Analýza technologických gigantov – AMD valcuje konkurenčný Intel

0

Viete ako zarobiť 4-5% mesačne?

Zúčastnite sa nášho webináru:

V dnešnej analýze si rozoberieme v stručnosti asi dvoch najznámejších výrobcov mikročipov Advanced micro devices (AMD) a Intel. Ten si už asi od 80. rokov drží svoju silnú pozíciu na trhu. Pri AMD to tak vždy nebolo, pretože je to s nimi ako počasie. Majú obdobie, kedy vyrábajú výkonné čipy za relatívne nízke ceny. Inokedy sú to bez škrupúľ strašné šutre.

Nepremeškajte naše ďalšie spravodajstvo a prihláste sa na odber noviniek (návod nájdete tu). Nezabudnite nás tiež sledovať na našom facebooku.

Keď ale AMD prišlo s novým radom čipov Ryzen, všetko sa ihneď zase zmenilo do dôb, kedy vyrábali teraz už legendárne Athlony. Nielenže zase konkurujú Intelu, ale doslova ich predčili. Čo som tak okom stihol spozorovať, Intel bol nútený po dlhej dobe svoje produkty cenovo držať na uzde. Na úvod ešte taká zaujímavosť – vedeli ste, že AMD predtým vyrábalo čipy pre Intel?

Aktuálna situácia na 3D TF akcií Intel

Už na prvý pohľad možno poznať, že s trhom akcií Intelu posledné dva roky niečo nie je úplne v poriadku. High je na cca 69,29 USD za akciu, ale potom došlo k tomu tvrdému februárovému prepadu. A ako vidno, trhu sa nepodarilo toto high vôbec prekonať a navyše ideme celkom tvrdo dole.

To je obrovský kontrast voči iným technologickým firmám, ako je Amazon, Apple alebo práve AMD. Plus je potrebné spomenúť, že Intel neprekonal ani svoje all time high z čias tzv. dotcom bubliny. Najvyššia cena je až na 75,81 USD.

Dvadsať rokov trvalo, aby sa sem cena aspoň priblížila, ale na prekonanie ATH to teraz naozaj nevyzerá. Celkovo tá štruktúra pôsobí dosť choro. Pod S/R levelom 43,38 USD je aj jeden, nie celkom vyplnený gap, čo je určite riziko. Zaujímavé ceny sú však až v rozmedzí 43,38 USD – 38,11 USD.

Aktuálna situácia na 1D TF akcií AMD

Akciový trh AMD je oproti tomu predchádzajúcemu strašne bullish. A nie je to vôbec div, pretože čipový rad Ryzen je bezkonkurenčný a chce to mať v dnešnej dobe vo svojom hernom rigu každý hráč. Tento segment trhu jednoducho AMD úplne ovládlo, a preto aj po technickej stránke vyzerá tento trh tak super.

Významné bolo prerazenie S/R hranice 59,14 USD, čím sa odštartoval run až na 94,28 USD za akciu. V priebehu iba niekoľkých týždňov vzrástla cena takmer o 60 %, čím AMD úplne zatienilo akciový trh Intelu. Od toho začiatku septembra je to slabšie, ale tá niekoľkotýždňová štruktúra trhu dosť pripomína býčiu vlajku.

Bohužiaľ, stále sa mi to zdá dosť riskantné, pretože najsilnejší blízky support je nepochybne úroveň 59,14 USD. Silne však pochybujem o tom, že sa tam aspoň v dohľadnej dobe vôbec dostaneme.

Záver

Ako vyplýva z textu analýzy, AMD je po technickej stránke trhu a fundamentu určite číslo jedna. Ja sa fundamentálnej analýze nevenujem, ale trh s čipmi okrajovo sledujem. A ako spotrebiteľ vidím, že ich čipy sú pomer cena/výkon absolútne topky.

Trh s akciami Intelu sa mi na prvý pohľad vôbec nepáči, a preto ho ani nesledujem. Naopak, AMD sledujem netrpezlivo už mesiace a je mi hrozne ľúto, že mi to akomak v júli utieklo.

Tá podoba trhu je určite z istej miery daná tým, že AMD je aspoň v tom „hráčskom“ segmente určite napred. Priemerný hráč si totiž určite radšej zvolí počítač, kde je Ryzen.

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Analýza Bitcoinu (BTC) – Trh divoko útočí na kľúčové rezistenčné pásmo!


Táto analýza je len orientačná a neslúži ako odporúčanie na kúpu alebo predaj. Situácia na trhu sa kedykoľvek môže zmeniť. Špekulatívne obchody na kapitálových trhoch sú veľmi rizikové!

Preložené z českého originálu, ktorý pre vás pripravil Ing. Jaroslav Jarolím.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Pozrieť všetky komentáre