Aktuálne: Inflácia v eurozóne opäť narástla!
Aktuálne: Inflácia v eurozóne opäť narástla! Zdroj: shutterstock.com/FOTOGRIN

Inflácia v eurozóne stále nenašla svoj vrchol. Štatistický úrad EÚ dnes opäť informoval, že inflácia stúpla na rekordných 8,9 %, čo je už takmer 9 %! Na správu upozornila agentúra TASR a Eurostat.

Inflácia v eurozóne na 8,9 %

Štatistický úrad Európskej únie Eurostat dnes publikoval správu o stave inflácie v štátoch eurozóny. Celková inflácia dosiahla rekordnú hodnotu 8,9 %. Predchádzajúci mesiac bola 8,6 % a analytici predpokladali, že sa na tejto hodnote ustáli. Tento predpoklad sa však pre prehlbujúcu sa plynovú krízu v Nemecku nenaplnil.

Za rastom spotrebiteľských cien v júli treba vidieť opätovne zdražovanie cien energií, hoci ich cena podľa Eurostatu mierne klesla oproti júnu (zo 42 % na 39,7 %). V júli opäť rástli ceny potravín, alkoholických nápojov a služieb. Keďže ceny neustále rastú, podľa agentúry Reuters možno rátať s tým, že inflácia v eurozóne bude ešte stúpať, kým dosiahne svoj vrchol.

To môže byť ďalším katalyzátorom toho, aby Európska centrálna banka v septembri (8. septembra) siahla po vyššom navýšení sadzieb. Podľa Reuters trhy očakávajú zvýšenie sadzieb do konca roka o 90 bázických bodov. Keďže však zhrozí recesia pre ťažkosti s plynom v Nemecku, možno očakávať aj miernejší prístup ECB.

Čítaj ďalej: Aktuálne: USA sú oficiálne v recesii

Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance
Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance