IOTA Qubic 2. časť – Ako bude môcť vaša chladnička analyzovať dáta

BitmarketsOkazio mobil

V prvom dieli sme si vysvetlili úplné základy toho, čo je to Qubic. Dnes sa pozrieme, čo vlastne Qubic dokáže a čo to bude znamenať pre IOTU. Qubic je protokol, ktorý pobeží ako ďalšia vrstva na IOTA protokole. Qubic v sebe spája smart kontrakty, oracle a zdieľanie výpočtovej sily. 

Vajce alebo sliepka

Iste poznáte otázku, či bola prvá na svete sliepka alebo vajce. Je to taký paradox a podobne sa môžeme pýtať, či bola na svete prvá IOTA alebo Qubic. A aj keď sa zdá táto otázka jednoduchá, tak nie je. Qubic totiž predchádzal IOTE. CFB (Sergej Ivancheglo) v minulosti prišiel práve s vynálezom Qubicu, ale ten nemohol plne fungovať so žiadnym súčasným blockchainom a tak musela byť najprv vytvorená IOTA, aby mohol Qubic vzniknúť.

Toto spomínam hlavne preto, aby bolo úplne jasné, že Qubic nie je iba nejakou implementáciou a nadstavbou, ale je úplne kľúčovým faktorom pre celú sieť IOTY.

Čo znamená Qubic pre IOTU?

Kým sa dostaneme k využitiu Qubicu v reálnom svete, tak je vhodné pozrieť sa na to, čo to bude znamenať pre samotnú IOTU. Jedným z hlavných argumentov odporcov IOTY, prečo nebude fungovať, je absencia poplatkov v sieti. Podľa toho si mnoho blockchain fanúšikov vyvodilo, že v podstate nebude existovať záujem o to, podporovať sieť a zriaďovať uzly.

S príchodom Qubicu sa toto výrazne mení a nastáva úplne nová situácia. Za transakcie sa stále platiť nebude (to samo o sebe umožňuje efektívnu existenciu Qubicu), ale bude sa platiť za operácie. Tie sú stále založené na transakciách, ktoré prebiehajú na Tangli (sieť IOTY). V podstate tak budete vytvárať viac a viac transakcií, za ktoré budú uzly platené.

Vysvetlíme si to na príklade. Potrebujete analyzovať dve veľké vzorky dát, ale váš počítač na to už nestačí. Tak si vytvoríte odmenu na sieti a následne za vás vykonajú výpočtovo náročné operácie uzly na sieti. Vy potom získate späť výsledok. Sieti sa tak zdvihne hashrate, zvýši sa rýchlosť a bezpečnosť a vy i uzly získate presne to, čo ste chceli. Tomuto konceptu sa v podstate dá hovoriť Proof of Useful work. Sieť je bezpečnejšia a to primárne vďaka rozumnému využitiu energie, ktoré robí aj niečo iné, než že rieši náhodné sudoku.

Prepojenie trhov

V prvom rade je nutné si povedať, že využitie Qubicov je neuveriteľne široké. Možností je skutočne mnoho a bude ich oveľa viac pribúdať. Teraz sa pozrieme na trhy. Jedným z veľkých prínosov Qubicu by mala byť možnosť prepojiť trhy v rámci Tanglu.

V probléme prepojenia trhov nejde ani tak o to, že by Qubic kúzlom vyriešil problém prepojenosti. Je to vlastne pomerne jednoduché. Pri rozumnom využití oraclov, smart kontraktov a qubicov je možné vytvoriť jednotný trh priamo v Tangle.

Predstavte si, že vaša firma je priamo závislá na cenách dreva. Avšak je ťažké sledovať a stále prepočítavať rôzne ceny dreva. Vďaka Qubicu bude môcť taká firma priamo naviazať svoje vlastné ceny na trhové ceny dreva a všetko sa bude upravovať v reálnom čase. Tento proces bude jednoducho automatizovateľný, bude pracovať s presnými dátami v reálnom čase, zníži byrokraciu a v podstate uľahčí celý proces.

Identické možnosti vzniknú pre všetky trhy a všetko tak bude môcť byť na jednom mieste, ktorým bude Tangle.

Auto, kanvica a chladnička ako uzly

Qubic bude okrem iného umožňovať zdieľanie výpočtovej sily. A ako väčšina iste vie, tak IOTA je optimalizovaná na Internet vecí (IoT). Predstavte si, že máte doma inteligentnú chladničku, ktorá samozrejme nebude mať zázračný výkon, ale nebude ho neustále využívať. Vďaka Qubicu bude fakticky možné pripojiť svoju inteligentnú chladničku do siete. A pokiaľ bude mať práve “voľno”, tak bude môcť vykonávať výpočty cez automatizovaný systém Qubicov a zarábať tak svojmu majiteľovi peniaze.

Rovnako tak vaše inteligentné auto bude môcť vytvárať hodnotu, keď práve nebude jazdiť a operačný čip bude mať voľno. Kanvica práve nedostáva príkazy, tak pôjde a začne počítať niečiu kvantitatívne založeú diplomovú prácu. Vďaka automatizácii bude tento proces nenáročný na ľudskú silu. Milým bonusom je potom jednoduchá možnosť vytvoriť Qubicy na mieru šité pre Asic minerov, ktorí by potom nemuseli počítať nezmyselné puzzle, ale mohli by využiť svoj potenciál trebárs na machine learning.

Využitie Qubicov je skutočne nesmierne široké a dnes sme na začiatku tejto cesty a jej koniec je v nedohľadne. Qubic protokol môže vytvoriť nesmierne komplexné štruktúry vďaka tomu, že je ľahké prepájať medzi sebou rôzne Qubicy. Posledným dielom skladačky IOTY a Qubicu je JINN. Na to, čo je to JINN (a samozrejme aj programovací jazyk Abra) sa pozrieme nabudúce.

Nepremeškajte naše ďalšie spravodajstvo a prihláste sa na odber noviniek (návod nájdete tu). Nezabudnite nás tiež sledovať na našom Facebooku, a najnovšie aj na Instagrame Twitteri.

Tento článok je preložený z originálu, ktorý pre český kryptomagazín napísal Adam K.

 

txbtxb
Autor:
Redakcia Kryptomagazínu
Redakcia Kryptomagazínu

Na Kryptomagazine nájdete originálne spravodajstvo o kryptomenách tvorené odborníkmi, ktorí z tohto magazínu spravili najlepší zdroj informácií o digitálnych menách a decentralizovaných technológiách.