IOTA Qubic 1. časť – Prepojenie reálneho sveta a kryptomien na dosah ruky

V prvej polovici roku 2017 na trh prišla nová mena menom IOTA a rovno sa usadila medzi najväčšími menami. Bolo k tomu niekoľko dôvodov. IOTA patrí k rodine kryptomien, ktorá sa všeobecne nazývajú ako DAG (Directed acyclic graph), a má mnoho výhod oproti klasickému blockchainu. Vo vývojárskom tíme IOTY bol taktiež Come from beyond, čo je prezývka Sergeja Ivanchegla, ktorý vymyslel proof of stake a vytvoril menu NXT. Qubic je ďalšou vrstvou IOTY, ktorá má vytvoriť revolučné prostredie. V tomto článku sa pozrieme na to, čo to vlastne Qubic je. 

IOTA a tangle

Pokiaľ chcete pochopiť, čo je to Qubic, musíte najskôr chápať, čo je to IOTA. Nebudeme sa dlho rozpisovať o všetkých detailoch a obmedzeniach, ale sústredíme sa na základy.

IOTA je DAG, ako už bolo povedané. DAGy majú oproti blockchainom viditeľné výhody, ale sú zároveň stále neoverenou technológiou, takže je k ním mnoho ľudí oprávnene skeptických.

DAG IOTY sa volá Tangle. Jedná sa o sieť transakcií, ktorá je prepojená podľa matematických pravidiel, a to tak, aby každú transakciu bolo možné overiť ako platnú. Užívatelia siete potom majú prehľad o tom, že transakcie sú všetky správne, avšak nie každý overovateľ má k dispozícii všetky transakcie.

IOTA funguje inak než klasický blockchain. Nie je tu mining, ale overovanie transakcií robia samotní užívatelia. Vďaka tomu a vďaka DAG architektúre má IOTA špeciálnu vlastnosť. Čím väčšia sieť bude, tým bude rýchlejšia a bezpečnejšia. Strop počtu transakcií je tak zhodný so stropom dát, ktoré sa môžu posielať po celom svete. To robí z IOTY ideálneho kandidáta na príchod internetu vecí, a Qubic má byť ďalším krokom k tomu, aby IoT mohol fungovať.

Qubic protokol

Názov Qubic vznikol z Quorum based copmuting (QBC). Tu sa jedná o špecifický druh zdieľania výpočtovej sily, kde kvórum reprezentuje najnižší možný počet hlasov k tomu, aby mohol niekto uskutočňovať operácie v distribuovanom systéme. To už veľa napovedá o tom, čo je to Qubic.

Qubic je protokol, ktorý beží na sieti IOTY a ktorý je riešením pre výpočty v rámci distribuovanej siete. V podstate si to môžete predstaviť tak, že váš počítač má byť palivom pre aplikáciu fungujúcej na IOTĚ, a pretože tu musí pracovať veľa počítačov spoločne, tak potrebujú spoločné pravidlá k tomu, aby mohli fungovať dobre.

Vďaka Qubic protokolu tak bude možné vytvárať na sieti IOTY smart kontrakty, oracly (systémy, ktoré integrujú dáta do siete IOTY) alebo vytvoriť rámec pre zdieľanie výpočtovej sily. Qubic protokol tak v podstate vytvára priestor v sieti, kde umožní jednoduché zdieľanie výpočtovej sily k prakticky všetkým činnostiam, ktoré zahrňujú používanie počítačov.

To je samo osebe dosť silným argumentom, prečo sledovať IOTU a projekt Qubic, ale je tu ešte jedna dôležitá vec. Sieť IOTY vyžaduje čo najväčšiu vyťaženosť. Čím väčšia prevádzka na sieti, tým bezpečnejšia a silnejšia bude (na rozdiel od BTC či ETH, ktoré sa spomaľujú). A vďaka využitiu výpočtovej sily v rámci Tanglu bude sieť podstatne bezpečnejšia a umožní tak vytvorenie svetového superpočítača.

