Fibonacci – Matematický zázrak 13. storočia

Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

Dnes zabrúsime trochu do histórie a predstavíme si jednu dôležitú osobnosť. Pre svet tradingu je pomerne zásadná a je po nej pomenovaných aj niekoľko indikátorov. Ide o Leonarda Fibonacciho, a v tomto diele si povieme o Fibonacciho postupnosti a pomeroch. Povieme si, čo sa za nimi skrýva, ako ich používať a tiež, prečo patria medzi tie „najtajomnejšie” a zároveň najpresnejšie indikátory vôbec.

Kto bol Leonardo Fibonacci?

Pri Fibonacciho číselnej postupnosti je najlepšie začať tým, že si najskôr predstavíme tohto úžasného človeka. Stál totiž za objavom, ktorý je aktuálny aj viac ako 770 rokov po jeho smrti.

Fibonacci

Leonardo Fibonacci (jeho celé meno je Leonardo Pisano Bigollo) bol taliansky matematik, žijúci v Pise. Preto ho často nazývajú nielen Leonardo Fibonacci (prezývka, ktorú dostal zhruba v 18. storočí), ale aj Leonardo z Pisy, Leonardo Pisano, Leonardo Bigollo či Leonardo Bonacci. Žil v 13. storočí (zomrel pravdepodobne v roku 1240) a zapísal sa pod veľké množstvo úspechov najmä v matematike.

Okrem Fibonacciho postupnosti toho tento slávny Talian dokázal naozaj veľa. Vďaka obchodným cestám, ktoré podnikal so svojím otcom do Afriky, sa stretol so systémom arabských číslic, ktoré sa mu zdali veľmi pokrokové. V roku 1202 vydal knihu Liber Abaci (Kniha Počtov) a vďaka nej sa v Európe začala používať moderná pozičná desiatková sústava.

Fibonacciho postupnosť čísel a Fibonacciho pomery

Fibonacciho čísla alebo Fibonacciho postupnosť čísel je v matematike veľmi známa (nachádza sa totiž úplne všade okolo nás). Ide o postupnosť 0, 1, 1, 2, 3, 5, 8, 13, 21 atď. Každé ďalšie číslo pribúdajúce do tejto postupnosti je tak súčtom dvoch predošlých čísel.

Fibonacci ratios (pomery/podiely) sú čísla, ktoré sú podiely z danej postupnosti. Tie vzniknú tak, že vydelíme dve po sebe idúce čísla a vznikne pomer, ktorý využijeme na stanovenie dôležitých percentuálnych hladín (napríklad 13/21 = 0,618 alebo 61,8 %).

Najpodstatnejšie a pri tradingu najčastejšie využívané pomery sú 0 %, 23,6 %, 38,2 %, 50 %, 61,8 %, 78,6 % a 100 %. 50 % a 61,8 % nie sú zvýraznené náhodou. Ide totiž pravdepodobne o dva najdôležitejšie pomery v tradingu vôbec, ktoré je potrebné si pamätať. Výrazne nám totiž pomáhajú pri obchodovaní a tiež pri určovaní supportov a rezistencií.

Záver

Prečo však práve tieto levely sú tie najdôležitejšie a čo konkrétne nám pri obchodovaní povedia? To si povieme v ďalšom diele, kedy sa pozrieme už priamo na Fibonacci retracement. Tento indikátor je totiž jedným z najlepších indikátorov vôbec a zaslúži si samostatný článok. Zároveň pridáme ešte pár ďalších zaujímavostí spojených s Fibonacciho úrovňami, ktoré sú priamo alebo nepriamo spojené aj s obchodovaním pomocou tohto indikátora.

Autor:
Redakcia Kryptomagazínu
Redakcia Kryptomagazínu

Na Kryptomagazine nájdete originálne spravodajstvo o kryptomenách tvorené odborníkmi, ktorí z tohto magazínu spravili najlepší zdroj informácií o digitálnych menách a decentralizovaných technológiách.