Je objem suverénne najlepší indikátor? – Volume – Denník 4. týždeň

1

O objeme (volume) sme sa už čo-to naučili. O jeho dôležitosti sme si už niekoľkokrát povedali. Avšak nezaslúži si tento indikátor vlastný diel v našom denníku? Zaslúži. Podľa autora kurzu Jakuba Kraľovanského ide napríklad o „najdôležitejší indikátor, ktorý veľa napovie“. Prečo je však volume taký podstatný?

Čo je ale volume?

Volume (po slovensky objem) nám povie celkové množstvo zobchodovaných mincí/kontraktov za vami zvolený časový úsek. Ak je napríklad volume 1000 BTC, znamená to, že v danom časovom úseku sa zobchodovalo 1000 Bitcoinov. Každá cenová sviečka má prislúchajúcu presne jednu sviečku, ktorá značí objem k danému časovému pásmu.

Ide o kľúčový indikátor, ktorý viete spojiť takmer so všetkými ostatnými indikátormi. Je potrebné takisto povedať, že samotné číslo (zobchodovaných kontraktov) je rovnako dôležité ako farba sviečky, ktorá je na grafe objemu zobrazená. Takisto treba mať na pamäti, že červená sviečka neznamená, že sa iba predávalo, rovnako ako zelená neznamená, že sa iba nakupovalo. Farba nám iba určuje, čo v danom časovom horizonte prevládalo (či predaje alebo nákupy).

Ak chceš vedieť viac na túto tému, odporúčam pozrieť sa aj na stránku trading11.com a prečítať nasledujúci článok o objeme.

Prečo je volume tak kľúčový indikátor?

Ak by som to mal vysvetliť v bodoch, tak volume je podstatný hlavne z nasledovných dôvodov (pri špecifických indikátoroch):

1. Ukazuje celkovú likviditu trhu.
2. Predpovedá zmenu trhu.
3. Pri sviečkových formáciách je kľúčom k pochopeniu jednotlivých formácií.
4. Vie určite breakout (breakdown) alebo fake breakout (fake breakdown).
5. Vysoké objemy na supportoch a rezistenciách určujú ich dôležitosť.
6. Naopak, pri trojuholníkoch zvykne objem klesať.
7. Vie ukázať cenu, pri ktorej je trh atraktívny pre investorov a preto má vysoké objemy.

Čo sú horizontálny objemy?

Doteraz sme hovorili iba o vertikálnych objemoch. Avšak to nie je jediný typ objemov, aké môžeme sledovať. Existujú totižto aj horizontálne. Tie na rozdiel od vertikálnych neznačia, koľko sa zobchodovalo za určitý čas, ale koľko sa zobchodovalo na určitej cene.

Tento typ objemov sa preto využíva nielen na ukázanie atraktívnych cien pre investorov, ale aj pre zefektívnenie supportov a rezistencií (ktoré vie veľmi spresniť). Má však jeden háčiť. Na Tradingview sa horizontálne objemy dajú používať iba v platenej verzii (pro verzii).

Záver

Aj napriek tomu, že ide o pomerne netradičný indikátor (určite sa od ostatných výrazne odlišuje), jeho dôležitosť nemožno poprieť. Volume je totižto veľmi často využívaný v kombinácii s rôznymi inými indikátormi a preto by ste o ňom mali vedieť čo najviac. Zajtra preto budem pri skúške využívať aj volume (a samozrejme aj Bollinger Bands zo včera). Ak máte nejaké konkrétne návrhy alebo nápady na kryptomeny, ktoré by ste chceli na grafoch vidieť, podeľte sa s nimi nižšie v sekcii komentárov alebo na Facebooku.

Čo čítať ďalej:

Jednoduchý, ale účinný indikátor pri obchodovaní – Bollinger Bands – Denník 4. týždeň

1
Leave a Reply

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
dodo77 Recent comment authors
  Subscribe  
newest oldest most voted
Notify of
dodo77
Guest
dodo77

Skúsme páry NEO a ONT voči doláru.Dík