňoch výrazne zameriava na obchodníkov a kryptomenových investorov. , ktorým šliapol kontrolný úrad na päty, vyzvaní vyplniť podrobný dotazník vysvetľujúci pôvod a množstvo zobchodovaných kryptomien.

CRA má rušno

Na začiatku tohto roka Jared Adams dohliadajúci riaditeľ projektov CRA uverejnil tweet, v ktorom v reakcii na odporúčania, ako sa pri nákupe kryptomien vyhnúť uvedením informácií v príslušnej banke, varuje pred zvýšeným rizikom prania špinavých peňazí. Jeho vyjadrenie nasledoval zvýšený počet daňových kontrol a všeobecnejší záujem Kanadskej vlády o problematiku kryptomien. Netrvalo dlho, a niektorí obchodníci začali dostávať urgentné výzvy na vyplnenie dotazníkov, poskytujúcich informácie o pôvode a množstve svojich prípadných výnosov.

CRA v minulosti tiež riešila podvodné telefonáty, v ktorých zločinci, vydávajúci sa za úradníkov daňovej kontroly, nútili dôverčivých obchodníkov zaplatiť príslušné dane na falošné účty.

Snahou CRA je teda odstrániť falošné praktiky, oslabiť šedú ekonomiku v oblasti kryptomien a priviesť do štátnej kasy už predtým uniknuté zisky.

Dobré znamenie?

Pre každého obchodníka, ktorý odmieta riskovať vysoké pokuty alebo trest odňatia slobody, je platenie daní z príjmu nutným a prijateľným zlom. Z pohľadu dlhodobej investície ale podobné správy v podstate skôr prívetivé. Navrhnúť, schváliť, kontrolovať a vymáhať dane v novej, nie celkom zmapovanej oblasti, nie je právne jednoduchá, ani lacná záležitosť.
Taká časová aj finančná investícia v skutočnosti naznačuje, že vlády do budúcnosti počítajú s rozšírením kryptomenovej ekonomiky a so snahou vytvoriť prehľadné daňové úpravy a demonštráciou svojej pevnosti a sily si tak poisťujú budúci prípadný zisk.

Zamyslite sa. Objemy zobchodovaných kryptomien a ich výnosy občanov Kanady celkom iste netvoria významnú časť štátneho rozpočtu. Ročné príjmy budú skôr zanedbateľné. V budúcnosti by však mohli byť podstatne vyššie a Kanadská vláda a jej daňový úrad sa pravdepodobne aj domnievajú, že budú.

Podobné tendencie sú viditeľné čoraz častejšie v štátoch naprieč celým glóbusom. Na konci minulého roka sme vás napríklad informovali a podobnom sprísnení daňových kontrol v Dánsku (TU), kde daňový úrad zaznamenal nezaplatené dane z príjmu kryptomien pri 2700 subjektoch.

A ako je to u nás?

Situácia v Českej republike je dlhší čas nemenná. Podľa finančnej správy by výnosy z kryptomien mali podliehať tradičnej dani z príjmu. Platná legislatíva ale stále nedefinuje, či sú kryptomeny peniaze, alebo komodita. Česká národná banka navyše neuznáva krytomeny ako peniaze ani ako investičný nástroj a tento prístup udržuje dlhodobý status quo.

Avšak, aj v Českej republike je samozrejme nutné odvádzať daň zo zarobených peňazí obchodovaním do štátnej pokladnice. Pre váš pokoj odporúčame dodržiavať všeobecné pravidlá a odvádzať z výnosov príjmovú daň, ktorá predstavuje 15%.

Pre tých z vás, ktorí sú v otázke o odvádzaní daní stále neistí, sme pripravili podrobný návod pre určenie výpočtu odvodu a daňových výdavkov.

Celý návod nájdete TU.

Čo čítať ďalej?

Coinbase bráni užívateľom vymazať si účty? + o hnutí #DeleteCoinbase

Zdroj: Forbes.com

Nepremeškajte naše ďalšie spravodajstvo a prihláste sa na odber noviniek (návod nájdete tu). Nezabudnite nás tiež sledovať na našom Facebooku a najnovšie aj na Instagrame a Twitteri.

Preložené z českého originálu, ktorý pre vás pripravil Marek C.

txbKvakomat mobil
Autor:
Redakcia Kryptomagazínu
Redakcia Kryptomagazínu

Na Kryptomagazine nájdete originálne spravodajstvo o kryptomenách tvorené odborníkmi, ktorí z tohto magazínu spravili najlepší zdroj informácií o digitálnych menách a decentralizovaných technológiách.