Variácie qubikov

Existujú rôzne variácie qubikov, ale najskôr je nutné vyjasniť si názvoslovie. Qubic protokol je séria pravidiel, podľa ktorých fungujú jednotlivé qubiky. Tieto dva pojmy sú rozdielne. Za qubik sa potom dá označiť balíček výpočtov založených na kvóru, ktorý sa odohráva podľa pravidiel Qubic protokolu.

Oracle qubiky sú prvou aplikáciou Qubic protokolu. Oracle znamená doslova veštec, ale v spojení s kryptomenami sa jedná o vytvorenie prúdu dát z iného prostredia do daného blockchainu či DAGu. Qubic protokol umožní jednoduché vytvorenie týchto oraclov, ktoré vytvoria vstupnú bránu dát do siete IOTY a zároveň dokáže overiť, že tieto dáta sú správne. To znamená, že do siete sa dostanú napríklad dáta ako teplota vášho smart domu alebo opotrebovanie bŕzd vášho smart auta.

Ďalším špecifickým použitím qubikov potom bude možnosť zdieľať svoju výpočtovú silu. Protokol umožňuje každému v sieti vytvoriť ponuku či zdieľať svoju výpočtovú silu. V neposlednom rade tento protokol vytvorí smart kontrakty v sieti IOTY. Každý smart kontrakt má určitú spotrebu výpočtovej sily, ktorú musia poskytnúť reálne zariadenia, a vďaka Qubic protokolu tak bude možné vytvárať komplexné smart kontrakty. Tie v sebe budú môcť integrovať aj oracly, a vďaka tomu získajú smart kontrakty prístup k reálnemu svetu.

Teraz by ste mali mať základný prehľad o tom, čo je to Qubic protokol a k čomu je potrebný. V ďalšom diely sa pozrieme na to, aké reálne využitie bude Qubic protokol mať.

Preložené z originálu, ktorý pre českú verziu kryptomagazínu napísal Adam.

Nepremeškajte naše ďalšie spravodajstvo a prihláste sa na odber noviniek (návod nájdete tu). Nezabudnite nás tiež sledovať na našom Facebooku, a najnovšie aj na Instagrame Twitteri.

Autor:
Redakcia Kryptomagazínu
Redakcia Kryptomagazínu

Na Kryptomagazine nájdete originálne spravodajstvo o kryptomenách tvorené odborníkmi, ktorí z tohto magazínu spravili najlepší zdroj informácií o digitálnych menách a decentralizovaných technológiách.

Najčítanejšie články

1

Mnohí slovenskí penzisti si čoskoro prilepšia. Týka sa to aj vás?

2

Vodiči, pozor. Za banálnu chybu, ktorú robíte denne, vám hrozí pokuta 200 eur

3

Výborné správy pre vodičov. Už čoskoro prídu o jednu zo svojich povinností

4

Bankroty v módnom biznise: Ďalšia značka na Slovensku krachuje

5

Veľký operátor potešil tisícky Slovákov. Spustil žiadanú službu

PR články

Bitcoin čaká naozaj bláznivá dekáda

Marek Rodák  | 14. októbra 2024

Globálny finančný sektor čoraz viac zvažuje Bitcoin ako nevyhnutnú súčasť moderného portfólia.

Bitcoin čaká zaujímavé obdobie

MicroStrategy sa má stať biliónovou bitcoinovou bankou

Marek Jendrál  | 14. októbra 2024

Michael Saylor, zakladateľ a výkonný predseda spoločnosti MicroStrategy, v nedávnom rozhovore s analytikmi výskumnej a brokerskej firmy Bernstein odhalil, že konečným cieľom spoločnosti je stať sa vedúcou bitcoinovou bankou.

MicroStrategy ako bitcoinová banka

Čínsky drak sa prebúdza: Čaká nás investičná revolúcia?

Ľuboš Kovár  | 10. októbra 2024 Horúca novinka

Posledná dekáda priniesla mnohým akciovým trhom výrazný rast, no čínsky trh zostal pozadu. Kým americký index S&P 500 za posledných 10 rokov vzrástol o úctyhodných 190 %, čínsky Hang Seng index klesol o 11 %.

Čínska ekonomika ma problémy
Horúca novinka