G7 stupňuje reguláciu kryptomien. Zmenám sa nevyhnú ani Slováci

Novinky Kryptomeny a regulácie
Kryptomeny a regulácie. Zdroj: shutterstock.com/Fly Of Swallow Studio/Andrey_Popov
BitmarketsBitmarkets

Regulácia kryptomien je jednou z najdôležitejších otázok vo svete digitálnych mien. Nejasný regulačný rámec vrhá na kryptomeny zlé svetlo a vlády sa snažia mať tento sektor čo najskôr pod kontrolou. Podľa správy News Bitcoin, jednou z hlavných priorít je zavedenie digitálnych mien centrálnych bánk (CBDC).

Kryptomeny si vyžadujú regulácie

G7 sa zameria aj na pomoc rozvojový krajinám s procesom zavádzania CBDC, uviedol japonský námestník ministra financií pre medzinárodné záležitosti. Najmä nečakaný krach burzy FTX zapríčinil, že vlády urýchlili zavádzanie regulácií, no dodnes neexistuje zjednotený prístup.

Námestník ministra financií vyzdvihol prínosy a výhody inovácie digitálnych technológií vrátane vyriešenia otázky kybernetickej bezpečnosti a rizika destabilizácie finančných trhov.

K otázke regulácií pristupujú krajiny odlišne. Napríklad, Európa bude riešiť problematiku prostredníctvom regulačného rámca MiCA, ktorý ale ani zďaleka nepokryje všetky oblasti kryptomien. Jeho zameraním bude predovšetkým sektor stablecoinov, ktoré priniesli v poslednom roku nestabilitu.

Kryptomeny a regulácia MiCA.

Kryptomeny a regulácia MiCA. Zdroj: shutterstock.com/Ivan Marc/

Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.
Sponzorovaný obsah

CBDC ako súčasť regulácie

Zavádzanie CBDC je tiež individuálne a napríklad USA ešte dodnes nerozhodlo o definitívnom prechode na digitálny dolár. Všeobecne sa ale proces implementácie CBDC nachádza zatiaľ iba v rannej fáze a je otázne, kedy naberie globálne rozmery a masovú adopciu.

Vznik CBDC priamo neohrozí kryptomeny, ktoré sú držané s cieľom zhodnotiť vstupný kapitál. Naopak digitálne meny centrálnych bánk majú nahradiť fiat peniaze a fungovať na princípe centralizácie. Kryptomeny naopak predstavujú decentralizáciu.

Pre čitateľov sme vytvorili Discord komunitu, kde každý deň prispievame s hodnotným obsahom. Pridaj sa cez tento odkaz. Tie najaktuálnejšie novinky sleduj na našom Instagrame a Facebooku.

Zmene sa nevyhne ani Slovensko

Je otázne, do akej miery budú CBDC vládami využívané, pretože im otvoria dvere k absolútnej finančnej kontrole. Preto vznikajú obavy z ich zneužívania. Medzitým regulácia kryptomien bude z roka na rok prísnejšia a pravdepodobne taktiež potlačí ich volatilitu.

To by v konečnom dôsledku mohlo viesť k rastu adopcie, no na druhej strane ich atraktivita klesne. Ochota obchodovať klesne a čoraz viac ľudí si nechá kryptomeny len pre seba. Viac sa o tejto téme môžete dočítať v článku Odvrátená stránka regulácií kryptomien – môžu ich pochovať? Na záver je potrebné zdôrazniť, že týmto zmenám sa nevyhne ani Slovensko a preto by sa mal každý fanúšik digitálnych mien zaujímať o túto problematiku.

Mohlo by ťa zaujímať: Americké regulácie potopili na dno kedysi jednu z najväčších kryptomenových búrz

Best Wallet PCFreedum fighter mobil
Autor:
Marek Jendrál
Marek Jendrál

Vyštudoval financie, bankovníctvo a investovanie. O kryptomeny sa zaujíma od roku 2015. V článkoch sa špecializuje na technickú analýzu a sieťové dáta z blockchainu.