Hacker FTX je 35. najväčším držiteľom Etherea

Novinky Hacker FTX a Ethereum
Hacker FTX a Ethereum. Zdroj: Shutterstock.com/Sergey Nivens
BitmarketsBitmarkets

Hacker, ktorý využil krach burzy FTX, zarobil taký majetok, že sa okamžite zaradil medzi najväčších ethereových držiteľov. Len deň po tom, čo burza vyhlásila bankrot, z jej peňaženiek bolo odčerpaných 663 miliónov dolárov v rôznych kryptomenových aktívach, podľa spravodajskej spoločnosti Elliptic. Ethereum ale na túto udalosť cenou nereagovalo.

Elliptic mal podozrenie, že bolo ukradnutých 477 miliónov dolárov, pričom veľká časť tokenov bola prevedená na ETH. Ďalších 186 miliónov dolárov v rôznych tokenoch sa považovalo za presunuté do zabezpečeného úložiska samotnou FTX.

Útočník vykonal viacero swapov a medzisieťových transakcií a len v ethereovej peňaženke obdržal 241 471 ETH v hodnote približne 280 miliónov dolárov pri cenách v čase písania článku podľa Etherscan. Vďaka tomu je účet s názvom FTX Accounts Drainer 35. najväčším držiteľom Etherea z hľadiska počtu držaných ETH.

Hacker z FTX a jeho peňaženka

Hacker z FTX a jeho peňaženka. Zdroj: Etherscan

Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.

Ethereum nebolo hackom ovplyvnené

Najväčším držiteľom Etherea je peňaženka Beacon Chain contract, ktorá obsahuje viac ako 15 miliónov ETH. Okrem toho väčšina peňaženiek z top 20 sú kryptomenové burzy, protokoly vrstvy 2 a mosty decentralizovaných financií (DeFi). Všetky tieto adresy držia 27,7 % ponuky ETH, pričom top 50 ich vlastní až jednu tretinu.

Hacker napadol nielen FTX, ale aj FTX.US, čo viedlo mnohých k špekuláciám, že by mohlo ísť o internú transakciu. Nemožno vylúčiť, že by niekto s dôvernými informáciami a s prístupom k týmto peňaženkám presunul prostriedky. Na záver je potrebné zdôrazniť, že spotová cena Etherea nebola priamo ovplyvnená hackerským útokom.

Aktualizácia článku:

Podľa posledných informácií, na ktoré upozornil denník Cryptobriefing, za hackom na burzu FTX stál Sam Bankman-Fried, ktorému hack nariadila bahamská Komisia pre cenné papiere. Bahamská vláda tak v súčasnosti patrí medzi najväčších držiteľov Etherea na svete.

Mohlo by ťa zaujímať: Má zmysel investovať ešte do kryptomien po súčasných udalostiach?

Okazio PCtxb
Autor:
Marek Jendrál
Marek Jendrál

Vyštudoval financie, bankovníctvo a investovanie. O kryptomeny sa zaujíma od roku 2015. V článkoch sa špecializuje na technickú analýzu a sieťové dáta z blockchainu.