Turecko zmenilo rétoriku a plánuje národnú kryptomenu
Turecko zmenilo rétoriku a plánuje národnú kryptomenu "Turkcoin". Zdroj: shutterstock.com/RepinaValeriya

Tak sa nám tento týždeň roztrhlo vrece s národnými kryptomenami: Venezuelský capo di tutti capi Maduro spustil svoj ropný zázrak “Petro” a oznámil zámer spraviť podobné abrakadabra aj so zlatom. Irán spúšťa tender na vývoj platformy vlastnej digitálnej meny. No a najnovšie sa pridalo Turecko s úvahami na vytvorenie národnej kryptomeny “Turkcoin”, a to napriek tomu, že v minulosti turecká vláda zaujala voči kryptomenám dosť tvrdé stanovisko, plné výrazov ako podvod a ponziho schéma.

Zrodí sa “Turkcoin”?

Hoci je Bitcoin náboženskými autoritami Turecka považovaný za „neislamský“, vládna Strana Spravodlivosti a Rozvoja (AKP) a jej de facto partner, Strana Národného Hnutia (MHP), si zjavne všimli možné výhody takéhoto počinu. Ich úvahy o budúcnosti krajiny sa zrazu rozšírili aj na túto, doteraz vysoko nepravdepodobnú oblasť: myšlienku vytvorenia vlastnej kryptomeny.

Ako informoval denník Al-Monitor, podpredseda MHP a bývalý minister priemyslu Ahmet Kenan Tanrikula vypracoval podrobnú správu o tejto otázke a navrhol štátom kontrolované vydanie “národného bitcoinu” nazvaného “Turkcoin”. Ten by sa však mal viac ako existujúcim kryptomenám podobať cenným papierom krytým aktívami štátu. (Turecko totiž nemá toľko ropy ako Venezuela.)

Kontrolujme, regulujme

Správa tiež navrhuje vytvorenie štátom kontrolovanej burzy a nevyhla sa samozrejme ani otázkam legislatívy a regulácie.

Podľa denníka Al-Monitor už Turecké ministerstvo financií a Rada pre kapitálové trhy začali pracovať na právnom vákuu v oblasti kryptomien, čo by malo viesť k novým predpisom. Tanrikula povedal, že jeho strana poskytne parlamentnú podporu návrhom zákonov zameraných na reguláciu a zdanenie kryptomien.

Ten blockchain je fakt super vec

Bývalý minister podporil posun smerom k novej technológii a poukázal na rastúci dopyt po digitálnych menách ako na faktor, ktorý si vláda krajiny nemôže dovoliť ignorovať.

Podľa Tanrikulu nezaoberať sa blockchainom, základnou technológiou kryptomien, a jeho implementáciami, by bola vážna chyba:

“Svet smeruje k novému digitálnemu systému. Turecko by malo vytvoriť vlastný digitálny systém a menu skôr, než bude príliš neskoro.”

povedal Tanrikula pre Al-Monitor.

Bude z vlka baranina?

Pre kryptomeny sú to všetko vcelku pozitívne správy. Po vlne prevažne zhrozených a odmietavých reakcií štátov a inštitúcií v posledných mesiacoch, by sa trend všeobecne negatívneho informovania o kryptomenách možno mohol začať obracať.
Jedná sa síce zatiaľ o krajiny s veľmi pochybným spôsobom vedenia demokracie, ktoré sa snažia vyhrabať z nejakého toho hospodárskeho bahna. Chamtivosť však býva nákazlivá a strach, aby nám náhodou neušiel tento digitálny vlak, môže spôsobiť čoraz častejšie prehodnocovanie postojov aj v krajinách, ktorým predstava decentralizovaných peňazí naháňa hrôzu. A to by pre portfólia súčasných kryptoinvestorov znamenalo skvelé správy.

Či také naozaj budú budeme ďalej monitorovať, takže sledujte novinky z kryptosveta a navštívte náš Facebook. Neváhajte sa tiež prihlásiť na odber notifikácií. Inštrukcie získate po kliknutí na zvonček vľavo dole.

Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance
Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance