FED plánuje zaútočiť na kryptomeny
FED plánuje zaútočiť na kryptomeny. Zdroj: Shutterstock.com/Yellow_man

FED plánuje v lete roku 2023 spustiť projekt, ktorý má byť zabijakom kryptomien. Čo je to FedNow a prečo je konkurenciou kryptomien 

FED pripravuje útok proti kryptomenám

Nebezpečná konkurencia blockchainu? FedNow má byť systémom, ktorý by dokázal spracovávať medzinárodné platby s vysokou rýchlosťou a prakticky nepretržite celých 365 dní v roku. Americká centrálna banka plánuje tento pilotný projekt mediálne prezentovať už počas septembra. Súčasťou programu bude viac ako 120 organizácií vrátane bánk a rôznych spracovávateľov platieb.

FED tak s veľkou pravdepodobnosťou predbežne posúva spustenie CBCD (digitálne meny centrálnych bánk) na dobu neurčitú. Spoliehať sa má na lacné, spoľahlivé a rýchle zúčtovanie platieb.

Prečítaj si tiež: „Trh s kryptomenami má pred sebou okamih pravdy,“ tvrdí populárny obchodník

Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.

Súčasné platobné systémy

V dnešnom svete väčšina komerčných bánk realizuje zúčtovanie s konečnou platnosťou na účtoch centrálnych bánk. FED aktuálne využíva systém FEDWire, ktorého úlohou je zabezpečiť, aby sa v jednej banke peniaze odpísali, zatiaľ čo ich druhá banka prijíma na svoj účet.

Ďalej poznáme populárne spotrebiteľské platobné siete VISA a MasterCard. Tieto systémy však realizujú nezvratné zúčtovanie platieb až mesiac po realizácii platby. Odvolateľné platby kreditnými kartami sú síce rýchlejšie, ale taktiež majú množstvo nevýhod. Tieto problémy dokáže hravo prekonať blockchain a údajne aj nový projekt FedNow.

Platobné systémy VISA a MasterCard
Platobné systémy VISA a MasterCard. Zdroj: Shutterstock.com/LariBat

FedNow vs. blockchain

Nezvratné zúčtovanie platieb v blockchaine je závislé od dôveryhodných prevádzkovateľov poolov a uzlov. To je najpodstatnejší rozdiel v porovnaní so štandardnými platobnými systémami.

Najväčšia blockchainová sieť Bitcoin dokáže približne každých 10 minút spracovať jeden blok s 2 000 platbami. Celkovo až 12 000 platieb za hodinu. Súčasný systém americkej centrálnej banky FedWire dokáže nedôveryhodne spracovať 811 472 prevodov.

V čom bude teda FedNow iný? To, čo súčasné systémy zvládnu za niekoľko dní, by mal tento systém zvládnuť za sekundy. Okrem toho má garantovať bezpečnosť a ďalšie nástroje ako ochranu pred podvodníkmi. Ak si vezmeme do úvahy súčasné blockchainové siete, tie zatiaľ nie sú dostatočne decentralizované ani bezpečné. Konkurovať FED-u tak bude veľmi náročné.

Čítaj ďalej: Stratég JPMorgan odporúča predať Bitcoin a kryptomeny. Aké sú dôvody?

Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance
Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance