Coinbase bráni užívateľom vymazať si účty? + o hnutí #DeleteCoinbase

Kategorie: Novinky
coinbase-696x461

Na Twitteri sa v poslednej dobe stále častejšie objavuje hashtag #DeleteCoinbase (zrušte si Coinbase). Ide o trend v krypto-komunite, ktorý vznikol ako odpoveď na nedávne kontroverzné odkúpenie startupu Neutrino. Ide o projekt, ktorý sa zameriava na analýzu blockchainov. Znepokojivé je, že za ním stoja ľudia, ktorí v minulosti vyvíjali špionážny softvér pre americkú vládu.

Obavy o súkromie

Veľa ľudí sa bojí, že spoločnosť Coinbase zneužije svoje postavenie a vďaka rozsiahlym dátam o svojich zákazníkoch, bude schopná vypátrať všetky transakcie. Ďalší sa zas obávajú, že Coinbase tieto informácie odpredá vládam, súkromným firmám a v tom najhoršom prípade teroristickým organizáciám.

Ak máte účet na tejto platforme, Coinbase o vás vie veľa. Má kópie vašich dokladov,  adresu bydliska, číslo kreditnej karty, históriu transakcií a pravdepodobne tiež vie, odkiaľ ste prijímali a komu posielali vaše coiny.

Návod na používanie Coinbasu nájdete tu.

Nevadí, zruším si účet a bude po probléme!

V prípade, že sa obávate o súkromie si však, našťastie, môžete účet na Coinbase zrušiť. Je to vcelku jednoduché, až na to, že niektorým užívateľom sa to nedarí. Na internete kolujú videá ľudí, ktorým sa pri pokuse o zrušenie účtu objaví chybová hláška.

To môže mať niekoľko dôvodov. Netrvalo však dlho a ľudia tieto problémy spojili s #DeleteCoinbase hnutím a chybové hlášky označili za pokus Coinbasu o zastavenie odlivu zákazníkov.

Coinbase Dust Chain

Ľudia si všimli, že Coinbase neumožňuje zrušiť účty s nenulovými zostatkami. Problém je v tom, že pri posielaní (napríklad) Bitcoin transakcií vám môže v peňaženke ostať niekoľko satoshi. Zostatok je príliš malý na to, aby bolo možné poslať ho preč alebo vymeniť za inú kryptomenu / fiat).

Tento “kryptomenový prach” (dust) však môžete poslať inému užívateľovi. Na Twitteri takýchto užívateľov môžete nájsť pomocou hashtagu #DeleteCoinbaseTrustChain.

Bohužiaľ, zdá sa, že chybové hlášky pri pokuse o zrušenie účtu vyskakujú aj ľuďom, ktorí sa zbavili aj svojho dustu. Naskytla sa teda otázka:

To sa Coinbase naozaj snaží týmto patetickým spôsobom zabrániť hromadnému rušeniu účtov?

Podľa mňa nie. Ide iba o obyčajný bug, ktorý zasahuje malé percento ľudí a čoskoro bude opravený. Nevidím absolútne žiadny spôsob, ako by toto mohlo Coinbasu pomôcť.

Ale to je iba môj názor. Aký je ten váš? Napíšte nám ho napríklad do komentárov pod článkom.

Čo čítať ďalej?

Osamelosť – Prečo sa stále viac ľudí cíti osamelo a čo s tým robiť