Inflácia kryptomien: ako vás môže pripraviť o peniaze? Otázky a odpovede

Analýzy Inflácia kryptomien: ako vás môže pripraviť o peniaze? Otázky a odpovede
Inflácia kryptomien: ako vás môže pripraviť o peniaze? Otázky a odpovede. Zdroj: shutterstock.com/BigBlueStudio
BitmarketsOkazio mobil

Inflácia ako ekonomicko-finančný termín zahltila titulky médií a valí sa na nás odvšadiaľ. To, že sa globálne ekonomiky môžu dostať do stavu inflácie, je realita, o ktorej vieme. V prípade kryptomien však ide o tému, ktorá je menej diskutovaná a menej v povedomí investorov. Prečo?

Kryptomeny na čele s Bitcoinom sa prezentujú ako investičný nástroj, ktorý má investorov uchrániť pred infláciou, ktorou sa vyznačujú dnešné ekonomické modely. Bitcoin podľa tzv. bitcoinových maximalistov ako je Michael Saylor má byť prevenciou pred devalváciou národných mien. Ako však ukázala súčasná kríza, ktorá sa čoraz viac približuje k vypuknutiu recesií v USA, v EÚ či štátoch po celom svete, Bitcoin ako protiinflačné aktívum zlyhal. Ako sú na tom ostatné kryptomeny?

Čítaj tiež: Čo ukázalo prvé stretnutie Bitcoinu s vysokou infláciou?

Kryptomeny a tokenomika

Pre väčšinu retailových investorov sú kryptomeny len aktívom, ktoré buď extrémne rastie, resp. extrémne klesá. Obraz investora, ktorý kladie otázku tímu vývojárov, či minca daného projektu urobí 10x alebo 100x, je bežným javom na sociálnych sieťach. Je málo tých, ktorí sa podrobnejšie zamýšľajú nad tokenomikou kryptomeny, ktorá je rozhodujúcim činiteľom pri tvorbe výslednej ceny aktíva.

Čo je to tokenomika? Podľa kryptomenového denníku Coindesk je tokenomika:

súhrnné označenie prvkov, ktoré robia konkrétnu kryptomenu hodnotnou a zaujímavou pre investorov. To zahŕňa všetko od ponuky tokenu a spôsobu jeho vydávania až po veci, ako je jeho užitočnosť.”

Tokenomika rozhoduje, do akej miery je projekt úspešný. Vďaka analýze tokenomiky vedia investori zistiť, aký je celkový počet tokenov, ktoré sú, resp. budú v obehu. Tento faktor je popri výške kapitalizácie, teda výšky investovaného kapitálu investorov do projektu, určujúcim aspektom výslednej ceny tokenu.

Medzi cenou tokenu, celkovou kapitalizáciou a počtom tokenov je silná kauzalita. Niektoré projekty, ako napríklad Kusama, má úplný počet mincí len niečo vyše 9 a pol milióna tokenov (presne 9 651 217). V obehu je 8 470 098,06 milióna mincí, čo znamená, že nie všetky mince sú ešte v obehu. Pri kapitalizácii 456 000 000 dolárov je preto cena tokenu KSM 47,30 dolára.

Ukážka tokenomiky kryptomeny Kusama

Ukážka tokenomiky kryptomeny Kusama. Zdroj: bta.ventures/

To, že nie sú všetky tokeny KSM obchodovateľné, znamená, že ak sa do obehu časom dostane zvyšný milión tokenov, bude to mať inflačný efekt, pretože sa navýši ponuka. Inflačný účinok uvoľnenia nových mincí do obehu podceňuje a nepozná vysoké percento investorov. Čo to pre nich v praxi znamená?

Kryptomeny a inflácia

Mnohé kryptomeny v súčasnosti sú veľmi inflačné aktíva. V článku o stakingu sme si vysvetlili, že táto služba sa pri najväčších kryptomenách, ktoré fungujú na konsenze Proof of stake, neoplatí. Prečo? Pretože úrok, ktorý garantuje staking, nepokryje infláciu jednotlivých aktív. Väčšina stakovaných kryptomien preto generuje záporný zisk.

Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.

Čítaj tiež: Má zmysel staking kryptomien? Najnovší výskum vás nepríjemne prekvapí

Inflácia tokenu GST

Inflácia tokenu GST. Zdroj: Messari

A čo v prípade, ak svoje mince len držíte v peňaženke či na burze a čakáte? Predtým, ako sa rozhodnete investovať do určitého aktíva, mali by ste urobiť dôslednú analýzu inflácie projektu. Niektoré kryptomeny totiž generujú takú vysokú infláciu, že to úplne zlikviduje ich hodnotu. Príkladom je token GST projektu StepN, ktorého inflácia strhla hodnotu za pár mesiacov na 0,034 dolára, ako upozorňuje spoločnosť Messari.

Z takmer 8 dolárov klesol token GST na 0,034, čo je strata takmer 100 %. Dôvodom je práve zle premyslená tokenomika projektu StepN, ktorá umožnila extrémny nárast cirkulácie tokenu GST. To, ako je nastavená tokenomika, rozhodne, o koľko narastie cena kryptomeny v budúcnosti a či je reálne, aby token dosiahol maximálnu cenu z predchádzajúceho rastúceho cyklu.

V súčasnosti a počas ďalšieho roka viacero projektov vypúšťa a vypustí do obehu na základe vývojármi nastavenej tokenomiky nové mince, ktoré budú mať veľký dosah na to, akým smerom sa bude cena počas ďalšieho bullmarketu uberať. Preto si vždy pred investovaním pozorne ako investori naštudujte:

  1. Tokenomiku projektu
  2. Aká je súčasná kapitalizácia kryptomeny
  3. Aký je objem cirkulujúcich tokenov
  4. Koľko tokenov bude v budúcnosti uvoľnených do obehu
  5. Kedy budú tokeny uvoľnené do obehu

Tieto informácie sú dostupné na kryptomenových portáloch Coinmarketcap, Coingecko či priamo na vývojárskom webe projektu. Tieto informácie vás ochránia pred zlým investičným rozhodnutím a zabráni vám to nemať od ceny projektu prehnané očakávania.

Čítaj tiež: Toto je najrýchlejšie rastúca decentralizovaná aplikácia v dejinách kryptomien

Anycoin pc bannerKvakomat mobil