Je globálna ekonomika ohrozená? Až štvrtinu amerického dlhú majú v rukách iné krajiny

Ekonomika Dlh americkej ekonomiky v rukách Číny
Dlh americkej ekonomiky v rukách Číny. Zdroj: shutterstock.com/Dilok Klaisataporn
Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

Americký štátny dlh dosiahol v tomto roku rekordnú hodnotu. Za posledných desať rokov sa viac než zdvojnásobil. Fakt, že až štvrtinu dlhopisov USA vlastnia iné krajiny, predstavuje ohromné riziko, ktorého sa musí obávať celá svetová ekonomika. Najmä v časoch, kedy sa viaceré krajiny snažia ohroziť postavenie amerického dolára v medzinárodnom obchode a dokonca aj jeho status svetovej rezervnej meny.

Americký dlh má dnes hodnotu takmer 32 biliónov dolárov

Vláda USA dnes dlhuje svojím veriteľom obrovskú sumu. Patria medzi nich zahraničné vlády, centrálne banky, spoločnosti aj individuálny investori. Americký štátny dlhopis bol vždy považovaný za najbezpečnejšiu investíciu, takmer bez rizika. No dnes už Spojené štáty nie sú v najlepšej ekonomickej a geopolitickej situácií. A aj známy finančný analytik varuje pred koncom amerického dolára a jeho vážnymi následkami

Na nasledujúcom grafe môžete vidieť ako rástol dlh Spojených štátov amerických za posledných 20 rokov. V roku 2014 vlastnili zahraničné krajiny až 34 % dlhu americkej vlády, čo bolo najvyššie percento v celej histórií. No v roku 2020 veľkú časť amerických dlhopisov odpredala Čína, Brazília a Saudská Arábia.  

Štátny dlh USA

Štátny dlh USA. Zdroj: usafacts.org

Ekonomika bude čeliť globálnej kríze, ak sa začnú zbavovať amerických dlhopisov zahraniční investori

Ak by zahraniční investori, začali postupne predávať svoje americké štátne dlhopisy, spôsobilo by to pokles ich hodnoty. Tým by sa zvýšili náklady na financovanie rozpočtu USA. Automaticky by Federálna vláda musela navyšovať úrokové sadzby, ktoré už aj tak za posledný rok prudko stúpli.

Znamenalo by to aj zhoršenie situácie na finančných trhoch a v konečnom dôsledku až ekonomickú krízu. Pokles dopytu po dolároch by viedol k ešte väčšej inflácii, ako tu máme dnes.

Presne z týchto, v aktuálnej situácií hrozivých dôvodov, by mohli zahraničné vlády použiť vlastníctvo amerických dlhopisov ako nástroj na politický tlak.

Ktoré krajiny držia najviac amerických dlhopisov?

Podľa aktuálnych dát z januára 2023, ktoré uvádza portál Visualcapitalist, je najväčším vlastníkom amerických štátnych dlhopisov Čína, ktorá vlastní takmer 1,1 bilióna dolárov, čo predstavuje asi 15% z celkového množstva dlhopisov v zahraničných rukách. Ako ďalšie nasleduje Japonsko s vlastníctvom približne 1 bilióna dolárov a potom ďalší držitelia z krajín zoskupenia BRICS, ktorí spolu vlastnia viac ako 2 bilióny dolárov

Pre čitateľov sme vytvorili Discord komunitu, kde každý deň prispievame s hodnotným obsahom. Pridaj sa cez tento odkaz. Tie najaktuálnejšie novinky sleduj na našom Instagrame a Facebooku.

Pozor na BRICS – ekonomika USA má silného súpera

BRICS je zoskupenie krajín, medzi ktoré patrí Brazília, Rusko, India, Čína a Juhoafrická republika. Aby dosiahli väčšiu konkurencieschopnosť na svetovom trhu, vytvorili v roku 2006 spoločný ekonomický blok.

Dnes sa hovorí o tom, že práve toto zoskupenie plánuje zosadiť dolár z trónu a pripraviť ho o status svetovej „supermeny”. Tieto krajiny sa snažia vytvoriť vlastnú spoločnú menu, ktorá by mohla v priebehu niekoľkých rokov americký dolár nahradiť ako univerzálnu menu pre medzinárodný obchod, a dokonca aj ako svetovú rezervnú menu.

Sila zoskupenia BRICS je obrovská už dnes. Patria tam najľudnatejšie krajiny sveta, krajiny najrýchlejšie sa rozvíjajúce a zároveň aj bohaté na nerastné suroviny. Ich ekonomika má obrovský potenciál ak nájdu spoločnú cestu, ktorej sa budú držať. Otázne je, či sa tak stane.

Aktuálne sa do spoločenstva plánuje pridať 13 ďalších štátov. Irán a Saudská Arábia požiadali o prijatie do zoskupenie BRICS oficiálne, ako sme vás aj nedávno informovali. Zatiaľ len neformálne prejavili záujem o prijatie do BRICS aj Argentína, Spojené arabské emiráty, Alžírsko, Egypt, Bahrajn, Indonézia a tri africké štáty.

Ak vás táto téma zaujala, viac sa dočítate v našom nedávnom článku.

Všetko má v rukách Čína, svetová ekonomika sa môže otriasať v základoch

Čína je najväčším hráčom zoskupenia BRICS a aj jedným z najväčších ťahúňov globálnej ekonomiky. Zároveň Čína vlastní najviac amerických štátnych dlhopisov zo všetkých veriteľov. Ak by sa podarilo zoskupeniu BRICS dohodnúť na spoločnej mene, tak predajom amerických dlhopisov by mohli spôsobiť silné zemetrasenie v ekonomike USA, no otrasy by bolo cítiť na celom svete.

Prečítajte si aj: Stav dolára je alarmujúci – jeho hodnota klesá 10-násobne rýchlejšie

Autor:
Nikola Litvinová
Nikola Litvinová

Vyštudovala odbor financie a intenzívne sa venuje investovaniu. Analytickým okom sleduje svetové aj domáce ekonomické dianie. Zaujíma sa nie len o kryptomeny, ale rovnako aj o tradičné finančné trhy. Baví ju vytvárať pútavý obsah, ktorý prináša čitateľom skutočnú hodnotu.