Ropa stále za predvojnové ceny, skončil rast ceny benzínu?

Ekonomika Cena benzínu a nafty
Cena benzínu a nafty. Zdroj: Shutterstock.com/Fahroni
Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

Ropa sa v poslednom období ustálila v oblasti z predvojnových cien, čo by mohlo mať v konečnom dôsledku pozitívny vplyv na cenu benzínu. Medzitým však cena nafty neklesá ako v prípade benzínu, pričom tento trend sa môže v budúcnosti ešte viac prehlbovať.

Na grafe nižšie vidíme, že cena WTI ropy klesla na aktuálnych 88,96 dolárov. Ide o pokles zhruba 28 % od vrcholu, ktorý bol dosiahnutý na úrovni 123 dolárov dňa 14. júna. Štruktúra korekcie nebola porušená a celý nedávny rast bol vymazaný okamžitým poklesom.

Cena ropy WTI

Cena ropy WTI. Zdroj: TradingView

Americký prezident Joe Biden a britský premiér Boris Johnson už niekoľkokrát apelovali na Saudskú Arábiu s cieľom zvýšiť produkciu ropy. Boli však odmietnutí. Argumentom je, že priepasť medzi dopytom a ponukou sa znižuje a nedávne zvýšenie ceny ropy je len odrazom dočasnej paniky.

Prečítaj si tiež: Ako investovať v súčasnej recesii?

Cena benzínu klesá, nafta rastie

Nafta je menej rafinovaný ropný destilát ako benzín, takže by mala byť vždy lacnejšia na výrobu ako benzín. Prečo je teda drahšia? Problémom je priepasť medzi dopytom a ponukou a nie výrobné náklady. Ropné rafinérie vyberajú produkty, po ktorých je najväčší dopyt. To znamená, že benzín sa uprednostňuje pre osobné vozidlá a má prednosť pred naftou pre úžitkové vozidlá. Pokles ponuky nafty tak spôsobí rast ceny.

Navyše sa tlačí na výrobu nafty s nízkym obsahom síry. Tieto investície sa však v konečnom dôsledku prenášajú na spotrebiteľov. Na grafe vyššie môžete vidieť vývoj cien nafty a benzínu na Slovensku od začiatku roka 2022.

Zdá sa, že ceny pohonných hmôt sa dočasne ustálili a dokonca naberajú pokračujúci klesajúci trend. Na trhu však stále oproti začiatku roka vládne neistota a negatívny sentiment, a preto nemožno čakať, že ceny spadnú na hodnoty z januára okamžite.

Mohlo by ťa zaujímať: Elon Musk: „Ľudstvo musí naďalej využívať ropu a zemný plyn, inak civilizácia zanikne.”

Autor:
Marek Jendrál
Marek Jendrál

Vyštudoval financie, bankovníctvo a investovanie. O kryptomeny sa zaujíma od roku 2015. V článkoch sa špecializuje na technickú analýzu a sieťové dáta z blockchainu.