David Chaum je považovaný za krstného otca kryptografie. Myšlienkou digitalizácie hotovosti sa zaoberal už pred 40 rokmi. V dnešnom článku sa pozrieme, ako vníma technológiu blockchainu a kryptomeny.
Krstný otec kryptografie
David Chaum považuje súčasný stav blockchainovej technológie za nedostatočne vyspelý, a to najmä z hľadiska súkromia a ochrany osobných údajov. Jeho článok z roku 1983 s názvom „Blind Signatures for Untraceable Payments” definoval nový druh kryptografie, ktorý by platbám dodal väčšie súkromie. Jeho obavy sa koniec-koncov naplnili. Chaum si bol totiž už vtedy vedomý, že platby majú zásadný vplyv na osobné súkromie ľudí. Chcel teda niečo ako „slepé podpisy pre nevystopovateľné platby”.
Chaumovým nápadom sa o viac ako 30 rokov inšpiroval aj Vitalik Buterin v knihe „The Ethereum Whitepaper”, ktorá predstavila základy druhej najsilnejšej kryptomenovej siete Ethereum.
Na otázku, čo by si Chaum myslel o kryptomenách, keby sme boli v roku 1983, odpovedal by, že by bol mierne sklamaný. Hlavným dôvodom je nedokonalá ochrana súkromia, ktorá následne vedie k ďaleko väčším sociálnym problémom, ako je napríklad manipulácia volieb.
Prečítaj si tiež: 4 dôležité ponaučenia z kolapsu kryptomenových spoločností
Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.
Digitálne peniaze a komunita
Chaum mal v úmysle vytvoriť autonómny výpočet, s ktorým nemôže nikto nijakým spôsobom manipulovať. Tento proces nazval ešte v roku 1983 ako „reťaz blokov”. V roku 1994 Chaum uviedol ako prvý na trh projekt DigiCash – prvú digitálnu menu na svete, ktorá využívala princíp kryptografie. Aj keď bol tento projekt pod patronátom centrálnej banky, Chaum tvrdí, že nemala žiadny dosah na peniaze a súkromie klientov.
Aj keď má k aktuálnemu stavu výhrady, blockchain na čele s Bitcoinom jasne zmenil pravidlá hry.
„Je mimoriadne skvelé, že Bitcoin zviditeľnil svoju víziu do takej miery, že ho mocnosti nemôžu ignorovať, a to mení pravidlá hry,” uviedol Chaum.
Obavy z ochrany súkromia u Chauma naďalej však pretrvávajú:
„Kryptografia je na to, aby ľudia získali moc nad svojimi vlastnými údajmi. Je to dosť zložité vedieť, ako môžete chrániť súkromie a zároveň umožniť, aby sa všetky veci, ktoré treba urobiť, urobili efektívne. Som veľkým fanúšikom komunity a všetkej energie okolo nej. Ale ak by ste mali naozaj röntgenové videnie a videli by ste s technológiou, nemyslím si, že cisár má na sebe nejaké šaty, chápete ma.”
Čítaj ďalej: Budeme svedkami rastu? Bol aktivovaný najziskovejší nákupný signál Bitcoinu