Milí čitatelia, vitajte pri poslednom februárovom diele týždenníka pre dlhodobých investorov do kryptomien HODL. Uplynulý týždeň, resp. mesiac, sa niesol v znamení schodového rastu ceny Bitcoinu. To sa prenieslo aj na altcoiny, ktoré spokojne rástli. V dnešnom diele to bude o kurze. Väčšinu z nás by určite zaujímalo, či už pôjde cena len a len hore, alebo nás ešte čaká ďalšia možnosť extra výhodných nákupov za výpredajové ceny.

Zaznamenali sme tri schody

Už sme otestovali silnú rezistenciu na úrovni cca 4200 dolárov a reakcie na seba nenechali dlho čakať. V čase prípravy tohto článku sa Bitcoin obchoduje za 3900 USD a celkom rýchlo to ide dole. Tretí schod bol teda zrejme vymazaný a Bitcoin zatiaľ naberá smer nadol.

Na nižšie uvedenom grafe môžete vidieť jednotlivé schody nahor. 

  1. Prvý schod, s výškou cca 250 dolárov (BTC sa odrazil od cca 3400 dolárov), prišiel 8. februára a bol nasledovaný takmer desaťdenným horizontálnym pohybom s miernym náklonom smerom nadol.
  2. V pondelok 18. februára prišiel druhý schod nahor, ktorý pripísal Bitcoinu približne 300 dolárov a usadil sa na hodnotách 3950 – 4000 USD. Bitcoin potom opäť predviedol pohyb do strany, tentoraz už len na necelých 5 dní.
  3. A konečne včera prišiel posledný schod o 200 až 250 dolárov, ktorý bol dnes (podľa údajov v čase prípravy článku) úplne vymazaný opačným pohybom. Opäť sme tak na kryptomarkete zaznamenali slávne aj neslávne známy Bart pattern.

Čaká nás ďalší výpredaj?

Osobne by ma v tejto chvíli najviac zaujímalo, či sa dočkáme ďalšieho prepadu, alebo je to len korekcia a rezistenciu prekonáme na druhý (prípadne tretí) pokus. Neberte to ako odporúčanie, ale osobne sa prikláňam skôr k retestu low na úrovni cca 3200 dolárov s prípadným prierezom pod.

Ide o odporúčanie?

Nie! Ako vždy platí, že každý sa rozhoduje sám za seba. Vytvorte si vlastnú stratégiu a držte sa jej. Nikdy som, pokiaľ viem, v žiadnom článku nikomu neradil, aby kúpil, alebo aby predal. Nedávno som napriek tomu dostal hlúpy komentár pod (tento) článok, kde mi čitateľ po vytvorení tretieho (teraz už zmazaného) schodu “ďakuje za radu” a viní ma z toho, že všetko predal.

V článku sa mimochodom zaoberám indexom strachu a chamtivosti (fear & greed index), ktorý naznačoval blížiaci sa pád ceny. Tento index veľmi zaujímavo koreluje s kurzom BTC. Vo fb skupine pre hodlerov som už v čase vydania článku upozornil na to, že nás môže čakať ešte jeden pohyb hore, a potom by mohol prísť prepad.

Prečo by sme mohli ísť nižšie?

Či pôjdeme nižšie, neviem. Zdá sa mi to však ako podľa niektorých analýz, napr. podľa dlhodobej analýzy od tradera FlaviusTodorius67 (pozri tento článok), tak i podľa spomínaného fear & greed indexu, ktorý značí možnosť otočenia strednodobého trendu smerom nadol. V spomínanej analýze sa hovorí o celkovom low tohto downtrendu niekedy v nadchádzajúcom cca mesiaci až štvrťroku. Mohlo by teda v prípade úspešnosti tohto predpokladu ísť o veľmi zaujímavú pozíciu pre dlhodobý vstup.

Trocha pozitivizmu neuškodí

Zostaňte pozitívni. Bitcoin síce môže ísť ešte nižšie, ale z dlhodobého hľadiska sme na tom stále veľmi dobre. Máme tu aj rad pozitívnych noviniek a správ z kryptosveta, ktoré nám opakovane naznačujú, že kryptomeny skutočne majú svoju budúcnosť a že nejde o obyčajnú módnu vlnu.

Že Bitcoin v budúcnosti dosiahne hodnotu milión dolárov už netvrdí iba John McAffee (očakáva to do konca 2020), ktorý šokoval vyjadrením, že ak to tak nebude, zje  svoj penis. K nemu sa pridal dokonca aj riaditeľ IBM (pozri tento článok). K stávke  o jeho mužnosť sa síce nepripojil, ale hovorí:

“Toto číslo sa mi páči, pretože ak by stál Bitcoin 1 milión dolárov, potom sa Satoshi bude rovnať jednému americkému centu, čo by znamenalo, že v tejto sieti bude viac ako 20 biliónov dolárov likvidity a týchto 20 biliónov dolárov likvidity môže masívne zmeniť prostredie globálnych finančných služieb. “

Záver

Ako vždy platí, že každý sa rozhoduje sám za seba. Opakovane upozorňujem na to, že toto všeobecné pravidlo platí bez výnimky. A ak nechcete niesť zodpovednosť za vlastné investície, tak radšej neinvestujte, resp. môžete zveriť svoje portfólio nejakému profesionálnemu finančnému poradcovi. V tomto diele HODLu je to už všetko. Aktuálne čakáme, či Bitcoin doputuje na nové dno, ako naznačujú niektoré informácie. Držte sa však vlastnej dlhodobej stratégie, osvedčené sú napr. postupné prikupovanie a priemerovanie vstupov.

Nepremeškajte naše ďalšie spravodajstvo a prihláste sa na odber noviniek (návod nájdete tu). Nezabudnite nás tiež sledovať na našom Facebooku a najnovšie aj na Instagrame Twitteri.

Tento článok je preložený z českého originálu, ktorý pre vás pripravil Kytka.

Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. To všetko a ďalšie zaujímavosti, signály a ankety nájdeš na našom facebooku. Daj nám like a dostávaj spravodajstvo o kryptomenách priamo do svojho feedu.

Binance Disclaimer: Tento článok je len informačného charakteru, nemožno ho považovať za investičné poradenstvo. Trhy sú nevyspytateľné a bez dostatočných znalostí je obchodovanie hazard. Za prípadné straty nenesieme zodpovednosť. Pohyby na trhu sú ťažko predvídateľné, a preto odporúčame zvážiť riziko obchodovania na burze.
Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Pozrieť všetky komentáre