Lightning Network Torch, alebo imaginárna pochodeň odovzdávaná na sekundárnej vrstve Bitcoin blockchainu zvanej Lightning Network, najnovšie pristála v rukách investičnej spoločnosti Fidelity. Fidelity je významnou investičnou firmou pohybujúcou sa v tradičnom finančnom sektore.
Pochodeň si tak po, napríklad, Jackovi Dorseym, zakladateľovi sociálnej siete Twitter, našla cestu aj do obrovskej spoločnosti hodnotenej v biliónoch dolárov. Niet sa však čomu diviť, Fidelity sa momentálne blíži ku konci vývoja novej platformy pre obchodovanie s kryptomenami.
We and our research team at the Fidelity Center for Applied Technology have received the #LNTorch ⚡from @Wiz.
Who should we pass it to? #LNTrustChain https://t.co/JGcVoNQgBA
— Fidelity Digital Assets (@DigitalAssets) February 22, 2019
Odovzdanie a prijatie pochodne spoločnosťou Fidelity je pre kryptoscénu dosť významnou udalosťou. Ide o sedemnástu najväčšiu spoločnosť USA a tiež o jedného z najlepších zamestnávateľov v krajine. Ohlásenie plánov Fidelity o ich chystanej platforme pre obchodovanie s kryptomenami prebehlo už začiatkom roku 2018.
História Bitcoin Lightning Torch
Bitcoin Lightning Torch je experiment známy pod hashtagom #LNTrustChain. Najprv išlo tak trochu o vtip, ktorý rozbehol používateľ Twitteru pod nickom “hodlonaut”. Zámerom celej veci má byť najmä prezentácia možností posielania mikro-transakcií prostredníctvom Bitcoinu. Pochodeň Lightning Torch má koniec-koncov stále hodnotu okolo 140 USD.
Some LN fun..
– I send 100k sats with https://t.co/va7XSnFii0 to the first person I choose to trust that replies to this.
– That person adds 10k sats and sends 110k to someone (Either from reply to a new tweet, or this thread).. and so on
How many sats before it breaks?
— hodlonaut (@hodlonaut) January 19, 2019
Pochodeň si tak momentálne brázdi čím ďalej, tým úspešnejšiu cestu. Obrovským krokom bol pochopiteľne moment, kedy ju prijal CEO Twitteru Jack Dorsey. Momentálne sa ju mnohí snažia dostať do rúk génia Elona Muska. Elon síce na Lightning Torch doposiaľ nezareagoval, o kryptomenách (predovšetkým o Bitcoine) však nedávno začal hovoriť s veľkou priazňou. Samotný Bitcoin nazval “brilantným systémom”, a nezabudol poznamenať, že sa medzi kryptomenami nachádza aj niekoľko ďalších nádejných nápadov.
Čo takto poslať Bitcoin Lightning Torch do Iránu?
Na Twitteri sa ďalej rozbehli špekulácie o tom, čo by asi znamenalo poslať bitcoinovú pochodeň z rúk americkej Fidelity do Iránu. S nápadom prišiel občan Iránu Ziya Sadr. Irán momentálne čelí obchodným sankciám zo strany USA, vďaka čomu je situácia veľmi zaujímavá.
https://twitter.com/Ziya_Sadr/status/1099791673020821504?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwterm%5E1099791673020821504&ref_url=https%3A%2F%2Fwww.ccn.com%2Ffidelity-digital-assets-bitcoin-lightning-torch-trustchain
Záver
Potenciálne dôsledky odoslanie bitcoinovej pochodne do Iránu napokon označil za geniálny spôsob politického hnutia aj samotný “Bitcoin guru” Andreas Antonopoulos. Z rúk Fidelity sa však pochodeň dostala “iba” do vlastníctva blockchainového biznis klubu Harvardovej univerzity.
Hi everyone – we apologize for the delay in passing along the Torch. We did not mean to do anything against the spirit of the community and are all on the same team trying to help change the world with crypto. Thank you and please let us know if we can ever be of help!
— Harvard Blockchain (@HBSCryptoClub) February 24, 2019
Čo myslíte, znamenalo by pre medzinárodný obchod predanie bitcoinovej pochodne do rúk občanov Iránu vôbec niečo? Podeľte sa s nami o vaše názory v sekcii komentárov pod článkom.
Nepremeškajte naše ďalšie spravodajstvo a prihláste sa na odber noviniek (návod nájdete tu). Nezabudnite nás tiež sledovať na našom Facebooku a najnovšie aj na Instagrame a Twitteri.
Preložené z českého originálu, ktorý pre vás pripravil Filip.
Zdroj:
CCN