Kanadská polícia zabavila BTC v hodnote 1,8 milióna dolárov použitých na kúpu drog

Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

Kryptomeny sú často opisované v tom najhoršom svetle. Bankári a často aj politici tvrdia, že kryptomeny sú dobré iba na nelegálnu činnosť ako napríklad pranie špinavých peňazí alebo obchodovanie s drogami. Aj napriek tomu, že tieto tvrdenia naozaj nie sú pravdivé a kryptomeny majú oveľa viac pozitívnych ako negatívnych stránok a prínosov, nelegálnej činnosti nemôžeme zabrániť.

BTC v hodnote 1,8 milióna dolárov zadržaných

Kanadská polícia v provincii Britská Kolumbia sa vyznamenala potom, čo zverejnila informáciu, že zadržala drogového dílera známeho zo Silk Road pod pseudonymom „MarijuanalsMyMuse.” Tento drogový díler mal mať Bitcoiny v hodnote až 1,8 milióna dolárov.

K zadržaniu prišlo už v roku 2015, kedy polícia zadržala nielen marihuanu v hodnote až 100 000 dolárov, ale aj rôzne počítače, harddisky a pamäťové karty pričom viaceré zariadenia obsahovali malý počet Bitcoinov. Celkovo malo ísť však zhruba o 226,4 BTC čo v roku 2013 predstavovalo iba niečo okolo 30 000 dolárov. V dnešnej dobe má však takýto počet BTC hodnotu až 1,8 milióna dolárov.

Obvinenia bez dôkazov?

Tak to vníma držiteľ Bitcoinov, ktorý vo väzení strávil 9 mesiacov. Tvrdí totižto, že polícia nemá žiadne dôkazy, že Bitcoiny boli obdržané práve z nelegálnej činnosti za ktorú už pykal, a preto polícia nemá právo ich zadržiavať. Jeho právnička Lolita Rudovica sa vyjadrila na túto tému nasledovne.

„Majetok, ktorý bol zadržaný môjmu klientovi nebol súčasťou žiadnej nelegálnej činnosti alebo nezákonnej aktivity. Nikto to nevie preukázať. Celý prípad je však iba v začiatkoch.”

Do karát mu nahráva aj fakt, že to bol jeho prvý priestupok (aj keď nie zrovna najmenší). Sám tvrdí, že keď si bol vyzdvihnúť svoje zariadenia potom, čo ho pustili z väzenia, niektoré z jeho pôvodných sa mu nedostali do rúk. Polícia tieto zariadenia údajne drží z dôvodu prebiehajúceho vyšetrovania. To je však podľa neho v rozpore z rozsudkom súdu z roku 2017. V danom rozsudku bolo jasne stanovené, že všetky jeho zariadenia mu majú byť vrátené.

Polícia sa však obraňuje, že jeho počítače majú obsahovať dôležité údaje o nelegálnych obchodoch a predajoch látok ako marihuana, kokaín, heroín a iné. Takisto sa daný úrad vyjadril, že takýto prípad je v Kanade prvý, ale je pomerne pravdepodobné, že ich bude pribúdať.

Záver

Aj napriek tomu, že v Kanade s takýmto prípadom nemajú veľa skúseností, v Amerike už podobné problémy so zločincami mali. Po zatknutí Rossa Ulbrichta, zakladateľa Silk Road, U.S. Marshals Service v aukcii predali Bitcoiny v hodnote až 25 miliónov dolárov. Či však podobná situácia nastane aj v tomto prípade teraz ešte nikto nemôže vedieť.

Nepremeškajte naše ďalšie spravodajstvo a prihláste sa na odber noviniek (návod nájdete tu). Nezabudnite nás tiež sledovať na našom Facebooku, a najnovšie aj na Instagrame Twitteri.

Zaver:
ccn.com

Autor:
Redakcia Kryptomagazínu
Redakcia Kryptomagazínu

Na Kryptomagazine nájdete originálne spravodajstvo o kryptomenách tvorené odborníkmi, ktorí z tohto magazínu spravili najlepší zdroj informácií o digitálnych menách a decentralizovaných technológiách.