Kryptofiat – čo to je a čo znamená pre svet?

Novinky Kryptofiat – čo to je a čo znamená pre svet?
Kryptofiat – čo to je a čo znamená pre svet? Zdroj: shutterstock.com/WEIBELChristophe
Kvakomat PC bannerKvakomat mobil

Svetové vlády sa kryptomenám posledné roky skôr vyhýbali alebo pred nimi, v horšom prípade, dokonca varovali. Napriek tomu sa v minulom aj tomto roku objavilo dosť krajín, ktoré objavili kúzlo decentralizovaných mien (ako sme už informovali). Namiesto nekonečného zástupu regulácií však zvažujú inú, pre trh ďaleko podstatnejšiu možnosť – zaviesť vlastné, takmer plne centralizované meny. Tie sú v komunite nie príliš priaznivo prezývané “kryptofiat”. Aké potenciálne situácie nás môžu čakať?

Český originál článku od Pavela V. nájdete v tomto odkaze.

Venezuela sa stala priekopníkom

Medzi prvé krajiny, ktoré sa o praktické využitie kryptomien začali aktívne zaujímať, patrí práve Venezuela. Tou v dnešnej dobe otriasajú nielen medzinárodné sankcie, ale tiež chudoba, nezamestnanosť a obrovské zvyšovanie cien tovaru. Práve z toho dôvodu sa prezident Nicolas Maduro rozhodol vziať situáciu do svojich rúk a oznámil kryptomenu Petro, ktorá je krytá ropou. Predpredaj tokenov začal 20. januára, avšak práve veľkého úspechu sa projekt nedočkal. Zatiaľ sa venezuelská kryptomena teší od svetových investorov skôr skeptického prístupu. Napriek tomu sa podarilo vybrať zhruba 735 miliónov dolárov z viac než 171 tisíc objednávok, predovšetkým od tamojších firiem.

Petro je postavené na blockchaine Etherea a využíva platformu NEM. Podľa opozície ide o nelegálnu menu. Rovnako agresívne reagovali predstavitelia ministerstva financií USA, podľa ktorých ide o násilné porušenie medzinárodných sankcií. Problémom je tiež fakt, že teoreticky by síce malo byť Petro kryté ropou, ale reálne sa obchoduje za bežnú venezuelskú menu – bolívar. Tým môže dochádzať k manipulácií inflácie a deflácie, teda umelému navyšovaniu a znižovaniu hodnoty kryptomeny. Jedinou kladne reagujúcou krajinou sa stalo Rusko, ktoré berie Petro ako možnosť oboch krajín sa ekonomicky priblížiť a spolupracovať.

Rusko po kladnom prijatí Petra zvažuje kryptorubeľ

Rovnako ako na Venezuela, aj na Rusko sú uvalené prísne medzinárodné sankcie. To doviedlo prezidenta Putina k rozhodnutiu nielen úzko ekonomicky spolupracovať s Venezuelou, ale predovšetkým vytvoriť si vlastnú kryptomenu. Podľa najnovšieho návrhu zákona z konca januára má byť kryptorubeľ spustený v polovici roka 2019 a zohrať má zásadnú rolu v tom, ktorým smerom sa bude ruský finančný sektor ďalej uberať.

Aj Čína zakazujúca ICO má svojho favorita

Hoci sa Čína stavala doposiaľ ku kryptomenám negatívne a odmietala ich používanie, zakazovala ICO a bojkotovala akékoľvek snahy investorov, jej postoj sa začína pomaly otáčať. Yao Qian, hlavný vedúci výskumného tímu banky PBOC (People’s Bank of China), prejednával s vládou možnosť národnej kryptomeny. Pochopiteľne by za ňu zodpovedala banka. Poplatky by sa zredukovali na minimum, všetko by bolo plne regulované a volatilita by nebola tak veľká ako napríklad pri Bitcoine. Zatiaľ je celý projekt ešte len vo fáze plánovania, tak uvidíme, či aj najväčšia svetová mocnosť začne kryptomeny akceptovať.

Ostatné krajiny si tiež chcú ukrojiť svoj diel

Prednedávnom sa na tomto novom trende, kedy každá krajina chce svoju kryptomenu, zviezlo tiež Turecko so svojim Turkcoinom, ktorý má podporiť tamojší rozvoj spoločností. Rýchlo nasledoval Irán, Marshallove ostrovy so Sovereignom (SOV) a vlak si nechce nechať ujsť ani Veľká Británia, Švédsko a Kanada. Posledné tri menované krajiny robia zatiaľ len prieskumy, či by sa kryptomena vôbec uchytila a neohrozila finančný priestor.

Medzi najväčších priaznivcov patrí Švajčiarsko, ktoré aktívne pracuje na svojej vlastnej digitálnej mene a pomaly začína otáčať aj Spojené štáty, ktoré nevidia dôvod v zákaze Bitcoinu ani ďalších kryptomien. Dokonca ani vysoko postavení vládni úradníci už nevidia v rozšírení bezhotovostného decentralizovaného platenia taký problém a zvažujú, že túto problematiku ešte preskúmajú.

Nezostáva iné než čakať, ako celá situácia dopadne. Ako je vidieť, veľké mocnosti sa prestávajú obávať kryptomien, ale na druhú stranu propagujú ich centralizáciu a vládnu intervenciu. Na prvý pohľad sa môže zdať, že tu máme jednu neriešiteľnú dilemu; regulácia a centralizácia kryptomien, ako “kryptofiat”, alebo ponechanie decentralizácie, samozrejme bez masového rozšírenia? Ktovie, uvidíme v následujúcich rokoch.

Tému regulácií dlhodobo monitorujeme a správy o chystaných reguláciách vám tak neuniknú. Môžete si tiež zapnúť upozornenie na nové články zvončekom vľavo dole, alebo sledovať náš Facebook

Zdroj:
decentralize.today

Anycoin pc bannertxb
Autor:
Redakcia Kryptomagazínu
Redakcia Kryptomagazínu

Na Kryptomagazine nájdete originálne spravodajstvo o kryptomenách tvorené odborníkmi, ktorí z tohto magazínu spravili najlepší zdroj informácií o digitálnych menách a decentralizovaných technológiách.