JPMorgan: „Pripravte sa na masívny pád akciového trhu”

  • Akcie čaká korekcia o viac ako 20 %
  • Riziko recesie vytvára tlak na akciový trh v USA
Novinky Americké akcie čaká silná korekcia
Americké akcie čaká silná korekcia. Zdroj: shutterstock.com/ArsenLuben/Bigc Studio/mapman
Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

Hlavný akciový stratég JPMorgan Jason Hunter nedávno varoval pred hroziacou korekciou na trhu s akciami, uvádza správa Finbold. Medzi cenové predpovede zaradil aj najznámejší index S&P 500 (SPX). Ten má do konca roka padnúť na úroveň približne 4 200 bodov. Aké sú hlavné faktory, ktoré majú negatívne ovplyvniť akcie na najbližšie týždne a mesiace?

Prečo majú akcie klesnúť o 23 %?

V rozhovore pre CNBC Hunter vysvetlil, že medzi hlavné riziká patrí spomalenie globálneho rastu, klesajúce úspory domácností a napätá geopolitická situácia. Akciový index S&P 500 údajne do polovice roka 2024 klesne až na úroveň 3 500 bodov. Len pre porovnanie, v čase písania článku sa index obchoduje na úrovni 4 549 bodov.

Ak by mal Hunter pravdu znamenalo by to, že S&P 500 čaká korekcia v hodnote až 23 % od súčasnej ceny. Zároveň by sme sa dostali na cenové úrovne, ktoré sa naposledy zaznamenali ešte v októbri 2020. Naposledy sme mohli vidieť podobnú korekciu v roku 2022, keď SPX za 280 dní klesol o 27 %. Teraz však Hunter očakáva prepad 23 % len za 210 dní.

Akciový index SPX zrejme čaká korekcia

Akciový index SPX zrejme čaká korekcia. Zdroj: TradingView

97%

Zarábaj aj ty na raste kryptomien.

Začni ich nakupovať na Binance a získaj 100 dolárový vstupný bonus.

Sponzorovaný obsah

Riziko recesie vytvára na akcie tlak

Napriek tomu, že makroekonomické podmienky sú nepriaznivé a inflácia stále neklesla na inflačný cieľ centrálnych bánk, akciové trhy od konca roku 2022 takmer celé obdobie rástli. Boli sme svedkami iba miernych korekcií, no celkovo vládla na trhu dobrá nálada. Index SPX narástol od októbra 2022 dodnes až o 30 %.

Riziko recesie však v USA narastá, čo by sa mohlo prejaviť aj na akciovom trhu. Hunter dokonca verí, že USA čaká tvrdé pristátie spojené s prudkým poklesom ekonomickej aktivity. Navyše, Americká centrálna banka (FED) začne zrejme v ďalšom roku znižovať úrokové sadzby.

Nikto nevie kam sa ceny pohnú

Pri obchodovaní s akciami platí niečo podobné ako na trhu s kryptomenami. Investujte iba peniaze, o ktoré si môžete dovoliť prísť. Ak sa ale rozhodnete nakupovať na trhu s akciovými indexami, riziko sa zásadne zníži. Index S&P 500 síce ponúka dobrý pomer rizika a potenciálneho výnosu, no to pri dodržaní pravidelného nakupovania (stratégia DCA).

Ak sa totiž rozhodnete nakúpiť index za väčšiu čiastku v jediný moment, vystavujete sa vysokému riziku v prípade, že nastane korekcia. A to platí aj v súčasnosti. Nikto nevie s istotou určiť, či nastane hlboká korekcia akú predpovedá Hunter alebo akcie prekonajú nové historické maximum, od ktorého je SPX mimochodom vzdialené iba 6 %.

Mohlo by ťa zaujímať: Americký akciový trh sa blíži k novým historickým maximám

Autor:
Marek Jendrál
Marek Jendrál

Vyštudoval financie, bankovníctvo a investovanie. O kryptomeny sa zaujíma od roku 2015. V článkoch sa špecializuje na technickú analýzu a sieťové dáta z blockchainu.