BTC inštitúcie. Zdroj: Shutterstock.com/ImageFlow
BTC inštitúcie. Zdroj: Shutterstock.com/ImageFlow

Správcovia aktív a spoločností nahromadili približne už 6 % obežnej ponuky BTC. To signalizuje stále vyšší inštitucionálny záujem. Podľa Buy Bitcoin Worldwide 14 správcov bitcoinových fondov v súčasnosti vlastní 816 379 Bitcoinov v hodnote 40,1 miliardy dolárov. To predstavuje 4 % ponuky kryptomeny.

Líder v odvetví Bitcoin Trust od Grayscale predstavuje viac ako 3 % ponuky Bitcoinov a spravuje 654 600 BTC (v hodnote 32 miliárd dolárov). CoinShares XBT Provider je na druhom mieste so 48 466 BTC (2,4 miliardy dolárov), čo predstavuje 0,23 % ponuky. Zostávajúcich 12 predstavuje 113 313 BTC, resp. 0,54 % z celkovej ponuky.

Existuje 34 verejných spoločností, ktoré majú vo svojich súvahách BTC, ktoré spoločne vlastnia 1 % ponuky Bitcoinu.

Polovicu všetkých Bitcoinov v držbe verejných spoločností vlastní MicroStrategy. Tá po pridaní 3 907 Bitcoinov od začiatku júla vlastní 108 992 Bitcoinov v hodnote 5,3 miliardy dolárov.

Výrobca elektrických vozidiel Tesla vlastní 20 % Bitcoinu z držby súkromných spoločností. Firma nahromadila 42 902 BTC v hodnote takmer 2,1 miliardy dolárov. Súkromné ​​spoločnosti vlastnia ďalších 174 068 BTC v hodnote 8,5 milióna dolárov. Tým získali 0,83 % ponuky Bitcoinu.

Prečítaj si tiež – Prvé európske bitcoinové futures sú tu! Kedy bude spustené obchodovanie?

V skutočnosti inštitúcie vlastnia ešte viac BTC

Ponuka Bitcoinov je obmedzená na 21 miliónov, pričom analytici odhadujú, že konečný Bitcoin bude vyťažený v roku 2140. V čase písania článku je v obehu zhruba 18,8 milióna Bitcoinov. Verí sa však, že prístup k jednej pätine všetkých Bitcoinov bol stratený. To znamená, že správcovia aktív a spoločností môžu ovládať ešte väčší podiel ponuky.

Zatiaľ čo veľké subjekty hltajú Bitcoiny, Ethereum prešlo v dôsledku svojich londýnskych inovácií vlastným ponukovým šokom. Podľa Watch The Burn bolo za 21 dní od London updatu zničených 97 369 ETH v hodnote 313,5 milióna dolárov. To znamená, že v priemere sa spaľuje zhruba 4 637 ETH denne. Celkovo mechanizmus spaľovania Etherea viedol k 35%-nému čistému zníženiu počtu novo vyťažených vstupujúcich ETH.

Mohlo by ťa zaujímať – Odliv z bitcoinových fondov pokračuje napriek rastu ceny. To však neplatí pre ETH!

PrimeXBT Bitcoin Skupina
Páči sa vám tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. To všetko a ďalšie zaujímavosti, signály a ankety nájdete na našom facebooku. Dajte nám like a dostávajte spravodajstvo o kryptomenách priamo do svojho feedu.

Disclaimer: Tento článok je len informačného charakteru, nemožno ho považovať za investičné poradenstvo. Trhy sú nevyspytateľné a bez dostatočných znalostí je obchodovanie hazard. Za prípadné straty nenesieme zodpovednosť. Pohyby na trhu sú ťažko predvídateľné, a preto odporúčame zvážiť riziko obchodovania na burze.