[HOT] Bitcoin by čoskoro mohol predbehnúť MasterCard v dennom transakčnom volume!

BITmarkets BITmarkets

Dňa 30. októbra 2018 firma MasterCard zverejnila prehľad finančných pohybov siete za posledný rok. Táto firma za 365 dní spracovala transakcie v celkovej hodnote približne 4,4 bilióna dolárov (USD 4 400 miliárd). Denne to teda vychádza na cca dvanásť miliárd.

Pre porovnanie, celkové volume transakcií Bitcoinu sa pohybuje okolo 8,14 miliardy. Sieť Bitcoinu priemerne spracováva 272 000 transakcií každých 24 hodín. Dýcha tak na krk dokonca aj takému velikánovi, akým je MasterCard.

Môže vás zaujímať: Price Action – hranice odporu a podpory (vše co potřebujete znát k pochopení R/S pásem)

top-blockchains-stats-nov-21-2018-1024x791

Zdroj: ccn.com

MasterCard vs. Bitcoin – neférové porovnanie

Je tu však jeden problém. Niekto by mohol povedať, že porovnávame neporovnateľné. Predsa len, spoločnosť MasterCard spracováva prevažne transakcie medzi nákupcami a obchodníkmi, zatiaľ čo do volume BTC transakcií sa počíta všetko.

Je však náročné odlíšiť prevody BTC na nákup tovaru/služieb a jednoduché posielanie z peňaženky do peňaženky, resp. na burzu. Faktom je, že aj v roku 2018 je relatívne náročné zaplatiť za niečo Bitcoinom. Iste, v Česku a na Slovensku môžeme pomocou BTC nakupovať v Alze. A mnoho e-shopov túto kryptomenu prijíma tak nejak implicitne – platobná brána GoPay (ktorú používame aj my v e-shope na Trading11.com) podporuje transakcie v BTC. Tento systém využíva veľa českých a slovenských internetových obchodov. Vo zvyšku sveta je však situácia o poznanie horšia.

Takže, ako to je? Má Bitcoin reálnu šancu prekonať v dohľadnej dobe MasterCard? Ťažko povedať. Záleží na mnohých faktoroch. Je však pravda, že adopcia BTC vo svete sa zvyšuje, a regulované burzy typu Bakkt podporované velikánmi ako Fidelity, Microsoft alebo Starbucks, výrazne posunú misky váh na stranu tejto decentralizovanej kryptomeny.

Záver

Nech už je váš názor akýkoľvek, jedno sa Bitcoinu uprieť nedá. Na novú menu s kapitalizáciou neprevyšujúcou 100 miliárd dolárov má neuveriteľné výsledky a každý rok pozorujeme obrovský pokrok. Bitcoin mal v roku 2017 síce vyššiu hodnotu, než dnes, no z hľadiska fundamentu prešiel obrovský kus cesty. Nevieme sa dočkať novembra 2019.

Lepšie než Bakkt a ETF? – Fidelity vstupuje do trhu s kryptomenami!

A čo vy? Napíšte váš názor napríklad do komentárov pod týmto článkom.

Nepremeškajte naše ďalšie spravodajstvo a prihláste sa na odber noviniek (návod nájdete tu). Nezabudnite nás tiež sledovať na našom Facebooku a najnovšie aj na Instagrame Twitteri.