Eurozóna a recesia
Eurozóna a recesia. Zdroj: Shutterstock.com/symbiot

Zdá sa, že recesia sa blíži a najnovšie to potvrdzujú aj globálne investičné banky Goldman Sachs a JPMorgan svojimi predpoveďami.

Podľa JPMorgan bude eurozóna v recesii od 2023

JPMorgan minulý týždeň varovala, že eurozóna vstúpi do recesie už v roku 2023. Medzitým pokračuje tendencia ekonómov znižovať prognózy ekonomického rastu. Aktuálna predpoveď je rast 0,5 % HDP v eurozóne v súčasnom štvrťroku. Na Q4/2022 sa predpovede zmenili na pokles o 0,5 % a to isté platí aj pre Q1/2023.

Očakávania sa týkajú aj zvyšovania úrokových sadzieb, kde by ECB mohla pristúpiť k zvýšeniu o 50 bázických bodov.

Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.

Prečítaj si tiež – Udalosť týždňa: FED zvýšil sadzbu o 75 bázických bodov

Goldman Sachs: recesia po celý zvyšok roku 2022

Analytici Goldman Sachs očakávajú, že recesia v eurozóne bude po celý zvyšok roka 2022. Návrat rastu ekonomiky očakávajú už v roku 2023.

„Pri pohľade naprieč krajinami máme Nemecko a Taliansko v jasnej recesii, zatiaľ čo Španielsko a Francúzsko pokračujú v raste,“ uviedli ekonómovia Goldman Sachs.

Obavy vyplývajúce z prognóz sú ovplyvnené aj neistou situáciou okolo toku plynu z Ruska a taktiež recesiou USA.

Medzinárodný menový fond navyše nedávno varoval, že Európa ani USA nebudú mať žiaden ekonomický rast v prípade, že Rusko úplne stopne dodávky plynu a zníži vývoz ropy. Ekonomika USA už teraz padá druhý štvrťrok po sebe, no Joe Biden recesiu zatiaľ odmieta.

Mohlo by ťa zaujímať – Aktuálne: Inflácia v eurozóne opäť narástla!

Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance
Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance