Na Bitcoin čakajú miliardové inštitúcie. Stačí jedno schválené ETF

  • Schválenie spotového ETF pre Bitcoin je na spadnutie
  • Obchodovanie Bitcoinu počas schválenia ETF je príliš vysoké
Novinky Spotové ETF pre Bitcoin prinesie nové miliardy
Spotové ETF pre Bitcoin prinesie nové miliardy. Zdroj: shutterstock.com/pixs4u/Volodymyr Plysiuk
Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

Riaditeľ Moody’s Analytics Yiannis Giokas zdôraznil, že v súčasnosti sa konajú preteky o schválenie prvých spotových ETF pre Bitcoin. Práve táto udalosť má byť prioritnou hnacou silou ceny najväčšieho digitálneho aktíva, uvádza správa News Bitcoin. Do trhu sa totiž zapoja tí najväčší správcovia aktív, ktorí budú kryptomenu ponúkať spoločnostiam a retailu.

Spotové ETF je údajne za rohom

Očakáva sa, že žiadosti o spotové ETF pre Bitcoin americká Komisia pre cenné papiere a burzy (SEC) schváli už v januári. Väčšina analytikov predpovedá, kam až cena Bitcoinu narastie, ak SEC napokon akceptuje tieto žiadosti. Viac sa o cenových predpovediach dočítate v článku Bitcoin po schválení ETF až na Mesiac? Takúto predikciu ste ešte nevideli.

Jedným z hlavných argumentov je, že SEC prehral súdny spor s Grayscale a odvolávací súd rozhodol vo veci konverzie bitcoinového trustu (GBTC) na spotové ETF. Výsledkom je, že SEC musí opätovne preskúmať žiadosť o túto konverziu. Otázkou preto nie je, či bude ETF schválené, ale kedy.

V súčasnosti podali žiadosť o spotové ETF pre Bitcoin firmy ako BlackRock, Grayscale, Cathie Wood’s ARK Investment Management, Bitwise, Wisdomtree, Fidelity, Vaneck a Invesco. Ide o kľúčových a svetových hráčov v oblasti správy majetku. Ak by tento nový investičný produkt dostal zelenú, otvorilo by to dvere investorom po celom svete.

Zrejme neexistuje žiadny relevantný dôvod na to, aby SEC tieto žiadosti neschválil. Prestížna agentúra Cantor Fitzgerald dokonca vydala vyjadrenie, v ktorom tvrdí, že schválenie je na spadnutie. Aj samotný predseda SEC-u Gary Gensler priznal, že zvažujú až 10 spotových ETF. Analytici z Glassnode veria, že tento produkt spôsobí okamžitý príliv kapitálu v hodnote až 70 miliárd dolárov.

97%

Zarábaj aj ty na raste kryptomien.

Začni ich nakupovať na Binance a získaj 100 dolárový vstupný bonus.

Sponzorovaný obsah

Oplatí sa nakupovať Bitcoin, keď dôjde ku schváleniu?

Je potrebné poznamenať, že ak dôjde ku schváleniu, cena Bitcoinu zrejme zaznamená prudkú volatilitu. To znamená, že cena rýchlo narastie, ale aj klesne. Preto paradoxne na tejto správe môžu tisícky investorov pohorieť. Podobnému správaniu trhu sa hovorí „sell news”. Táto udalosť má ale skôr dlhodobý vplyv na rastúcu cenu a nie krátkodobý.

Celkovo sa neodporúča obchodovať Bitcoin počas obdobia, keď dôjde ku schváleniu ETF. Volatilita bude príliš vysoká a riziko taktiež. Pozitívny vplyv tejto udalosti ale nemožno poprieť, pretože sa odbúrajú technické bariéry trhu. Taktiež zásadne narastie dôvera v investičný produkt, keďže za ETF budú stáť tí najväčší správcovia aktív na svete.

Mohlo by ťa zaujímať: V prípade bitcoinových ETF nastal zlomový moment. Člen SEC prehovoril

Autor:
Marek Jendrál
Marek Jendrál

Vyštudoval financie, bankovníctvo a investovanie. O kryptomeny sa zaujíma od roku 2015. V článkoch sa špecializuje na technickú analýzu a sieťové dáta z blockchainu.