grayscale vs. sec vo veci btc etf
grayscale vs. sec vo veci btc etf. Zdroj: Shutterstock.com/Beneath Blue

Spoločnosti Grayscale Investments bolo nedávno zamietnuté spotové BTC ETF VanEck. Prevádzkovateľ spoločnosti Grayscale Bitcoin Trust (GBTC) vydal 29. novembra list tajomníčke SEC-u, Vanesse Countrymanovej. V ňom tvrdil, že SEC robí chybu vo veci odmietnutia spotového bitcoinového ETF. Schválila totižto tri bitcoinové futures ETF od VanEck, Valkyrie a ProShares.

Grayscale tvrdí, že SEC nemá „žiadny základ pre stanovisko, že investovanie do aktív na trhu s derivátmi je pre investorov prijateľné, zatiaľ čo investovanie do aktív ako takých nie“. Tvrdí, že SEC porušila zákon o administratívnej ochrane (APA) tým, že nezaobchádzala s dvomi bitcoinovými ETF produktmi rovnako.

Bitcoin futures ETF umožňuje obchodníkom špekulovať s budúcou cenu Bitcoinu (BTC) prostredníctvom derivátov. Spotový Bitcoin ETF by obchodníkom umožnil obchodovať za aktuálnu cenu aktíva, čím by fungoval podobne ako držanie aktíva.

SEC 12. novembra zamietla podobnú žiadosť od VanEck z dôvodu, že nebola v súlade s požiadavkami zákona o burze cenných papierov z roku 1934.

Chceš nakúpiť a obchodovať kryptomeny? Burza Binance je aktuálne najlepšie hodnotenou burzou na svete s veľmi lacnými poplatkami za nákup. Vytvor si teraz účet cez náš >>>zľavový odkaz<<< a získaš doživotnú zľavu na poplatky pri obchodovaní.

Mohlo by ťa zaujímať – Záujem o investičné produkty BTC klesá – čo uprednostňujú investori?

Grayscale nesúhlasí s dôvodmi na odmietnutie

„Domnievame sa, že toto zdôvodnenie primerane nezohľadnilo významný regulačný a konkurenčný vývoj od roku 2017. Vtedy Komisia prvýkrát zvážila a zamietla žiadosť národnej burzy cenných papierov o kótovanie a obchodovanie s akciami spotového bitcoinového ETP.“

Pri schvaľovaní BTC futures ETF sa Grayscale domnieva, že SEC umožnila žiadateľom obísť požiadavky § 6(5)(b) zákona o burze, ktoré musia žiadatelia o spotové BTC ETF dodržiavať.

Oddiel 6 ods. 5 písm. b) je navrhnutý tak, aby „chránil investorov a verejný záujem „tým, že zabráni podvodom a manipulácii s trhom a zároveň zakáže nespravodlivú diskrimináciu medzi zákazníkmi, emitentmi, maklérmi alebo obchodníkmi“.

Grayscale predpovedal, že jeho bitcoinové spotové ETF by mohlo byť uvedené už v júli 2022, ale nie je jasné, či sa táto predpoveď stane realitou. GBTC spravuje aktíva v hodnote približne 37,1 miliárd USD s 692 370 100 akciami v obehu.

Prečítaj si tiež – Analýza BTC – cena otestovala support, no otočenie trendu stále nie je potvrdené