Graf na dnes: americká ekonomika nečakane klesá, objavujú sa obavy z recesie

Ekonomika Graf na dnes: americká ekonomika nečakane klesá, objavujú sa obavy z recesie
Graf na dnes: americká ekonomika nečakane klesá, objavujú sa obavy z recesie. Zdroj: https://www.shutterstock.com/SrideeStudio
BitmarketsOkazio mobil

Americké ministerstvo obchodu Spojených štátov amerických 28. apríla odhadlo, že ekonomický rast USA je v súčasnosti najslabší od jari 2020. Podľa ministerstva ide o nečakané zmenšenie, ktoré súvisí s obavami z inflácie a recesie, o ktorej sa čoraz viac hovorí aj v médiách. Americká ekonomika na tom podľa posledných správ nie je dobre.

Americká ekonomika klesá

Americké ministerstvo obchodu nedávno informovalo, že ekonomika USA slabne. Ukazujú sa prvé známky stagflácie, teda makroekomického javu, keď ekonomika daného štátu vykazuje stagnáciu a simultánne infláciu. Analytik spoločnosti Welt Holger Zschaepitz sa podelil o graf, ktorý podľa neho signalizuje stagflačné varovanie pre americkú ekonomiku a investorov:

Ekonomika USA sa v 1. štvrťroku neočakávane zmenšila, čo bol prvý pokles od roku 2020, keďže obchodný deficit a miernejší rast zásob popierali inak solídny obraz spotrebiteľského a podnikateľského dopytu. HDP kleslo anualizovaným tempom z rastu 6,9 % v 4. štvrťroku 2021 na 1, 4 %.”

Americká ekonomika zažíva pokles. Reč je aj o stagflácii

Americká ekonomika zažíva pokles. Reč je aj o stagflácii. Zdroj: Twitter

Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.

Čítaj tiež: On-chain dáta naznačujú býčí obrat Bitcoinu – potvrdil to aj špičkový analytik

Inflácia valcuje Európu

Inflácia je v USA a vo Veľkej Británii na rekordných úrovniach, ktoré prekonali posledné desaťročia. Podobne je na tom Európska únia. Obavy z inflácie sú v Európe obzvlášť akútne, keďže málokto predpokladal, že sa dostane na takú vysokú úroveň, akú už dosiahla. Najlepšie to vystihuje prejav Isabel Schnabel, nemeckej ekonómky z Európskej centrálnej banky, o makroekonomických a politických výzvach, v ktorom stručne konštatuje, že výzvy spôsobené vojnou na Ukrajine určite zvýšia inflačné tlaky.

Vojna na Ukrajine tlačí ceny ropy a plynu v EÚ na vysoké úrovne, čo indikuje, že v blízkej budúcnosti môžeme ďalej očakávať ďalšie zvyšovanie spotrebiteľských cien. Negatívnu prognózu dopĺňajú aj súčasné lockdowny v Číne, ktoré komplikujú dodávanie výrobkov mimo krajiny načas a brzdia globálnu dodávateľskú prepravu.

V takomto prostredí je nutné zvažovať, ako použijeme peniaze, ktoré strácajú pre infláciu svoju hodnotu. Spontánne a rizikové investovanie v takejto inflačnej atmosfére môže byť nebezpečné.

Čítaj ďalej: Graf na dnes: 4 malé projekty s vysokým potenciálom zisku až do 800 %

Okazio PCtxb