Kryptomeny a globálne regulácie
Kryptomeny a globálne regulácie. Zdroj: Shutterstock.com/Vitalii Vodolazskyi

V priebehu desaťročia od uvedenia Bitcoinu na trh sa kryptomeny stali synonymom divokých cenových výkyvov. Regulačné orgány sa v súčasnosti snažia prísť s najlepším spôsobom, ako ich monitorovať a klasifikovať.

Najvyšší dozorný úradník naznačil, že kryptomeny sú teraz jednou z hlavných agend regulátorov. Existuje teda vysoká pravdepodobnosť, že sa vytvorí oficiálna spoločná regulačná skupina v snahe dohliadať na kryptomeny na globálnej úrovni.

Prvý globálny orgán pre kryptomeny

Priestor kryptomien by sa mohol v rovnakom čase budúceho roka dostať pod potenciálnu globálnu reguláciu. Tvrdí to Ashley Alder, predseda Medzinárodnej komisie pre cenné papiere. IOSCO je združením svetových regulátorov cenných papierov a termínovaných obchodov.

Alder vo štvrtok na oficiálnom fóre menových a finančných inštitúcií poznamenal, že explózia kryptomien je jednou z troch hlavných agend popri COVID a klimatickej zmene, na ktoré sa teraz úrady zameriavajú.

Predseda IOSCO spomenul viaceré riziká v rozhovoroch na inštitucionálnej úrovni. Uviedol kybernetickú bezpečnosť, prevádzkovú udržateľnosť a nedostatok transparentnosti ako hlavné problémy kryptomien. To by mohlo podnietiť vytvorenie spoločného regulačného orgánu.

Podľa Aldera je očividne potrebný globálny orgán na koordináciu pravidiel o kryptomenách. Porovnal to so skupinami, ktoré už boli zriadené na zmiernenie klimatických zmien, ako je napríklad skupina G20. V súčasnosti niečo také pre kryptomeny neexistuje. Alder, ktorý je zároveň generálnym riaditeľom hongkonskej komisie pre cenné papiere a futures, si myslí, že sa to v priebehu budúceho roka určite zmení.

Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.

Prečítaj si tiež: Obavy z recesie USA rastú pre prísnu menovú politiku – sú kryptomeny riešením?

Regulácie kryptomien vstupujú do kľúčovej fázy

Orgány v mnohých veľkých krajinách nedokázali zaviesť jasné pokyny pre kryptomeny a stablecoiny. A to aj napriek viacerým výzvam od odborníkov na kryptomeny, ktorí zdôrazňujú, že jasné a komplexné predpisy podporia inovácie a sú kľúčom k udržateľnému rozvoju trhu.

Zdá sa však, že čoskoro príde veľká zmena. Niektorí sa domnievajú, že nedávny pád kryptomeny Terra privedie regulátorov k činnosti.

Zatiaľ čo ministerka financií Janet Yellenová neverí, že nedávna defixácia UST predstavuje nejaké ohrozenie finančnej stability, využila kolaps spoločnosti Terra ako príklad za účelom nutnosti zaviesť prísnejšiu reguláciu stablecoinov.

Okrem toho Spojené kráľovstvo predstavilo 10. mája dva návrhy zákonov, ktorých cieľom je posilniť národný priemysel finančných služieb vrátane podpory „bezpečného prijatia kryptomien“.

Medzitým prezident Biden už podpísal príkaz, ktorý sa snaží vytvoriť zjednotenú stratégiu prístupu USA ku kryptomenám. V Kongrese sú tiež rôzne návrhy zákonov, ktorých cieľom je objasniť neistoty, ktoré v súčasnosti zaťažujú priestor kryptomien.

Mohlo by ťa zaujímať: Ktorá kryptomena z TOP 10 zaznamenala najmenší prepad v roku 2022?

Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance
Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance