pc-lego

Izraelský sudca rozhodol, že Bitcoin je kapitál, nie mena. Rozhodnutie je významné, pretože výnosy z predaja kryptomien budú teraz podliehať dani z kapitálových ziskov.

Zarobil na kryptomenách a myslel si, že ich nemusí zdaniť

Noam Copel, ktorý založil blockchain startup DAV, kúpil Bitcoin v roku 2011 a predal o dva roky neskôr, čím dosiahol zisk 2,9 milióna dolárov. Počas súdneho sporu tvrdil, že s Bitcoinom by sa malo zaobchádzať ako s cudzou menou, pretože kurzové rozdiely jednotlivci nezdaňujú.

Izraelskému finančnému úradu se to nepáči

Izraelský daňový úrad (ITA) však argumentoval inak predložil myšlienku, že meny musia mať určité fyzické aspekty, ktoré sú v súlade s právom krajiny. Bohužiaľ, tu musím podotknúť, že má pravdu. Bitcoin môžeme vnímať ako menu, ale podľa definície meny zatiaľ nespĺňa všetky jej predpoklady.

Bitcoin nemal pred šiestimi rokmi s menou nič spoločné

Sudca, Shmuel Bornstein, rozhodol, že Copel nemôže preukázať, že Bitcoin túto požiadavku spĺňa. Podľa sudcu pred šiestimi rokmi, keď Copel menu predával, nebol Bitcoin žiadnou alternatívou meny. Poukázal však na to, že postoj súdu sa môže zmeniť opis jeho rozhodnutia hodnotí ako dočasný.

Predaj kryptomien teda podľahne dani

V súčasnej situácii musí podnikateľ zaplatiť zo zarobeného zisku daň vo výške 830 000 USD, avšak Copel má možnosť odvolať sa na izraelský Najvyšší súd.

Záver

Je škoda, že sa nepodarilo na súde pretlačiť Copelovu myšlienku, nič by sa tak nezdanilo, pravdepodobne ani v blízkej budúcnosti. Na druhej strane je jasné, že finančný úrad požaduje svoj podiel, tentoraz to teda nevyšlo. Ako ste si všimli, daň navyše nie je zanedbateľná. Izrael teda asi zatiaľ rajom pre BTC obchodníkov nebude.

Čo čítať ďalej?

Novela zákona na Slovensku jasne špecifikuje, ako zdaniť zisk nadobudnutý predajom kryptomien

Zdroj: 
en.globes.co.il

Preložené z českého originálu, ktorý pre vás pripravil Dariusz Matuszyński.

Nepremeškajte naše ďalšie spravodajstvo a prihláste sa na odber noviniek (návod nájdete tu). Nezabudnite nás tiež sledovať na našom Facebooku a najnovšie aj na Instagrame Twitteri.

Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance
Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance