Kryptomeny, o ktoré ste mohli prísť investovaním do krypto-spoločností
Kryptomeny, o ktoré ste mohli prísť investovaním do krypto-spoločností. Zdroj: shutterstock.com/giggsy25

Posledné mesiace sme boli svedkami reťazovitého kolapsu kryptomenových spoločností, ktorým zverili tisíce ľudí svoje peniaze vo viere, že na tom časom zarobia. Najznámejším príkladom je spoločnosť Celsius, ktorá ponúkala klientom vysoké zhodnotenie za to, že držali svoje kryptomeny na jej platforme. Výsledkom týchto investícií sú stovky miliónov dolárov, ktoré svoje investori s vysokou pravdepodobnosťou už nikdy neuvidia. Aké ponaučenie si z tejto situácie môžu vziať investori?

1. Nikomu nedávajte svoje kryptomeny

Ak držíte svoje kryptomeny na nejakej platforme, nepatria vám. Týka sa to akejkoľvek kryptomenovej spoločnosti vrátane búrz. Takmer žiaden investor pred vložením kryptomien do platformy Celsius nečítal podmienky. V nich by sa totiž dočítal, že v prípade problémov sa už nemusí dostať k svojim kryptomenám. Podobne sa vyjadrila niekoľko mesiacov dozadu aj burza Coinbase. Kryptomeny, ktoré nedržíte na svojej peňaženke, nevlastníte a môžete o ne prísť.

2. Neverte vysokým úrokom

Ak to vyzerá príliš dobre, pravdepodobne to je podvod. Ak to funguje pol roka alebo rok, stále to neznamená, že to nie je podvod. Celsius fungoval niekoľko rokov a prví investori vďaka nemu zbohatli. Finančné modely s vysokým percentuálnym zhodnotením nemajú vysokú životnosť a v konečnom dôsledku ako investori prídete o peniaze. Ak vám platforma ponúkala zhodnotenie 10 % a vy ste napríklad investovali 1000 eur, na konci roka ste zarobili 100 eur. Spýtajte sa však sami seba: stojí vám 100 eur za také riziko?

Väčšina kryptomenových projektov, ktoré ponúkali vysoké zhodnotenie, skončila. Pamätajte na to najbližšie, keď vám bude niekto núkať veľké percentuálne zhodnotenie.

Vysoké úroky na platforme Celsius.
Vysoké úroky na platforme Celsius. Zdroj: Celsius

Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.

Čítaj tiež: 1,5 miliardová investícia do kryptomien. Táto spoločnosť investuje do kryptomien najviac

3. Firma chce na vás zarobiť

Ako investor by ste si mali uvedomiť, že firma chce na vás zarobiť. Nikto nezakladá firmu preto, aby boli ziskoví druhí, ale predovšetkým preto, aby zarobil na produktoch či službách, ktoré ponúka. Pokiaľ spoločnosť núka veľké percentuálne zhodnotenie, pamätajte, že ona na vás zarába oveľa viac. Samozrejme, toto platí aj mimo sféru kryptomien, no riziko pri kryptomenách v súčasnosti je oveľa vyššie ako inde, keďže neexistujú žiadne regulačné rámce.

4. Chamtivosť vás pripraví o peniaze

Mnohí investori vložili svoje peniaze do kryptomenvých fondov a spoločností preto, že mohli zarobiť ešte viac. Nestačilo to, že kryptomeny v čase rastu vedeli urobiť desiatky alebo stovky percent; keďže sa dalo zarobiť ešte viac, využili tieto služby. A mnohí vďaka tomu prišli o všetko. Pokiaľ nemáte stanovený investičný strop, teda hranicu, keď už vyberáte zisky a ste spokojní, ľahko vás chamtivosť pripraví aj o to málo, čo ste zarobili. Pozorujte sa pri investovaní a všímajte si, ako chamtivosť ovplyvňuje vaše rozhodnutia. Lebo čo si uvedomujeme, to nás menej ovláda.

Čítaj ďalej: Graf na dnes: Bear market ešte len začína, dominový efekt môže začať v blízkej dobe

Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance
Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance