kryptovírus_ransomware_kryptomena_boris_mutina

Spoločnosť ThreatFabric, ktorá sa zaoberá sledovaním bezpečnostných hrozieb na internete, upozorňuje na novú verziu Trójskeho koňa známeho ako Cerberus. Vylepšená verzia sa objavila na začiatku tohto roka a prichádza s funkciami, ktoré z nej robia skutočnú hrozbu. Cerberus dokáže úplne ovládnuť váš telefón a dostane sa dokonca aj do aplikácií chránených dvojfaktorovou autentifikáciou.

Program Cerberus má dlhý zoznam cieľov. Patria medzi ne najväčšie bankové aplikácie, ale aj aplikácie búrz, či kryptomenových peňaženiek. Nepomôže vám ani Google Authentificator, či PIN kód.

Ak sa Cerberus dostane na vaše zariadenie, útočník dostane možnosť úplne ho zablokovať, respektíve ovládať na diaľku.

Dobrou správou je, že najnovšia verzia Cerberu sa ešte nedostala do predaja. Tvrdí to spoločnosť ThreatFabric ktorá si všimla, že na darknete naň zatiaľ nie sú žiadne reklamy. Pravdepodobne je teba iba v testovacej fáze.

Môže vás zaujímať: Zlato, akcie a aj kryptomeny padajú – Kde miznú všetky tie peniaze?

Ako sa chrániť?

Aktualizujte si telefón na najnovšiu verziu Androidu. Tá by v sebe mala mať najmenej bezpečnostných dier. Nesťahujte programy z nezabezpečených zdrojov a podivné málo používané aplikácie. Ani Google Store nie je dokonalý.

Ak držíte väčšie množstvo coinov na mobile, investujte do hardwarovej peňaženky ako Trezor alebo Ledger. Tie vám poskytnú dostatočnú ochranu a útočník sa do nich nedostane ani v prípade, že ich pripojíte k infikovanému mobilu.

Čo čítať ďalej?

Začína kríza? – Koronavírus v Európe a najväčší prepad akcií za sto rokov!