Slovákom bude štát vyplácať jednorazovú pomoc. Dočkajú sa jej už v októbri

Ekonomika Slovákom štát prispeje na prváčika
Slovákom štát prispeje na prváčika. Zdroj: shutterstock.com/ViDI Studio/Gennaro Leonardi Photos
BITmarkets BITmarkets

Aj tento rok bude Úrad práce sociálnych vecí a rodiny (UPSVR) vyplácať rodičom, ktorých deti nastupujú do školy jednorazový príspevok. Štát tým chce Slovákom pomôcť finančne zvládnuť nástup prvákov do základnej školy.

Slovákom, ktorí majú doma prváčika štát prispeje

Zvýšený prídavok na dieťa dostanú rodičia detí, ktoré v septembri po prvýkrát nastupujú do základnej školy. Cieľom tohto vládneho opatrenia je pomôcť rodinám zvládnuť finančné náklady na školské potreby.

Poberatelia prídavku na dieťa dostanú príspevok na prváčika automaticky a nemusia oň žiadať. UPSVAR vyplatí rodičom jednorazový zvýšený prídavok spolu s riadnym prídavkom na dieťa za mesiac september. Rodičia dostanú tento príspevok hneď v nasledujúcom kalendárnom mesiaci a teda v októbri.

V minulom roku úrad práce vyplácal rodičom prvákov jednorazový príspevok vo výške 106,33 eur. Spolu s bežným prídavkom na dieťa tak rodičia dostali celkovú sumu 136,33 eur.

„Začiatok školského života je pre rodinu významnou radostnou udalosťou a verím, že zvýšený prídavok na dieťa dokáže rodičom pomôcť pri financovaní základných školských pomôcok,” uviedol generálny riaditeľ Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny Karol Zimmer.

Pred nedávnom sme vás informovali, že aj zamestnaným Slovákom môže štát prispieť stovky eur mesačne.

Zvýšený prídavok na dieťa v tomto roku stúpol na 110 eur

Samotný prídavok na nezaopatrené dieťa, ktorý rodičia poberajú každý mesiac v tomto roku vzrástol a to dosť výrazne. Ešte v minulom roku rodičia poberali prídavok vo výške 30 eur mesačne na jedno dieťa. V roku 2023 vláda prídavok na dieťa zvýšila na 60 eur mesačne.

Celková suma prídavku a jednorazového zvýšeného prídavku, ktoré rodičia dostanú v októbri je tak 170 eur na každé dieťa, ktoré po prvýkrát nastupuje do základnej školy.

Príspevok štát poskytne na jedno dieťa iba raz. Viaže sa to priamo na nástup dieťaťa do prvého ročníka základnej školy. Údaje o deťoch, ktorá nastupujú do prvého ročníka získava úrad práce priamo od Ministerstva školstva.

V prípade, že rodičia prváčika poberajú prídavok na dieťa z iných členských štátov Európskej únie, o zvýšený prídavok na dieťa môžu požiadať priamo na úrade práce, prípadne využiť tlačivo na webovej stránke UPSVR. Podmienkou je trvalý alebo prechodný pobyt na Slovenskej republiky a starostlivosť oprávnenej osoby o nezaopatrené dieťa.

„Od 1.9.2019 má dieťa, ktoré nastúpilo prvýkrát do prvého ročníka základnej školy nárok na zvýšený prídavok, čím sa rozšíril účel prídavku o čiastočnú úhradu školských potrieb na účel podpory plnenia školských povinností nezaopatreného dieťaťa”, uvádza stránka UPSVR.

Zvýšený prídavok na dieťa zaviedla bývala vláda Igora Matoviča v rámci svojho prorodinného balíčka, ten však už s vyplácaním príspevku v roku 2023 nepočítal. Avšak nasledujúca vláda rozhodla podporné opatrenie opätovne schváliť aj pre tento rok.

Pre čitateľov sme vytvorili Discord komunitu, kde každý deň prispievame s hodnotným obsahom. Pridaj sa cez tento odkaz. Tie najaktuálnejšie novinky sleduj na našom Instagrame a Facebooku.

Prečítajte si aj: Máte problém so splácaním hypotéky? Toto vám môže pomôcť

0 Dní
0 Hodin
0 Minút
0 Sekúnd
Zdroj: UPSVRTAGY:
Autor:
Nikola Litvinová
Nikola Litvinová

Vyštudovala odbor financie a intenzívne sa venuje investovaniu. Analytickým okom sleduje svetové aj domáce ekonomické dianie. Zaujíma sa nie len o kryptomeny, ale rovnako aj o tradičné finančné trhy. Baví ju vytvárať pútavý obsah, ktorý prináša čitateľom skutočnú hodnotu.