Hodnota stravného bude od októbra vyššia. Zamestnaní Slováci si prilepšia

Ekonomika Slováci dostanú vyššie stravné
Slováci dostanú vyššie stravné. Zdroj: shutterstoc/k.com/JGA/OlegRi
BITmarkets BITmarkets

Slováci sa opäť môžu tešiť na stravné lístky vo vyššej hodnote. Dočkajú sa ich už v októbri, ako informoval Finsider. Ceny jedál v reštauráciách na Slovensku naďalej stúpajú, preto Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny pracuje na prijatí legislatívneho opatrenia, ktoré sumy stravného opäť zvýši.

Vysoká inflácia, ktorú tlačia hore najmä ceny potravín núti vládu opakovane zvyšovať sumy stravného. K prvému zvýšeniu došlo v máji minulého roka, následne aj v septembri. Rovnako aj v tomto roku ceny stravného stúpli už dvakrát a to v januári a neskôr v júni.

V súčasnosti po júnovom navýšení je platné stravné vo výške 7,30 eur pri pracovnej ceste, ktorá trvá 5 až 12 hodín. Zamestnanci na pracovnej ceste v trvaní 12 až 18 hodín majú aktuálne nárok na stravné vo výške 10,90 eur. Pri ceste, ktorá trvá viac ako 18 hodín dostávajú zamestnanci 16,40 eur.

Slováci budú mať vyššie stravné

Od 1. októbra by sa mali Slováci dočkať zvýšenia uvedených súm, po novom budú vyzerať takto:

  • pracovná cesta v trvaní 5 až 12 hodín – stravné vo výške 7,80 eur,
  • pracovná cesta v trvaní 12 až 18 hodín – stravné vo výške 11,60 eur,
  • pracovná cesta v trvaní viac ako 18 hodín- stravné vo výške 17,40 eur.

Zmena stravného pri služobnej ceste automaticky ovplyvní aj minimálnu hodnotu stravných lístkov. Hodnota gastolístkov je stanovená na 75 % sumy stravného pri pracovnej ceste v trvaní 5 až 12 hodín. Stravné lístky budú mať od októbra hodnotu 5,85 eur, pričom ich aktuálna suma je 5,48 eur.

Vhodné je pripomenúť, že táto hodnota je len povinná minimálna suma, zamestnávateľ môže svojím zamestnancom poskytnúť aj gastro listky vo vyššej cene.

Príspevok na stravovanie, ktorý je druhou možnosťou preplácania stravného taktiež stúpne. Jeho výška musí byť minimálne 55 % z ceny jedla. Maximálne však vo výške 55 % zo sumy stravného pri pracovnej ceste, ktorá trvá 5 až 12 hodín.

V súčasnosti je v platnosti minimálny príspevok v sume 3,02 eur. Ten sa od októbra zvýši na 3,33 eur. Hodnota najvyššieho možného príspevku na stravovanie stúpne z aktuálnych 4,02 eur na 4,29 eur.

Uvedené sumy stravného platia pre pracovné cesty v rámci Slovenska.

Pre čitateľov sme vytvorili Discord komunitu, kde každý deň prispievame s hodnotným obsahom. Pridaj sa cez tento odkaz. Tie najaktuálnejšie novinky sleduj na našom Instagrame a Facebooku.

Pri cestách do zahraničia platí stravné naďalej podľa krajiny

Pri zahraničných pracovných cestách sa stravné vypočíta podľa základnej sadzby, ktorá je platná pre danú krajinu. Taktiež sa zohľadňuje trvanie cesty, pričom do 6 hodín je stravné vo výške 25 % zo základnej sadzby zahraničnej krajiny. Od 6 do 12 hodín je to 50 % sadzby. Pri trvaní pracovnej cesty viac ako 12 hodín je suma stravného v celkovej výške sadzby konkrétnej krajiny.

Prečítajte si aj: Slovákom bude štát vyplácať jednorazovú pomoc. Dočkajú sa jej už v októbri

0 Dní
0 Hodin
0 Minút
0 Sekúnd
Zdroj: FinsiderTAGY:
Autor:
Nikola Litvinová
Nikola Litvinová

Vyštudovala odbor financie a intenzívne sa venuje investovaniu. Analytickým okom sleduje svetové aj domáce ekonomické dianie. Zaujíma sa nie len o kryptomeny, ale rovnako aj o tradičné finančné trhy. Baví ju vytvárať pútavý obsah, ktorý prináša čitateľom skutočnú hodnotu.

Najčítanejšie články

1

Najväčšia slovenská banka vydala varovanie. Slováci môžu prísť o peniaze a dostať sa do problémov so zákonom

2

Vodiči zúria. Nová daň ich núti platiť za každý prejdený kilometer

3

Veľká automobilka vyhlásila bankrot

4

Sú unikátne slovenské kúpele pred bankrotom? Súd dal majiteľovi poslednú šancu na záchranu

5

Slováci si od júla priplatia za každodenné potraviny

PR články

Kryptomagazín sa stal hlavným partnerom konferencie CryptoVestibull. Získajte vstupenky za zvýhodnenú cenu

Henrieta Balázsová  | 14. júna 2024

Kryptomagazín sa stal hlavným partnerom prestížnej konferencie CryptoVestibull, ktorá sa zameriava na svet kryptomien a blockchain technológií. CryptoVestibull: Unikátne podujatie CryptoVestibull je podujatie, ktoré združuje odborníkov, nadšencov a investorov z oblasti kryptomien a blockchainu.

Kryptomagazín sa stal hlavným partnerom konferencie CryptoVestibul