Po Fibonaccim, jeho postupnosti a retracemente sa začneme venovať harmonickým patternom. Obchodovanie na základe harmonických patternov vychádza zo zlatého rezu a teda aj z Fibonacciho čísel. Ajhľa, ako nám to pekne nadväzuje.
Čo je harmonický pattern AB = CD
Ide o prvý, najjednoduchší prípad harmonického patternu, ktorý môžete nájsť na grafoch. Na rozdiel od väčšiny patternov, ktoré sú zložené z 5 bodov (X, A, B, C, D), AB = CD má iba 4 body (pochopiteľne body A, B, C, D).
Aj pri tomto patterne sú pravidlá, ktoré sa musia striktne dodržiavať. Prvé z nich je, že nikdy neobchodujete tento pattern predtým, než dosiahne bod D (ak nechcete obrovsky riskovať). Až potom, čo cena dôjde do bodu D (cenová hladina), sa oplatí vstúpiť do obchodu.
Tento pattern v bullish prípade vyzerá tak, že bod A je high a z neho cena padne do bodu B. Odtiaľ sa čiastočne odrazí späť smerom nahor na retracement C (ktorý je pochopiteľne nižší ako bod A). Následne cena padne do bodu D, ktorý musí byť nižší ako bod B. A tu je druhé dôležité pravidlo.
Veľkosť úsečky (cenová vzdialenosť) z A do B musí byť rovnaká ako z bodu C do D. Ide však o cenový rozdiel (nie časový). Daný pattern je napríklad validný aj v prípade, kedy cena spadla z A do B o 50 dolárov za jeden deň a z C do D spadla o 50 dolárov za 4 dni. Ide vám teda len o to, že cena musí klesnúť o rovnakú hodnotu (ale čas môže byť rôzny). Samozrejme, že ideálne by bolo, keby bol rovnaký aj čas.
Ako si pomôcť s Fibonacciho indikátormi?
Pri AB = CD patterne si viete pomôcť Fibonacciho retracementom. Pokiaľ ho zobrazíte na tope a potiahnete z A do bodu D (ktorý by mal byť na úrovni 0), tak budete sledovať najmä 2 hladiny. Prvá je 0,382 a druhá je na hranici 0,618. Ako však pomocou nich obchodovať?
Pri 0,382 je stratégia pomerne jednoduchá – po dosiahnutí tohto levelu predať 50 % pozície a stoploss zmeniť na vstupnú pozíciu – čiže na cenu, aká bola presne na bode D. V prípade 0,618 potom zostáva už len predať zvyšok celej pozície. Target sa však oplatí dávať čiastočne pod 0,382 a 0,618, aby bola istota, že sa vaša pozícia naozaj zobchoduje.
Jedným z posledných pravidiel je, že stoploss ide pod bod D. Ako veľmi chcete riskovať, záleží samozrejme od vás samotných, ale RRR (Risk: Reward: Ratio) by malo samozrejme dávať zmysel. Stoploss sa potom následne mení po dosiahnutí prvého targetu (levelu 0,382).
Predĺžený AB=CD pattern
Bod D môže končiť nielen na Fibonacci Extension leveli 1 (100 %), ale tiež môže ísť až na 1,272 (127 %) alebo 1,414 (141 %). V krajných prípadoch môže tento cenový level dokonca padnúť až na 1,618 (168 %). Práve z tohto dôvodu sa AB = CD pattern obchoduje až v momente, kedy je s bodom D spojená aj výrazná cenová akcia (ako napríklad vysoký objem). Bez toho sa vstupovať do patternu AB = CD nemá.
Ďalšou nevýhodou tohto patternu je, že môže mať naozaj veľa možných vstupov (a to najmä kvôli predĺženému D, ktoré neskončí na 100 %, ale padne nižšie). Ak by ste teda chceli vstúpiť v ideálnom čase do obchodu, museli by ste – buď mať nastavených veľa limitiek (čo je obrovský risk), alebo neustále sedieť za počítačom, čo je zase extrémne časovo náročné. Mnohí obchodníci práve kvôli týmto dôvodom tento harmonický pattern AB = CD radšej neobchodujú.
Záver
Prvý harmonický pattern máme za sebou. Ide o najdôležitejší harmonický pattern, s ktorým sa budeme stretávať aj pri ďalších indikátoroch. Dobrá správa je, že AB = CD by sa mal na grafe hľadať pomerne jednoducho 🙂