Inflácia v EÚ dosahuje rekordné výšky – vyjadrenie šéfky ECB Christine Lagarde rozhodne nepoteší!

Ekonomika Vyjadrenie šéfky ECB Christine Lagarde rozhodne nepoteší
Vyjadrenie šéfky ECB Christine Lagarde rozhodne nepoteší ,zdroj: www.shutterstock.com/DesignRage
BitmarketsBitmarkets

Zatiaľ čo inflácia v USA, Turecku, a mnohých ďalších krajinách naďalej láme rekordy, miera inflácie v eurozóne taktiež dosiahla historické maximum na úrovni 7,5 %! Ceny energií a potravín vzrástli už takmer vo všetkých ekonomikách členských štátov a prezidentka Európskej centrálnej banky Christine Lagarde očakáva, že ceny energií tak skoro dole nepôjdu!

Mohlo by ťa zaujímať: Cena benzínu opäť na historickom maxime – priplácame si o 30 centov viac za liter ako na začiatku roka!

Inflácia v eurozóne naďalej stúpa

Údaje z minulého mesiaca ukazujú, že miera inflácie vzrástla na 7,5 %. Zvýšením cien trpí drvivá väčšina krajín eurozóny. Podobne ako v prípade FED-u v USA, inflačný cieľ Európskej centrálnej banky (ECB) bol 2 %. Avšak momentálna situácia vo svete a inflácia cien potravín, služieb, energií či tovarov rôznej spotreby nemilo prekvapila mnohých a výrazne prekročila cieľ.

Prezidentka ECB Christine Lagarde koncom minulého týždňa na Cypre spomenula, že eurozónu postihuje obdobie, keď občania budú mať vyššie životné náklady.

Počas svojho prejavu Lagarde povedala:

„Očakávame, že ceny energií ešte dlho zostanú vysoké. Je vysoko pravdepodobné, že v určitých sektoroch budú pretrvávať globálne problémy vo výrobe a ľudia v domácnostiach budú čoraz pesimistickejší. Taktiež môžeme očakávať zníženie výdavkov na „nepotrebné veci”.

Šéfka ECB Lagarde nie je jediná, kto varuje pred ťažkými časmi. Napríklad európsky ekonóm z Capital Economics Jack Allen-Reynolds povedal:

„Inflácia v eurozóne rastie viac ako v ECB očakávali, a podľa všetkého zostane značne vysoká po zvyšok celého tohto roka. Myslím si, že nepotrvá dlho, kým centrálna banka začne zvyšovať úrokové sadzby. Investori napríklad zo Španielska či Nemecka už vsádzajú na to, že ECB tento rok podnieti doposiaľ nevídané zvýšenie úrokových sadzieb.

Pokiaľ chceš obchodovať alebo iba nakupovať kryptomeny, odporúčame ti použiť burzu Binance. Nemáš ešte účet na Binance? Vytvor si ho teraz cez >>>zľavový odkaz<<< a získaš doživotnú zľavu na poplatky pri obchodovaní. 

Najbližšie roky vôbec nebudú príjemné

Európski bankári a politici zo všetkého, samozrejme, obviňujú ukrajinsko-ruský konflikt. Investičný riaditeľ Deutsche Bank Christian Nolting v poznámke vysvetlil, že zvýšená inflácia bude podľa všetkého pretrvávať nejakú dobu.

„V rozvinutých ekonomikách môžu byť už aj tak zvýšené miery inflácie teraz ešte vyššie vzhľadom na cenový šok spôsobený konfliktom pre ropu či zemný plyn. Sankcie či zastavenie činnosti rôznych podnikov v Rusku výrazne zhoršujú problémy dodávateľských reťazcov,” napísal Christian Nolting.

Za zmienku stojí aj to, že nemecký minister hospodárstva Robert Habeck prosil Nemcov, aby znížili spotrebu energie.

„Momentálne neexistujú žiadne nedostatky v zásobovaní. Napriek tomu musíme zvýšiť preventívne opatrenia, aby sme boli pripravení v prípade eskalácie napätia zo strany Ruska,” poznamenal Habeck.

Cez víkend ešte prišla správa, že napríklad Česká republika má zásoby plynu maximálne na 34 dní. O tom informoval minister dopravy ČR Martin Kupka.

Na záver pripomináme, že ruský prezident Vladimír Putin vydal nedávno nariadenie, že za ruský plyn sa bude platiť výhradne v rubľoch. S tým už čiastočne súhlasil aj náš minister hospodárstva, Richard Sulík.

Čítaj ďalej: Volatilita Bitcoinu ešte nikdy nebola taká nízka – čo sa deje?

txbOkazio mobil